28.01.2022

BLIZNY. HISTORIE KOBIET STANU WOJENNEGO


wystawa studencka
termin
| 28 stycznia –13 lutego 2022
miejsce | ECS, ogród zimowy (parter)
wstęp | wolny

wernisaż | 28 stycznia 2022, piątek, godz.12.00


87 proc. internowanych w stanie wojennym to mężczyźni. Wolności pozbawiano jednak również kobiety. Ci opozycjoniści, którzy uniknęli aresztowania i przeszli do podziemia, też porzucili dotychczasowe życie. A tymczasem za chwilę będą najbardziej rodzinne ze świąt…
W domach pozostały kobiety – żony, partnerki, matki, siostry. To na ich barki spadł ciężar całkowitej opieki nad dziećmi czy leciwymi rodzicami oraz organizacji codziennego życia w czasach niepewności i powszechnego braku żywności, środków czystości, butów…
To kobiety, często w pojedynkę, mierzyły się z traumą straty, jak choćby żony górników zabitych w kopalni „Wujek”.
Czy kobiety w stanie wojennym też przechodziły do podziemia? Były takie, które chciały zaangażować się w działania opozycyjne, nie zawsze jednak mogły. Dlaczego? Będziecie zdziwieni.
Samotne zmaganie się kobiet z problemami dnia codziennego to mało znany, jednak niezwykle istotny wątek polskiej historii.

Ukazania doświadczenia Polek stanu wojennego, które pozostawiły w ich życiu trwały, bolesny ślad, podjęli się studenci kierunku multimedia i grafika komputerowa Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku. Za narzędzie posłużyły im szczere, osobiste narracje, bliskie indywidualnemu odbiorcy. Na wystawę składają się fragmenty oryginalnych wypowiedzi bohaterek tamtych wydarzeń, cytaty z utworów poetyckich, tekstów wspomnieniowych i naukowych, wraz z ich interpretacją w formie fotografii lub plakatu.

zespół kuratorski
| dr Konrad Knoch, Magdalena Przyklęk, Paulina Polak, Bartosz Roborecki, Kamila Szuta
projekt graficzny wystawy | Magdalena Przyklęk, Bartosz Roborecki
autorki i autorzy prac | Daniel Bińko, Aga Felska, Łukasz Grelowski, Jędrzej Krukowski, Marcin Kryger, Magdalena Majewska, Klaudia Podczaszyńska, Paulina Polak, Magdalena Przyklęk, Magdalena Rakoczy, Jan Remiszewski, Bartosz Roborecki, Kamila Szuta
organizatorzy | Europejskie Centrum Solidarności, Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku