FORUM MŁODYCH 2021

Mów do mnie jak do człowieka!
30 listopada – 2 grudnia 2021
online → ecs.gda.pl | fb.com/ecsgdansk

Młodzieżowa konferencja FORUM MŁODYCH odbywa się w ECS każdej jesieni. Rozmawiamy o ważnych sprawach, słuchamy opinii ekspertek i ekspertów, wymieniamy poglądy i szukamy dobra wspólnego.
Wydarzenie adresowane jest do uczennic i uczniów szkół średnich oraz ostatnich lat szkół podstawowych.


Młode osoby, twórczynie i twórcy tej konferencji, zapraszają rówieśników i dorosłych do poważnej, dojrzałej rozmowy: bez pomijania trudnych tematów, w życzliwości i zaufaniu. Myśl przewodnia tegorocznej konferencji to MÓW DO MNIE JAK DO CZŁOWIEKA! Mówić będziemy o najważniejszych wyzwaniach współczesności: zdrowiu psychicznym, aktywności publicznej młodych, przyszłości naszej planety, czy o kryptowalutach.

Spotykamy się przez trzy popołudnia na przełomie listopada i grudnia – w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku i online. Zadbamy, żeby każda chętna osoba mogła zadać pytanie ekspertom – bez względu na to, czy znajdzie się w ECS, czy połączy się z nami choćby z Australii.
Spotkajmy się na FORUM MŁODYCH 2021!

→ biogramy gości

PROGRAM
30/11/21, WTOREK
/ 17.00 Otwarcie FESTIWALU FORUM MŁODYCH 2021

/ 17.10–18.00 DEBATA
MÓW DO MNIE JAK DO CZŁOWIEKA. Miejsce młodych w przestrzeni publicznej

Porozmawiajmy o młodych w przestrzeni publicznej, o układzie sił i hierarchiczności. Co zachęca do działalności, a co wręcz przeciwnie? W co młodzi chcą być zaangażowani, a gdzie ich brakuje z perspektywy starszego pokolenia? Czy nie ma ich w przestrzeni publicznej, bo starsze pokolenia nie chcą się posunąć, czy dlatego, że wolą realizować się w swoim mikroświecie?
goście | Pola Biblis – aktywistka grupy Młoda Zaraza w Gdańsku, Aleksandra Sawa – dziennikarka „Kultury Liberalnej”
moderacja | Filip Borawski (XV LO w Gdańsku)
opieka merytoryczna | dr Grzegorz Piotrowski (ECS)

/ 18.00–18.10 przerwa

/ 18.10–19.00 DEBATA
WOLONTARIAT: PO CO I DLA KOGO?

Dlaczego zostajemy wolontariuszami – dla punktów w rekrutacjach, dla ludzi, dla siebie? Jak być dobrym wolontariuszem i kto nim być nie powinien? Gdzie szukać dobrych wolontariuszy?
goście | Katarzyna Kędzioł – dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 8 w Gdańsku, organizatorka wolontariatu szkolnego, Szymon Knitter – koordynator w Centrum Wolontariatu w Gdańsku, Draginja Nadaždin – była dyrektorka Amnesty International Polska
moderacja | Igor Dorawa (XIV LO w Gdańsku)
opieka merytoryczna | Bartosz Rief (ECS)

/ 19.00–19.10 przerwa

/ 19.10–20.00 DEBATA
KTO TU RZĄDZI, JA CZY MÓJ MÓZG?

Zrozumieć siebie, czyli jak jesteśmy przystosowani do życia? Dlaczego tyle osób ma teraz depresję? Co dostaliśmy od ewolucji, a na co mamy wpływ?
goście | dr Wojciech Glac – biolog i twórca gier, Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, Joanna Gutral – psycholożka, założycielka profilu @zdrowaglowa, Szymon Majewski – dziennikarz i satyryk
moderacja | Barbara Siewert (III LO w Gdyni)
opieka merytoryczna | dr Judyta Bielanowska (ECS)

1/12/21, ŚRODA
/ 17.00 Otwarcie II dnia FESTIWALU FORUM MŁODYCH 2021
Drugi dzień otwiera podsumowanie pierwszego, czyli 5 minut o sensie FORUM MŁODYCH 2021

/ 17.10–18.00 DEBATA
JEDZENIE, KLIMAT i EMOCJE

Coraz więcej mówimy o katastrofie klimatycznej i o tym, czy i jak ją powstrzymać. Niekiedy tracimy siły do zmian i do działania. Wśród rzeczy, które można zrobić – zarówno indywidualnie, jak systemowo – znajduje się kwestia tego, co jemy, jak traktujemy zwierzęta, jak radzimy sobie z obawami.
goście | Joanna Brzezińska – psycholożka z Fundacji Klimat i Emocje, Paweł Rawicki – prezes stowarzyszenia Otwarte Klatki, Michał Gniłka (Micky Rotten) – szef kuchni wegańskiej
moderacja | Julia Monkiewicz (Akademickie Liceum Ogólnokształcące „Lingwista” w Gdańsku)
opieka merytoryczna | Sylwia Bruna (ECS)

/ 18.00–18.10 przerwa

/ 18.10–19.00 DEBATA
PO CO MŁODYM KOŚCIÓŁ?

Z badań społecznych wynika, że Polska to obecnie najszybciej zeświecczające się państwo na świecie. Prasa donosi o laicyzacji społeczeństwa, a koleżanki i koledzy masowo wypisują się z lekcji religii. Czy nasza wiara jest płytka, czy ją straciliśmy, a może ktoś ją nam odebrał?
goście | dr Agata Bachórz – socjolożka, Uniwersytet Gdański, ks. dr Krzysztof Niedałtowski – teolog i religioznawca, duszpasterz środowisk twórczych, Piotr Pawłowski – radca prawny i koordynator stowarzyszenia Świecka Szkoła
moderacja | Nina Katka (III LO w Gdańsku)
opieka merytoryczna | dr Arkadiusz Smagacz (ECS)

/ 19.00–19.10 przerwa

/ 19.10–20.00 DEBATA
BRZYDKIE SŁOWO: ABORCJA

Nie trzeba być zwolennikiem ani przeciwnikiem prawa do aborcji, żeby rozmawiać o społecznym odbiorze tego zjawiska, o języku, którego używamy, żeby ją opisywać i o sporze, który od wielu lat dzieli społeczeństwo.
goście | dr Elżbieta Korolczuk – badaczka ruchów społecznych, Uniwersytet Södertörn w Sztokhomie, Magdalena Nowacka, psycholożka, seksuolożka i badaczka psychologii rodzaju, Maja Pietrusiewicz – aktywistka, współzałożycielka Fundacji Widzialne
moderacja | Martyna Kozdra (Gdański Uniwersytet Medyczny)
opieka merytoryczna | Aneta Lehmann (ECS)

WARSZTATY ONLINE
/ 19.00 Starter pack działacza

Czym jest działalność publiczna? Jak znaleźć swoją niszę? Jak zacząć i pokonywać ograniczenia? Zapraszamy na warsztaty dla osób, które rozpoczynają działalność publiczną albo się do tego przymierzają.
prowadzenie | Jakub Hamanowicz (VII LO im. Józefa Wybickiego w Gdańsku) i dr Anna Strzałkowska (ECS)
zapisy na warsztaty → formularz online

2/12/21 CZWARTEK
/ 17.00 Otwarcie III dnia FESTIWALU FORUM MŁODYCH 2021

/ 17.10–18.00 DEBATA
KRYPTOWALUTY: MONETA WOLNOŚCI?

Podobno kryptowaluty to pieniądze przyszłości: bezpieczne, demokratyczne, pozbawione kontroli. Czy to prawda? Czy warto w nie inwestować? Jakie są relacje między kryptowalutami, przyrodą i społeczeństwem?
goście | dr Marcin Zaród – fizyk i socjolog, Uniwersytet Warszawski, Adam Sobina – student ekonomii na Uniwersytecie Gdańskim, przewodniczący Koła Naukowego Finansów Międzynarodowych
moderacja | Kuba Strzelczyk (Uniwersytet Morski w Gdyni)
opieka merytoryczna | Agnieszka Wichrowska (ECS)

/ 18.00–18.10 przerwa

/ 18.10–19.00 DEBATA
PRAWDA 2021

Skąd wiadomo co jest prawdą i co jest prawdą w 2021 roku? Jak prawdę poznają dziennikarze i factcheckerzy? Dlaczego kłamiemy i jak nie dać się oszukać?
goście | Katarzyna Włodkowska – dziennikarka trójmiejskiej „Gazety Wyborczej”, Paweł Terpiłowski – założyciel organizacji factcheckingowej Demagog.org, Igor Rotberg – psychoterapeuta i popularyzator nauki
moderacja | Tymon Lipiński (Szkoła Podstawowa nr 58 w Gdańsku)
opieka merytoryczna | Magdalena Charkin-Jaszcza (ECS)