WIECZÓR DLA PRZYJACIELA. PREMIERA KSIĄŻKI

ŚMIERĆ PREZYDENTA. CZY ZMIENIŁ NAS TAMTEN STYCZEŃ?

premiera | 13 stycznia 2020, poniedziałek, godz. 17.00
miejsce | ECS, Gdańsk, pl. Solidarności 1
wstęp | wolny

– Wierzy pan, że przyjdzie opamiętanie, że ta tragedia coś w nas i politykach zmieni? – już 15 stycznia, dzień po śmierci prezydenta Pawła Adamowicza, dr. Wiesława Baryłę, psychologa społecznego z Uniwersytetu SWPS, na łamach trójmiejskiej „Gazety Wyborczej” dopytywała Ewa Karendys. – Niestety, nie. Nie ma zbyt wielu powodów do optymizmu… – usłyszała w odpowiedzi.

Dziewięć miesięcy po tragedii autorka książki, Katarzyna Żelazek, wróciła do ludzi, którzy w styczniu deklarowali przemianę, dzielili się w mediach społecznościowych swoimi postanowieniami, zwierzali się znajomym z głębokich doświadczeń albo odmianą dawali nadzieję, że po tej tragedii ich życie nie jest już takie samo jak wcześniej.
Powstało 21 opowieści i fotograficznych portretów rozmówców, które są zapisem zmiany, jaka dokonała się w ludziach pod wpływem przeżyć tamtego stycznia. Najmłodsza z bohaterek ma 11 lat.
Drugi wątek narracyjny to zdjęcia fotoreporterów, przejmujący zapis tygodnia od 13 do 20 stycznia, i wspomnienia bohaterów opowieści z tamtego czasu, które najsilniej odcisnęły się w ich pamięci. Dzięki temu powstał obraz nas w tej indywidualnej i zbiorowej żałobie.
Czy zmienił nas tamten styczeń?
Zapraszamy do lektury.

/ cena: 39 złotych
/ w książkę będzie można zaopatrzyć się podczas promocji, płatność tylko gotówką
/ w sprzedaży od 14 stycznia w Museum Store w ECS, płatność gotówką i kartą → tutaj

ŚMIERĆ PREZYDENTA
CZY ZMIENIŁ NAS TAMTEN STYCZEŃ?


TEKST
Katarzyna Żelazek

PORTRETY BOHATERÓW OPOWIEŚCI
Renata Dąbrowska
Alina Żemojdzin / portret Renaty Dąbrowskiej

FOTOGRAFIE REPORTERSKIE
Anna Bobrowska / KFP, Renata Dąbrowska, Daniel Frymark / TESTIGO, Maciej Kosycarz / KFP, Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl, Karolina Misztal-Świderska, Maciej Moskwa / TESTIGO, Krzysztof Mystkowski / KFP, Dominik Paszliński / www.gdansk.pl, Piotr Połoczański, Anna Rezulak / KFP, Wojciech Stróżyk / REPORTER, Rafał Wojczal

PROJEKT GRAFICZNY I SKŁAD
Mirosław Miłogrodzki

KOREKTA
Mirosław Wójcik