ZIMOWA PRZYGODA Z ECS

termin | 11–17 stycznia 2021
miejsce | w domu uczestników
dla kogo | dzieci w wieku 6–10 lat wraz z rodzicami

Ferie w domu wcale nie muszą być nudne!
Mamy dla Was kilka aktywności, które pozwolą rodzinnie wspólnie spędzić czas, razem dobrze się bawiąc, a jednocześnie poznawać stoczniową historię. Poniżej proponujemy kilka łamigłówek, ciekawostek i inspirujących zadań. Potrzebne będą: drukarka, nożyczki, klej, ołówek i kilka kartek oraz chęć do zabawy.
Zapraszamy do zimowej przygody z ECS!
PODRÓŻ DO PRZESZŁOŚCI

Mamy wolne! Hurra! Ale musimy zostać w domu. Co będziemy robić? Wyobraźcie sobie, że przenosicie się w czasie do dzieciństwa Waszych rodziców. Nie ma smartfonów, komputerów, ani telewizyjnych kanałów filmowych, ale możecie spędzać czas razem i używać wielu przedmiotów, z których już dziś niemal nikt nie korzysta. Przeczytajcie historyjki i uzupełnijcie brakujące słowa.
arkusz do pobrania

ZBUDUJ SOBIE STATEK
Chciałbyś mieć własny statek? W Stoczni Gdańskiej budowano fregaty, jachty, barki, a nawet okręty podwodne. Każdy rodzaj statku był wyposażony w wiele elementów, takich jak: koło sterowe, kotwica, skrzynia czy koła ratunkowe. Niewykluczone, że podczas rejsu napotkasz sztormy i burze. Bez latarni morskiej i kompasu nie dasz rady bezpiecznie wrócić do domu. Potrzebne będą tylko nożyczki, klej i kredki. Ahoj!
→ arkusz do pobrania

NOŻYCZKI W DŁOŃ
Stocznia Gdańska był bardzo dużym zakładem pracy, zatrudnionych było w niej niemal 20 tys. kobiet i mężczyzn, to tyle co żyje w gdańskiej dzielnicy Jasień! Wszyscy budowali statki. Byli w stoczni projektanci kadłubów; architekci, którzy rysowali plany konstrukcyjne; suwnicowe kierujące stoczniowymi dźwigami; elektrycy; spawaczki czy izolatorki... Jednym z elektryków był Lech Wałęsa, który stał się przywódcą strajku, który wybuchł w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku. Protest był aktem wsparcia dla suwnicowej, Anny Walentynowicz, którą zwolniono z pracy za działalność w obronie robotników. Anna Walentynowicz i Lech Wałęsa razem walczyli, by ludzie mieli lepsze warunki życia. W arkuszu znajdziesz postaci Anny i Lecha. Wytnij je i dopasować do nich stoczniowe stroje i kaski. Wszystko zależy od twojej wyobraźni.
→ arkusz do pobrania

STOCZNIOWE OPOWIEŚCI
Czy wiedzieliście, że Stocznia Gdańska i pracujący w niej ludzie odegrali wielką rolę w historii Polski i świata? Zapoznajcie się z naszą stoczniową opowieścią, aby dowiedzieć się, co ważnego wydarzyło się w stoczni ponad czterdzieści lat temu.
→ arkusz do pobrania