13.01.2021

PAMIĘTAMY!

2 ROCZNICA ŚMIERCI PREZYDENTA PAWŁA ADAMOWICZA

Indywidualny charakter z racji pandemii przybierze wspomnienie prezydenta Pawła Adamowicza w drugą rocznicę śmierci. Wiele będzie jednak okazji, aby w bezpiecznych warunkach, na świeżym powietrzu albo symbolicznie dzielić wspólnie tę pamięć.

Zachęcamy do przyłączenia się do inicjatywy GDAŃSK DZIELI SIĘ DOBREM.
Wystarczy, że każdy z nas wpłaci nie mniej niż 20 zł, a wspólnymi siłami ufundujemy granty, które popłyną z Gdańska do organizacji w całej Polsce – mniej doświadczonych, spoza dużych aglomeracji i z terenów o ograniczonym dostępie do programów pomocowych. GDAŃSK DZIELI SIĘ DOBREM to akcja wsparcia prowadzona w duchu zamordowanego prezydenta Pawła Adamowicza.
Każdy, kto wpłaci darowiznę, nie tylko wesprze działania organizacji z całej Polski, ale i symbolicznie zapali światło pamięci prezydenta Pawła Adamowicza, które 14 stycznia zapłonie na pl. Solidarności.
→ więcej informacji

Projekt DOBRE SŁOWO / SŁOWO ZŁE, który zapowiadaliśmy w ECS z okazji rocznicy odejścia prezydenta, z powodu pandemii przenieśliśmy na styczeń 2022 roku.
Obostrzenia związane z pandemią uniemożliwiły realizację tego przedsięwzięcia. Zamysł oparty był na spotkaniu, intelektualnym, emocjonalnym i fizycznym, a tych wartości nie da się w pełni osiągnąć w sieci, chcemy widzieć się twarzą w twarz – mówi Magdalena Mistat, zastępca dyrektora ECS. – W formule online realizujemy dwa projekty o charakterze edukacyjnym: warsztaty o słowie dla dorosłych i rodziców nastolatków, tymi projektami zapowiadamy wydarzenie w 2022 roku.

A wszystkich Państwa – szczególnie zaś tych, którzy macie dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym – zapraszamy do ćwiczeń na wymianę dobrych słów. 13 i 14 stycznia znajdziecie je na FB ECS oraz na naszej stronie internetowej.


fot. Grzegorz Mehring / Archiwum ECS


PROGRAM
13/01/2021 ŚRODA
/ obok Katowni, Targ Węglowy, ok. godz. 19.45
Przejście z miejsca ataku na prezydenta do grobu w bazylice Mariackiej. Ulica Długa rozbłyśnie białą iluminacją. Z carillonu Ratusza Głównego Miasta popłynie utwór „The Sound of Silence”, na wspomnienie wielkiego zgromadzenia, do jakiego doszło na Długim Targu w dniu śmierci prezydenta. Zagra miejska carillionistka Monika Kaźmierczak.
Tego dnia będzie można w ciszy nawiedzać grób prezydenta.
→ wydarzenie będzie transmitowane online: gdansk.pl

/ fasada ECS, pl. Solidarności, godz. 17.00–23.00
Fotograficzne wspomnienia prezydenta Pawła Adamowicza – z czasów, gdy był z nami.

14/01/2021 CZWARTEK
/ wieża Ratusza Głównego Miasta, ul. Długa i Długi Targ, godz. 17.45
Zabrzmi utwór „Epitafium”, który w dniu śmierci prezydenta skomponowała Katarzyna Kwiecień-Długosz, poznanianka, zakochana w Gdańsku i jego carillonach. Motyw przewodni utworu to dźwięki a-d-a, stanowiące incipit nazwiska prezydenta, a końcowe dźwięki to g-d-a nawiązujące do nazwy naszego miasta.
Do północy ulica Długa będzie iluminowana światłem.

/ bazylika Mariacka, godz. 18.00
Msza św. z modlitwą wielowyznaniową w intencji śp. Pawła Adamowicza.
→ wydarzenie będzie transmitowane online: gdansk.pl

/ pl. Solidarności, godz. 17.00–23.00
Fotograficzne wspomnienia prezydenta Pawła Adamowicza będą wyświetlane na fasadzie ECS, a na pl. Solidarności zapłonie serce z 36 tys. świateł.

→ informacje o wydarzeniach
→ Paweł Adamowicz, twórca ECS