13.10.2021

5. GTD | POSZERZANIE POLA WOLNOŚCI

WYDAWNICTWO ZNAK / EUROPEJSKIE CENTRUM SOLIDARNOŚCI
FUNDACJA IM. ARKADIUSZA RYBICKIEGO


zapraszają na rozmowę

POSZERZANIE POLA WOLNOŚCI
HENRYK WOŹNIAKOWSKI I DOMINIKA KOZŁOWSKA
O ROLI WYDAWCY W BUDOWANIU DEMOKRACJI


termin
| 13 października, środa, godz. 17.00
miejsce | biblioteka ECS (1 piętro)
wstęp | wolny
transmisja | FB Fundacji im. Arkadiusza Rybickiego i ECS oraz www.gdansk.pl i www.ecs.gda.pl

Wydarzenie odbywa się w ramach 76. Salonu Młodopolskiego im. Arama Rybickiego podczas Gdańskiego Tygodnia Demokracji.

Kraków zjeżdża do Gdańska w postaci dwóch osób, które mają ogromny wpływ na życie intelektualne Polaków oraz ich gusty czytelnicze – gośćmi spotkania będą Henryk Woźniakowski, przez 30 lat prezes Społecznego Instytutu Wydawniczego Znak i Dominika Kozłowska, która w obecnym roku przejęła stery wydawnictwa.

Równowagi między ciągłością a zmianą – Henryk Woźniakowski ustępując z funkcji życzył w czerwcu tego roku nowej prezesce. To prawdziwie zmiana pokoleniowa. Henryk Woźniakowski objął prezesurę po Jerzym Turowiczu w 1991 roku. Znak przez lata ze skromnej oficyny przekształcił się w jeden z największych domów wydawniczych w Polsce. Dominika Kozłowska w Znaku pracuje od 15 lat, od 11 pełni funkcję redaktorki naczelnej miesięcznika „Znak”. Jest doktorem filozofii, publicystką, działaczką społeczną. Z ECS łączy ją niejeden projekt, jest m.in. członkinią naszego Kolegium Historyczno-Programowego.

Osią rozmowy będzie książka „Rzeczy ważne, a czasem błahe” (Znak 2021), na kartach której toczy się dialog pomiędzy Dominiką Kozłowską a Henrykiem Woźniakowskim. Dzieli ich wiek, łączy nieobojętność na rzeczy istotne, które kształtują naszą rzeczywistość. Rozmawiają o materii życia – rodzinie i ludziach bliskich, wyborach życiowych, Polsce, Europie i Kościele, polityce, podróżach, doświadczeniach zdobytych w pracy…

Spotkanie poprowadzi Basil Kerski, dyrektor ECS. Będzie pytał m.in. o to… Czy istniała, istnieje kultura Znaku? Jaki wpływ na polską kulturę ma środowisko Znaku? Jakich lektur poszukują Polacy? A wreszcie, jaka przyszłość czeka książki?

Na wstępie spostrzeżeniami z lektury podzieli się Aleksander Hall.

Partnerami wydarzenia są Społeczny Instytut Wydawniczy Znak oraz portal Gdansk.pl.

ZAKUP KSIĄŻKI
/ na miejscu sprzedaż w cenie 45 zł, płatność tylko gotówką
/ online ze specjalnym rabatem dla uczestników wydarzenia, w oknie kodu wpisz słowo: znak, a rabat zwiększa się do 37% (promocja ważna do 31 października 2021)
https://www.znak.com.pl/hwozniakowski

GOŚCIE
Dominika Kozłowska | Filozofka, publicystka i działaczka społeczna. Doktor nauk humanistycznych w zakresie filozofii. Prezeska Domu Wydawniczego Znak, redaktorka naczelna miesięcznika „Znak” (od 2010). Członkini m.in. Rady ds. Równego Traktowania powołanej przez prezydenta Krakowa, Rady Stowarzyszenia Kongres Kobiet, Klubu Polska–Rosja Fundacji Batorego, Kolegium Historyczno-Programowego Europejskiego Centrum Solidarności. Kierowała redakcją anglojęzycznego czasopisma „Thinking in Values”, wydawanego przez Instytut Myśli Józefa Tischnera, pracowała także w Redakcji Literatury Religijnej i Filozoficznej wydawnictwa Społecznego Instytutu Wydawniczego Znak. Laureatka Krakowskiej Nagrody Allianz w dziedzinie media (2014) i Nagrody Specjalnej im. Dariusza Fikusa, przyznanej za odświeżenie i wzbogacenie formuły miesięcznika „Znak”, nawiązanie do najlepszych jego tradycji z jednoczesnym otwarciem na młodych autorów i odważne podejście do poruszanych tematów (2017).

Henryk Woźniakowski | Filolog, publicysta i wydawca, tłumacz, były prezes zarządu Społecznego Instytutu Wydawniczego „Znak” (1991–2021), z którym związany jest zawodowo od 1976 roku. W latach 70. i 80. uczestniczył w pracach niezależnego środowiska tzw. krakowskich liberałów chrześcijańskich. W latach 1989-1990 pełnił funkcję zastępcy rzecznika prasowego rządu oraz dyrektora generalnego w Urzędzie Rady Ministrów. Był pełnomocnikiem Tadeusza Mazowieckiego w kampanii prezydenckiej, współzałożycielem Forum Prawicy Demokratycznej, Unii Demokratycznej oraz Unii Wolności. Inicjator, współzałożyciel i członek władz wielu organizacji społecznych, m.in. Fundacji Kultury Chrześcijańskiej Znak, Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana, PEN-Clubu, Klubu Chrześcijan i Żydów Przymierze. Autor recenzji, reportaży, artykułów i esejów na tematy filozoficzno-społeczne, polityczne i religijne. Tłumacz książek oraz esejów z języka hiszpańskiego, angielskiego i francuskiego. Wyróżniony m.in. Krzyżem Oficerskim francuskiego Orderu Narodowego Zasługi (2003), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2011) oraz Krzyżem Wolności i Solidarności (2020).

WPROWADZENIE
Aleksander Hall | Historyk polityk, doktor habilitowany nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki. Profesor w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. W czasach PRL działacz opozycji demokratycznej. Od 1977 roku uczestniczył w Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Był współzałożycielem Ruchu Młodej Polski (1979) i kierował nim. Redaktor ukazującego się poza zasięgiem cenzury „Bratniaka" oraz „Polityki Polskiej". Uczestnik obrad Okrągłego Stołu. W wolnej Polsce minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego oraz poseł na Sejm I i III kadencji. Autor kilkunastu prac historycznych. Członek. Komitetu Wspierania Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie. Uhonorowany Orderem Orła Białego (2010).

GOSPODARZ SPOTKANIA
Basil Kerski | Dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.