15.10-22.10.2014

All About Freedom Fesival

ALL ABOUT FREEDOM FESTIVAL
15–22 października i 8 listopada


CENTRUM FESTIWALOWE
Europejskie Centrum Solidarności, pl. Solidarności 1, Gdańsk
wejście | przez historyczną Bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej im. Lenina
BILETY
film | 8 zł
promocja | 5 zł | bilet kinowy dla osoby, która kupi jednocześnie więcej niż 4 bilety
koncert | 10 zł | Warszawska Orkiestra Rozrywkowa im. I. Krenza Gra Zappę
teatr | 15 zł | Dzienniki Majdanu
SPRZEDAŻ
recepcja ECS, 7 dni w tygodniu, w godz. od 10 do rozpoczęcia ostatniego seansu

All About Freedom Festival | Po raz pierwszy w nowej siedzibie ECS
Premiery filmowe, spotkania z artystami, debaty, muzyka i teatr. 15 października rozpoczyna się All About Freedom Festival, już po raz ósmy organizowany przez Europejskie Centrum Solidarności. Bilety w cenie 8 zł, w promocji 5 zł.

Wiernej publiczności doczekał się przez lata All About Freedom Festival, mówiący wolność językiem filmu, muzyki, teatru i debaty. Nowością tego roku jest, że centrum festiwalowe po raz pierwszy mieścić się będzie w nowej siedzibie ECS przy pl. Solidarności 1 w Gdańsku. Za salę kinową, koncertową i teatralną służyć będzie audytorium z 419 miejscami na widowni z amfiteatralnym układem krzeseł.

– Szczególnie interesuje nas kondycja dzisiejszej kultury demokratycznej i pytanie o dobro wspólne – mówi Basil Kerski, dyrektor ECS. – Tegoroczne filmy festiwalowe w tej materii nie zawiodą, stawiając pytania społeczne i bardzo intymne – o demokrację, cenę wolności, moc wspólnoty, patriotyzm, metody buntu społecznego, wierność tradycji, ale i o miłość, dojrzewanie, rodzicielstwo, świat wartości, żałobę, lęk przed odrzuceniem… Wartością niewątpliwie jest to, że zatoczymy szerokie kręgi kulturowe, od Europy przez Bliski Wschód, Afrykę, Indonezję, Kanadę po Chiny.
Zobaczymy 17 filmów z całego świata, obrazy dokumentalne i fabularne, głównie najnowsze, w tym jedną polską prapremierę i dwie polskie premiery. Wielu z tych obrazów na próżno szukać w repertuarach kin. Po wielu projekcjach odbędą się spotkania z twórcami, bohaterami filmów i ekspertami. Niech o różnorodności repertuaru świadczą trzy rekomendacje: „Zielony książę” (reż. Nadav Schirman) – historia, której nie wymyślił scenarzysta w Hollywood, ale zdarzyła się naprawdę, syn założyciela Hamasu zostaje izraelskim szpiegiem, „Badjao. Duchy z morza” (reż. Eliza Kubarska) – opowieść o ginącej społeczność ludzi-ryb zamieszkujących tereny między Filipinami, Borneo i Indonezją i „Totart, czyli odzyskiwanie rozumu” (reż. i scen. Bartosz Paduch) – dokument o legendarnej grupie artystycznej, która powstała w Gdańsku.

Jak klamrą tegoroczny festiwal zepnie opowieść o rewolucji na Ukrainie, choć tematyka współczesnych buntów obecna będzie również w innych odsłonach.
Na początek polska prapremiera filmu Siergieja Łoźnicy, dokumentującego przebieg buntu na Majdanie od pierwszych dni aż do obalenia władzy – „Majdan. Rewolucja godności”. Dokument był prezentowany m.in. na tegorocznym festiwalu w Cannes. Z widzami po projekcji spotka się reżyser.
Na deser AAFF ANNEX, czyli sztuka teatralna dedykowana rewolucji na Ukrainie. „Dzienniki Majdanu” Natalii Worożbyt w reż. Wojtka Klemma zaprezentuje Teatr Powszechny z Warszawy. Tekst dramatu miał już w Gdańsku swoją premierę. W marcu 2014 roku ukraińscy dramaturdzy i aktorzy przybyli z Kijowa do Gdańska na TEATRALNY MAJDAN, aby przeczytać dramaty dokumentalne, które powstały pod wpływem tragicznych wydarzeń na Ukrainie.
– Przez trzy miesiące członkowie ruchu Nowy Dramat Ukraiński przeprowadzali wywiady, zbierali świadectwa i materiały o ludziach oraz wydarzeniach na Majdanie – wspomina Natalia Worożbyt. – Jedyną wadą autorów projektu jest to, że całym sercem wspierają Majdan i są bezpośrednimi świadkami wydarzeń. Sztuka nie ma zakończenia, tak jak nie ma na razie końca ukraińska walka o wolność i sprawiedliwość.

– Bohaterem tegorocznego minicyklu filmowego jest kanadyjski albo precyzyjniej twórca z Quebecu – Xavier Dolan. „Okropne dziecko” festiwalu canneńskiego, gdzie od początku swojej kariery pokazuje premierowo filmy, reżyserując je i najczęściej samemu w nich grając. Ledwie 25-letni reżyser ma już na swoim koncie pięć filmów. Najnowszy – „Mama” zdobył w tym roku Złotą Palmę w Cannes – opowiada Artur Liebhart, kurator programu filmowego AAFF.
Zobaczymy podczas AAFF trzy obrazy Dolana: „Zabiłem moją matkę” (2009), „Tom” (2013) i „Mama” (2014).
Na finał również gratka – bohaterem wieczoru będzie Frank Zappa, amerykański muzyk, wokalista, kompozytor, autor tekstów i twórca filmowy. Najpierw zobaczymy dokument „Zappa wraca na Sycylię” (reż. Salvo Cuccia), a później repertuar muzyczny bohatera filmu zaprezentuje Warszawska Orkiestra Rozrywkowa im. I. Krenza.