O młodych, dla młodych, z młodymi – zapraszamy na cykl wydarzeń adresowanych do młodzieży z województwa pomorskiego. Spotkania i warsztaty planowane są raz bądź dwa razy w miesiącu, zawsze w sobotę w środku dnia, za każdym razem w innym ośrodku regionalnym. Uczestniczka i uczestnik może wziąć udział w jednym, kilku lub wszystkich wydarzeniach. Organizatorami projektu jest Europejskie Centrum Solidarności i samorząd województwa pomorskiego.
Projekt powstał z myślą o młodych ludziach z województwa pomorskiego, w szczególności aktywistach młodzieżowych rad gmin, miast, powiatów i Młodzieżowego Sejmiku Województwa Pomorskiego, a także samorządów szkolnych i organizacji młodzieżowych. Zaproszenie adresowane jest również do aktywistów społecznych, wolontariuszy oraz wszystkich, którzy chcą rozpocząć działalność obywatelską.
Spotkania trwają ok. 4 godzin.
Każde z nich składa się z dwóch części. W pierwszej rozpoznajemy aktualną sytuację w regionie na podstawie badań prowadzonych przez IBRIS – „Postawy i zachowania mieszkańców województwa pomorskiego w kontekście budowania tożsamości Pomorzan”. W drugiej odbywają się warsztaty, które służą zdobywaniu nowych umiejętności i doskonaleniu tych, które już mamy.
Prowadzącymi zajęcia są osoby aktywne i twórcze, których postawa i dorobek inspirują do działania na rzecz dobra wspólnego, przy poszanowaniu wszystkich różnic.
Obie części oddziela lunch, podczas którego jest czas na rozmowy, spotkanie z uczestnikami i gośćmi w mniej formalnych okolicznościach.
Program wydarzeń powstaje w ścisłej współpracy z lokalną młodzieżą. Jedyne założenie wstępne jest takie, że podejmujemy tematy aktualne, choćby były trudne. W puli tymczasem są m.in. wykluczenie transportowe, mediacja rówieśnicza, prawa kobiet, zdrowie psychiczne czy ekologia.
Dlaczego warto włączyć się w Strefę Młodzi Wiedzą?
- poznasz osoby w podobnym wieku z regionu pomorskiego, to okazja do nawiązania nowych relacji i tworzenia partnerstw na rzecz wspólnych idei
- zdobędziesz nową wiedzę i umiejętności
- pozyskasz sprawności przydatne w dorosłym życiu, jak umiejętności krytycznego myślenia, działania w grupie, aktywnego rozwiązywania problemów
- masz szansę na wzmocnienie swojego głosu i otrzymanie wsparcia w procesie kształtowania polityki młodzieżowej w Twoim regionie
- zwiększysz swoją moc sprawczą i poznasz sposoby na lepsze wykorzystanie zasobów organizacji młodzieżowych
- zyskasz realny wpływ na kształtowanie otaczającej Cię rzeczywistości.
Harmonogram projektu
Filmowe podsumowania wydarzeń
Dokumenty