O młodych, dla młodych, z młodymi – zapraszamy na cykl wydarzeń adresowanych do młodzieży z województwa pomorskiego. Spotkania i warsztaty planowane są raz bądź dwa razy w miesiącu, za każdym razem w innym ośrodku regionalnym. Każda uczestniczka i każdy uczestnik może wziąć udział w jednym, kilku lub wszystkich wydarzeniach. Organizatorami projektu jest Europejskie Centrum Solidarności i samorząd województwa pomorskiego.

Projekt powstał z myślą o młodych ludziach z województwa pomorskiego, szczególnie aktywistkach i aktywistach młodzieżowych rad gmin, miast, powiatów i Młodzieżowego Sejmiku Województwa Pomorskiego, a także samorządów szkolnych i organizacji młodzieżowych. Zaproszenie adresowane jest również do społeczniczek i społeczników, wolontariuszek i wolontariuszy oraz wszystkich, którzy chcą rozpocząć działalność obywatelską.

Pracujemy w systemie warsztatowym i debatujemy, aby zdobyć nowe umiejętności i doskonalić te, które już mamy. To także czas na rozmowy, spotkanie z uczestnikami i gośćmi w mniej formalnych okolicznościach. Projekt realizujemy dwutorowo.
Sobotnie spotkania adresowane są do wszystkich chętnych, uczestniczy w nich maksymalnie 40 osób. Zazwyczaj składają się z dwóch części, które oddziela lunch. Całość trwa ok. 4 godzin.
W tygodniu spotykamy się w konkretnych szkołach. Sami uczniowie mają wpływ na temat i przebieg wydarzenia. Całość trwa również około 4 godzin.
W obu przypadkach prowadzącymi zajęcia są specjaliści tematu, praktycy i teoretycy, osoby aktywne i twórcze, których postawa i dorobek inspirują do działania na rzecz pojedynczych osób i dobra wspólnego, przy poszanowaniu wszystkich różnic.
Zarówno sobotnie spotkania, jak i wydarzenia realizowane w szkołach są darmowe, ale wymagają rezerwacji.

Program wydarzeń zawsze powstaje w ścisłej współpracy z lokalną młodzieżą. Jedyne założenie wstępne jest takie, że podejmujemy tematy aktualne, choćby były trudne. W puli tymczasem są m.in. wykluczenie transportowe, mediacja rówieśnicza, prawa kobiet, zdrowie psychiczne czy ekologia.

Dlaczego warto włączyć się w Strefę Młodzi Wiedzą?

  • poznasz osoby w podobnym wieku z regionu pomorskiego, to okazja do nawiązania nowych relacji i tworzenia partnerstw na rzecz wspólnych idei
  • zdobędziesz nową wiedzę i umiejętności
  • pozyskasz sprawności przydatne w dorosłym życiu, jak umiejętności krytycznego myślenia, działania w grupie, aktywnego rozwiązywania problemów
  • masz szansę na wzmocnienie swojego głosu i otrzymanie wsparcia w procesie kształtowania polityki młodzieżowej w Twoim regionie
  • zwiększysz swoją moc sprawczą i poznasz sposoby na lepsze wykorzystanie zasobów organizacji młodzieżowych
  • zyskasz realny wpływ na kształtowanie otaczającej Cię rzeczywistości.

Harmonogram projektu

Filmowe podsumowania wydarzeń

Dokumenty