Kryzys wieku dorastania. Stany lękowe. Smutek, niechęć wobec świata i brak energii… – coraz częściej i coraz głośniej mówi się o psychicznych problemach młodzieży. Czy można pomóc samemu sobie? Jak wspierać innych w trudnych sytuacjach? W jaki sposób przeciwdziałać kryzysowi?

Przy współpracy z dr Marcinem Szulcem – profesorem Uniwersytetu Gdańskiego, nauczycielem akademickim oraz psychologiem w Zakładzie Psychologii Osobowości i Psychologii Sądowej – STREFA MŁODZI WIEDZĄ przygotowała dla uczennic i uczniów szkół ponadpodstawowych serię spotkań o stanie zdrowia psychicznego młodzieży.
Zapraszamy na kolejne wydarzenie!

Projekt Strefa Młodzi Wiedzą powstał z myślą o młodych i aktywnych z województwa pomorskiego, a także o tych, którzy nie działają jeszcze publicznie, ale chcą się rozwijać. Wydarzenia odbywają się dwa razy w miesiącu, za każdym razem w innym ośrodku regionalnym. To wspólne przedsięwzięcie Europejskiego Centrum Solidarności i samorządu województwa pomorskiego.

Uwaga! Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale obowiązują imienne zapisy.
Liczba miejsc ograniczona.

Program wydarzenia

prezentacja i rozmowa | Parę słów o naszym projekcie

Na początek krótko opowiemy Wam o projekcie STREFA MŁODZI WIEDZĄ – z myślą o kim powstał, jakie ma założenia i cele? Jednak najważniejszy jest dla nas dialog z Wami. Chętnie dowiemy się, jak oceniacie dostępność wydarzeń adresowanych do młodych w Waszej miejscowości i okolicy? Chcemy wiedzieć, czego Wam brakuje? Co jest dla Was ważne i co możemy dla Was zrobić?
Rozmowę poprowadzi Wiktoria Krezymon, koordynatorka projektu STREFA MŁODZI WIEDZĄ.

prelekcja | Psychologiczna apteczka pierwszej pomocy

Czy wiesz, że problemy ze snem mogą skutkować skłonnością do podejmowania zachowań ryzykownych? – porozmawiamy o tym, czym jest zdrowie psychiczne i jak o nie zadbać. Omówimy także bezpieczne sposoby wspierania innych w sytuacjach problemowych.
Celem prelekcji jest zapoznanie słuchaczy z charakterystyką funkcjonowania obwodów neuronalnych w okresie dorastania, pojawiających się w tym czasie kryzysów i sposobów ich konstruktywnego rozwiązywania.
Na koniec uczestnicy będą mieli możliwość zadawania pytań.
Prelekcję poprowadzi dr Marcin Szulc, psycholog.

Lunch

warsztat | W pułapce, jak radzić sobie z trudnymi myślami?

Podczas warsztatu uczestniczki i uczestnicy poznają, w jaki sposób myśli wpływają na emocje i zachowanie. Nauczą się odróżniać myśli pomocne od myśli niepomocnych oraz poznają sposoby dystansowania się od nieużytecznych sposobów myślenia.
Spotkanie będzie zawierało elementy wykładowe i ćwiczeniowe, które pomogą przetestować zdobytą wiedzę w praktyce i utrwalić nowo nabyte informacje.
Całość poprowadzi dwóch psychologów, psychoterapeutów z doświadczeniem pracy w szkole i placówkach zdrowia psychicznego – Michał Cetner i Artur Gębka.