Kryzys wieku dorastania. Stany lękowe. Smutek, niechęć wobec świata i brak energii… – coraz częściej i coraz głośniej mówi się o psychicznych problemach młodzieży. Jak sobie z nimi radzić? Jak wspierać innych w sytuacjach problemowych? Jak przeciwdziałać kryzysowi?

Przy współpracy z dr Marcinem Szulcem – profesorem Uniwersytetu Gdańskiego, nauczycielem akademickim oraz psychologiem w Zakładzie Psychologii Osobowości i Psychologii Sądowej – STREFA MŁODZI WIEDZĄ przygotowała dla uczennic i uczniów szkół ponadpodstawowych serię spotkań o stanie zdrowia psychicznego młodzieży.

Zapraszamy na kolejne wydarzenie!

Projekt Strefa Młodzi Wiedzą powstał z myślą o młodych i aktywnych z województwa pomorskiego, a także o tych, którzy nie działają jeszcze publicznie, ale chcą się rozwijać. Wydarzenia odbywają się dwa razy w miesiącu, za każdym razem w innym ośrodku regionalnym. To wspólne przedsięwzięcie Europejskiego Centrum Solidarności i samorządu województwa pomorskiego.

Uwaga! Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale obowiązują imienne zapisy.

Liczba miejsc ograniczona.

Program

/ 10.30–10.45
prezentacja i rozmowa | Parę słów o naszym projekcie
Na początek krótko opowiemy Wam o projekcie STREFA MŁODZI WIEDZĄ – z myślą o kim powstał, jakie ma założenia i cele? Jednak najważniejszy jest dla nas dialog z Wami. Chętnie dowiemy się, jak oceniacie dostępność wydarzeń adresowanych do młodych w Waszej miejscowości i okolicy? Chcemy wiedzieć, czego Wam brakuje? Co jest dla Was ważne i co możemy dla Was zrobić?
Rozmowę poprowadzi Wiktoria Krezymon, koordynatorka projektu STREFA MŁODZI WIEDZĄ.

/ 10.45–12.15
prelekcja | Psychologiczna apteczka pierwszej pomocy, czyli co zrobić, żeby nie zmiotło nas z planszy
Czy wiesz, że problemy ze snem mogą skutkować skłonnością do podejmowania zachowań ryzykownych? – porozmawiamy o tym, czym jest zdrowie psychiczne i jak o nie zadbać. Omówimy także bezpieczne sposoby wspierania innych w sytuacjach problemowych.
Celem prelekcji jest zapoznanie słuchaczy z charakterystyką funkcjonowania obwodów neuronalnych w okresie dorastania, pojawiających się w tym czasie kryzysów i sposobów ich konstruktywnego rozwiązywania.
Na koniec uczestnicy będą mieli możliwość zadawania pytań.
Prelekcję poprowadzi dr Marcin Szulc, psycholog.

/ 12.15–12.45
Lunch

/ 12.45–14.15
warsztat | Przepis na spokojny umysł
Uczestniczki i uczestnicy będą mieli szansę stworzyć tzw. skrzynkę z narzędziami, czyli niezbędnik ze strategiami, technikami i umiejętnościami, które są pomocne, gdy chce się lepiej zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie, wyciszyć emocje, uspokoić myśli i zredukować napięcie. Postaramy się użyć narzędzi, które nie wymagają specjalnego przygotowania ani nakładów finansowych, a są proste, naturalne, dające oparcie i ukojenie. Można je zastosować w większości życiowych sytuacji. Zastanowimy się również nad tym, co jest nam potrzebne do szczęścia? Jak na co dzień odkrywać i pielęgnować te maleńkie szczęścia i drobne zwycięstwa. W praktyce sprawdzimy, czy narzędzia z naszej skrzynki mogą być pomocne, gdy szukamy zadowolenia i spokoju.
Warsztaty poprowadzą specjalistki z Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży:
Miłosława Peplińska – psycholożka kliniczna, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, Marta Czora – psychoterapeuta i Honorata Sadowska – psychoterapeuta.

partner spotkania | Centrum Zdrowia Psychicznego w Starogardzie Gdańskim