Wszyscy, którzy w pracy zawodowej, aktywności społecznej czy życiu codziennym praktykujecie prawa człowieka, nauczacie o nich, promujecie – zapraszamy Was do udziału w drugiej edycji Latającego Uniwersytetu Praw Człowieka

Zaproszenie ma charakter otwarty, jest adresowane przede wszystkim do aktywistek i aktywistów, urzędniczek i urzędników, nauczycielek i nauczycieli, studentek i studentów, ale i do wszystkich osób zainteresowanych prawami człowieka.

Latający Uniwersytet Praw Człowieka to program edukacyjny, który w centrum stawia prawa człowieka, uczy je rozpoznawać i reagować, gdy są naruszane. Odwołuje się przy tym do szerokiej wiedzy, bo zarówno z obszaru prawa, jak i edukacji, nowych technologii, ekologii, migracji czy międzynarodowych systemów ochrony praw człowieka. Czerpiemy z Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, bo mimo że dokument ratyfikowano w 1948 roku – wciąż nie jest powszechnie znany, a prawa człowieka są nadal wyzwaniem. Dopiero uczymy się je realizować, także na poziomie lokalnym.

Będziemy szukać odpowiedzi na wiele pytań, przywołamy kilka. W jaki sposób realizowane są prawa człowieka w Polsce i na świecie? Na jakich podstawach się opierają? Jak możemy rozpoznawać i reagować na ich naruszanie? Czy możemy wspierać ich wdrażanie na poziomie miasta oraz społeczności, w której żyjemy? W jaki sposób prawa człowieka wiążą się z różnymi obszarami naszego życia, takimi jak: ekologia, biznes, kultura?

Mamy już doświadczenie w organizacji tego projektu. W lutym 2023 roku pierwszą edycję Latającego Uniwersytetu Praw Człowieka ukończyły 44 osoby – działacze i działaczki społeczne, prawnicy i prawniczki, artystki, osoby pracujące w samorządach i służbach publicznych, aktywistki.
Latający Uniwersytet Praw Człowieka realizuje ECS we współpracy ze Stowarzyszeniem Homo Faber i przy wsparciu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Latający Uniwersytet Praw Człowieka oferuje:

  • cykl siedmiu 2-dniowych zjazdów weekendowych, 98 godzin zajęć
  • warsztaty, wykłady, spotkania inspiracyjne i rozmowy
  • udział doświadczonych ekspertek i ekspertów, zarówno autorytetów naukowych, jak i praktyczek oraz praktyków praw człowieka
  • zajęcia w Gdańsku
  • dwie wizyty studyjne w Warszawie i Lublinie
  • możliwość współtworzenia sieci osób z różnych środowisk, zaangażowanych w działalność na rzecz praw człowieka.

Plan zajęć

  • rekrutacja: do 6 sierpnia 2023
  • inauguracja: 31 sierpnia 2023, Gdańsk
  • start: 30 września – 1 października 2023, Gdańsk
  • finał: 6–7 kwietnia 2024, Gdańsk
  • miejsca spotkań: rotacyjnie w Gdańsku, Lublinie i Warszawie

Zasady uczestnictwa w programie

  1. Program jest adresowany do osób pełnoletnich: aktywistek i aktywistów, zarówno z organizacji pozarządowych, jak i grup nieformalnych, nauczycielek i nauczycieli, edukatorek i edukatorów, a także osób pracujących w samorządach i z nimi współpracującymi.
  2. Grupa będzie liczyć nie więcej niż 25 osób.
  3. Uczestniczki i uczestnicy zostaną wyłonieni przez zespół projektowy spośród grona wszystkich osób, które nadeślą zgłoszenia. Kwalifikacja odbędzie się w oparciu o zawartość formularza zgłoszenia. Przy wyborze będzie uwzględniane także kryterium różnorodności grupy (pod kątem kompetencji, wypełnianych ról, zajmowanych stanowisk i miejsca życia).
  4. Organizatorzy pokrywają koszty organizacji zajęć i zapewniają podstawowy poczęstunek (kawa, herbata, woda, przekąski). Koszty dojazdu, zakwaterowania oraz wyżywienia leżą po stronie osoby uczestniczącej.
  5. Istnieje możliwość dofinansowania części kosztów uczestnictwa. Decyzja o wysokości dofinansowania zostanie podjęta po rozpatrzeniu listy osób przyjętych do programu. ECS zastrzega możliwość podpisania umowy pomiędzy ECS a osobą korzystającą z dofinansowania.
  6. Program obejmuje łącznie 98 godzin zajęć podzielonych na 7 dwudniowych zjazdów.
  7. Osoba zgłaszająca się do programu deklaruje uczestnictwo we wszystkich zjazdach.
  8. Nieobecność na dwóch zjazdach następujących po sobie, będzie skutkowała skreśleniem z listy osób uczestniczących.
  9. Zajęcia będą się odbywać według następującego harmonogramu:
    ● uroczysta inauguracja: 31 sierpnia 2023, Gdańsk
    ● I zjazd: 30 września – 1 października 2023, Gdańsk
    ● II zjazd: 28–29 października 2023, Warszawa
    ● III zjazd: 9–10 grudnia 2023, Gdańsk
    ● IV zjazd: 13–14 stycznia 2024, Gdańsk
    ● V zjazd: 17–18 lutego 2024, Lublin
    ● VI zjazd: 9–10 marca 2024, Gdańsk
    ● VII zjazd: 6–7 kwietnia 2024, Gdańsk
  10. Każdy zjazd będzie odbywał się według następującego planu:
    ● sobota, godz. 10.00–18.00
    ● niedziela, godz. 10.00–16.00.
  11. Osoba biorąca udział w programie otrzyma certyfikat uczestnictwa, ale tylko wówczas, gdy weźmie udział w 80 proc. zajęć.

Zespół projektowy
Sylwia Bruna | ECS, tel.: +48 517 368 127
Bartosz Rief | ECS, tel.: +48 517 368 094


Latający Uniwersytet Praw Człowieka
/ I edycja, sierpień 2022 – luty 2023

Latający Uniwersytet Praw Człowieka to projekt, który powstał z myślą o aktywistkach i aktywistach, urzędniczkach i urzędnikach, nauczycielkach i nauczycielach oraz studentkach i studentach. Najbardziej doświadczeni ekspertki i eksperci, zarówno autorytety naukowe, jak i praktycy, podczas spotkań, szkoleń i warsztatów dzielą się wiedzą o wdrażaniu praw człowieka na poziomie lokalnym, rozpoznawaniu i reagowaniu na naruszenia praw człowieka oraz upowszechnianiu wiedzy o prawach człowieka.
Latający Uniwersytet Praw Człowieka powołało Europejskie Centrum Solidarności we współpracy z Helsińską Fundacją Praw Człowieka oraz Stowarzyszeniem Homo Faber.
Projekt ma charakter cykliczny.

Szczegóły

/ 44 osoby zdobywały wiedzę w dwóch grupach: gdańskiej i lubelskiej
/ odbyło się 6 zjazdów
/ 2 zjazdy realizowane był równolegle w Gdańsku i Lublinie, a 4 zjazdy wspólnie w Gdańsku, Lublinie i Warszawie
/ W spotkaniach, szkoleniach i warsztatach wzięli udział następujący ekspertki i eksperci:
dr hab. Adam Bodnar, dr Anna Strzałkowska, Piotr Skrzypczak, Anna Tatar, Draginja Nadażdin, Ewa Kulik, dr Katarzyna Wiśniewska, Danuta Przywara, Róża Rzeplińska, Prof. Witold Klaus, Prof. Ewa Łętowska, Katarzyna Batko-Tołuć, Anna Alboth, mł. insp. Gerard Bah, Karolina Lewicka, Marta Siciarek, Justyna Choroś, dr hab. Aleksandra Gasztold, prof. UW, Hans Sakkers, Barbara Borowiak, dr Marcin Gerwin, dr hab. Agnieszka Bieńczyk-Missala, Filip Konopczyński, prof. Maciej Nyka, Magdalena Mierzewska-Krzyżanowska, Elżbieta Rutkowska, Anna Dąbrowska, Przemysław Wielgosz, dr Hanna Machińska, dr Julita Agnieszka Rybczyńska, Marta Grudzińska