Opowieści tyleż wstrząsająca, co niewygodna w czasach, w których coraz trudniej kwestionować powszechnie uznane autorytety i dyskutować na temat mniej znanych i niechlubnych faktów z historii Polski – zapraszamy na spotkanie autorskie z Anetą Prymaki-Oniszk, autorką książki „Kamienie musiały polecieć. Wymazywana przeszłość Podlasia”.

Aneta Prymaka-Oniszk, jeżdżąc po podlaskich wsiach, rozmawiając z mieszkańcami i historykami, a także czytając archiwalne dokumenty, przełamuje milczenie na temat trudnej przeszłości Podlasia. Rekonstruując dzieje rodzinne ukazuje nieznaną dotąd szerzej perspektywę historyczną, nie szafując przy tym kategorycznymi osądami moralnymi. Autorka w sposób wyważony opisuje szersze spektrum relacji polsko-białoruskich, ukazując co uformowało prawosławną mniejszość w okolicach Białegostoku, Bielska Podlaskiego, Hajnówki, Siemiatycz, Sokółki.

Treści historyczne zawarte w „Kamieniach” prowokują do pytań o charakterze uniwersalnym na temat prawdy i kłamstwa, konsekwencji uprzywilejowania jednej grupy wyznaniowej kosztem upodmiotowienia tej, która pozostaje w mniejszości, a także warunków pokojowej koegzystencji między różnymi tożsamościami kulturowymi i regionalnymi.

Kogo dziś uznajemy za „bohaterów” i „zdrajców naszej Ojczyzny”? Na czym polega „rozliczenie z przeszłością”? Co leży u podstaw mitu narodowego tak zwanych Żołnierzy Wyklętych? Czy w imię poprawności politycznej należy zachować milczenie wobec prawdy historycznej?
Z Anetą Prymaka-Oniszk będzie rozmawiać dr Judyta Bielanowska.
Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne, premiera 7 lutego 2024.

Aneta Prymaka-Oniszk | Dziennikarka i publicystka. Publikowała m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Polityce”, „National Geographic”, a także czasopiśmie „Karta”.
Jej debiutancką książką było „Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy” (Wydawnictwo Czarne, 2016), za którą została wyróżniona Nagrodą Literacką Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego oraz okrzyknięta Warszawską Premierą Literacką. Była także nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki, Nagrody Literackiej m.st. Warszawy oraz Nagród Historycznych Polityki. Sobór biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego przyznał jej Order św. Marii Magdaleny III stopnia za pracę dla dobra Cerkwi (2018).

dr Judyta Bielanowska | Politolożka. Pracuje w Wydziale Naukowym Europejskiego Centrum Solidarności oraz jako nauczycielka akademicka w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego we Wrocławiu.

/ Książkę w dniu promocji będzie można nabyć w bibliotece ECS (17.30–19.00), płatność kartą płatniczą lub za odliczoną kwotę (60 zł)