Zapraszamy na spotkanie autorskie z książką – „Poruszeni. Awans i emocje w socjalistycznej Polsce” (Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2023) i jej autorką – Magdą Szcześniak. Publikacja znalazła się pośród książek zakwalifikowanych do nagrody wydawniczej Ambasador Nowej Europy, której współorganizatorem jest ECS.

„Mój mąż jest z zawodu dyrektorem” – to niezapomniane słowa z kultowej komedii Stanisława Barei „Poszukiwany, poszukiwana” (1972), punktującej m.in. styl życia czerwonego establishmentu, który wyłonił się w wyniku powojennej rewolucji klasowej. Oczywiście, w realiach PRL nie wszystkim Polakom wywodzącym się z nizin społecznych udało się zrobić kariery, które wyniosły ich na stanowiska ministrów czy dyrektorów albo dały prestiżowe zawody sędziów czy lekarzy. Nie podlega jednak dyskusji fakt, iż doświadczenie awansu społecznego stało się udziałem większości polskiego społeczeństwa.
Niewielu dotąd autorów zjawisko to poddało tak wnikliwej analizie, jak to w swojej najnowszej publikacji zrobiła Magda Szcześniak. Na podstawie pamiętników, publikacji prasowych, badań socjologicznych, literatury, filmów dokumentalnych i fabularnych autorka ukazała różne aspekty awansu społecznego oraz jego wpływu na zmianę stylu bycia ludzi tworzących nowe socjalistyczne społeczeństwo.

Niezwykle interesującym aspektem tej książki jest zreferowanie awansu społecznego przez pryzmat pamiętników pisanych przez ludzi wywodzących się ze środowisk wiejskich. Autorka przypomina, że między 1961 a 1975 rokiem ogłoszono ok. tysiąca konkursów pamiętnikarskich, które miały pokazać „Młode pokolenie wsi Polski Ludowej”, jak głosił tytuł jednego z nich. Konkursy cieszyły się sporą popularnością. Ludzie mieli potrzebę podzielenia się swoimi doświadczeniami oraz zwrócenia uwagi na problemy realnego socjalizmu. Z pamiętników wyłania się szczerość autorów względem opisywanych zdarzeń. Równie szczerze o zjawisku awansu społecznego, o jego pozytywnych i negatywnych skutkach, a przede wszystkim o ludziach tamtej epoki, przed którymi otworzyły się nieznane wcześniej perspektywy rozwoju, chcemy porozmawiać z autorką „Poruszonych”.

Gościni
Magda Szcześniak | Kulturoznawczyni i historyczka kultury, adiunktka w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka książek „Normy widzialności. Tożsamość w czasach transformacji” (2016) oraz „Poruszeni” (2023). Stypendystka Fundacji Fulbrighta, Narodowego Centrum Nauki, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Laureatka Nagrody Naukowej „Polityki” w dziedzinie nauk humanistycznych (2017).

Prowadzący
dr Grzegorz Piotrowski | Socjolog zajmujący się badaniem ruchów społecznych i społeczeństwa obywatelskiego, pracownik Działu Naukowego i Biblioteki ECS.

/ Książkę w dniu promocji będzie można nabyć w bibliotece ECS (17.30–19.00), płatność kartą płatniczą