O ludziach pracujących w stoczni, wartościach przez nich wyznawanych, stoczniowej codzienności i świąteczności, osiągnięciach przemysłu stoczniowego, jak i roli tego miejsca w wielkiej polityce – na 250 stronach przeczytasz w katalogu wystawy Stocznia. Publikacja jest uzupełnieniem i rozwinięciem ekspozycji, ale może pełnić również rolę samodzielnego wydawnictwa.

W szesnastu tekstach – napisanych z pasją i wielkim znawstwem – ukazano różne aspekty działalności stoczni i konteksty wpisujące ją w lokalne i globalne historie. Autorami są współtwórcy ekspozycji, znawcy tematu, ale i badacze zajmujący się tematem Stoczni Gdańskiej, stoczniowy socjolog – szef Biura ds. Osobowych i Analiz Społecznych Stoczni Gdańskiej oraz nowi użytkownicy terenów postoczniowych. Wielkim walorem publikacji jest jej wspaniała oprawa ikonograficzna, na którą składają się zdjęcia, grafiki, plakaty, mapy… rozpięte w różnorodnej stylistyce na ponad 150-letniej ramie opowieści.

Katalog z uwagi na piękną szatę graficzną będzie doskonałym prezentem dla każdego, kto pasjonuje się historią lub chce dowiedzieć się więcej o stoczniowych dziejach Gdańska.

Katalog
redakcja merytoryczna | Basil Kerski, dr Konrad Knoch, dr Magdalena Staręga
wydawca | Europejskie Centrum Solidarności, 2023
cena | 60 zł
miejsca sprzedaży | sklep w ECS i kasy ECS

Fot. Dawid Linkowski / Archiwum ECS

Fot. Dawid Linkowski / Archiwum ECS