Wiemy, że jak każda instytucja, również ECS oddziałuje na środowisko naturalne. Chcemy wdrażać rozwiązania minimalizujące negatywny wpływ na nasze otoczenie w perspektywie krótko i długoterminowej. Wierzymy, że mamy do odegrania rolę w budowaniu świadomości ekologicznej, zarówno wśród osób pracujących na co dzień w budynku, jak i naszych gości, korzystających z tej przestrzeni.
Chcąc wspierać wdrażanie ekologicznych zmian, został powołany Zielony Zespół ECS, złożony z pracowników i pracownic instytucji.
Będziemy uzupełniać tę stronę o kolejne informacje na temat podejmowanych przez nas działań.
Kontakt
Bartosz Rief, koordynator Zielonego Zespołu ECS
tel.: 517 36 80 94
e-mail: b.rief@ecs.gda.pl
ECS jest nowoczesną instytucją kultury, która odpowiada na wyzwania współczesnego świata. Wierzymy, że nie można opowiadać o przeszłości, o człowieku, jego twórczości i dokonaniach, bez troski o przyszłość miejsca, w jakim żyjemy. W myśl tej idei chcemy być ambasadorem prośrodowiskowych zmian służących nam samym, naszym gościom i całej planecie. Chcemy przyglądać się wpływowi swojej pracy na innych i na środowisko, zmieniać się i doskonalić.
Taką zmianę z namysłem wprowadzamy w ECS od 2021 roku, ponieważ wierzymy, że każda instytucja i każdy podmiot mogą być elementem zmiany prowadzącej do zmniejszenia negatywnego oddziaływania na środowisko.
Europejskie Centrum Solidarności jest instytucją, która utrwala pamięć o naszym największym sukcesie obywatelskim – zwycięstwie Solidarności. W swojej misji oświadczamy:
/ Chcemy przyczynić się do tego, aby ideały ruchu Solidarność – demokracja, społeczeństwo otwarte i solidarne, kultura dialogu – zachowały swoją atrakcyjność i aktualność
/ Chcemy zachować w pamięci Polaków i Europejczyków doświadczenie Solidarności jako pokojowej europejskiej rewolucji, aby we wspólnocie europejskich demokracji Solidarność była ważną częścią mitu założycielskiego Europy
/ Chcemy, aby Solidarność była źródłem inspiracji i nadziei dla tych, którzy nie żyją w społeczeństwach otwartych i demokratycznych.
Stąd przyjmujemy rozszerzenie misji ECS:
Ideały ruchu Solidarność w XXI wieku domagają się także solidarności wobec wyzwań związanych z klimatem i pogarszającym się stanem środowiska naturalnego. Chcemy, by ECS działało w sposób zrównoważony, czyli stabilny i metodyczny, minimalizując swój wpływ na środowisko naturalne, solidarny w stosunku do społeczności świata, respektujący idee zrównoważonego rozwoju.