Aspidistra elatior
Aspidistra wyniosła jest leśną byliną należącą do rodziny szparagowatych, która w naturze rośnie w ciemnych i chłodnych lasach Japonii oraz Chin. W krajach o chłodniejszym klimacie, także w Polsce, jest uprawiana jako roślina doniczkowa. Aspidistra wyniosła to bezłodygowa roślina kłączowa tworząca nieregularne kępy o wysokości ok. 60 cm, złożone z dużych, pojedynczych liści, które są jej niezwykłą dekoracyjną ozdobą. Kwitnie rzadko, a czerwonobrunatne, niepozorne kwiaty pojawiają się tuż nad ziemią i bardzo szybko przekwitają.
Ciekawostki
/ Aspidistra wyniosła jest rośliną długowieczną.
/ Świetnie nadaje się do aranżacji balkonów, tarasów i wnętrz.
/ Zasłużyła na nazwę „żelazny liść” z dwóch powodów. Pierwszy to oczywiście trwałość liści po ścięciu i przydatność w bukietach. Drugi to fakt, że aspidistra jest bardzo mało wymagająca. Nie potrzebuje żadnej szczególnej pielęgnacji ani konkretnego stanowiska.
/ Roślina cechuje się powolnym wzrostem. Uzyskanie nawet niewielkiej sadzonki zajmuje producentom kilka lat.
/ Aspidistra, ze względu wytrzymałość i odporność, stała się symbolem losów bohatera książki George’a Orwella „Wiwat aspidistra” (1936).
Uprawa
Aspidistrę uznaje się za jedną z najłatwiejszych roślin do uprawy w domu. Jest mało wrażliwa i prosta w pielęgnacji. Znosi przeciągi, kurz i niewielką wilgotność powietrza, nawet głęboki cień, a także dłuższe braki wody. Najbardziej jednak lubi wilgotną glebę, dzięki czemu szybciej rośnie, a liście nie tracą koloru. Najlepiej więc podlewać ją regularnie, ale umiarkowanie.
Warto pamiętać, aby na dnie doniczki położyć kilkucentymetrową warstwę drenażu (np. żwir, keramzyt), a po każdym podlewaniu usuwać nadmiar wody z podstawki. Liście będą błyszczały, jeśli przetrzemy je od czasu do czasu mokrą ściereczką. Aspidistra toleruje suche powietrze, ale dobrze reaguje na zraszanie. Wymaga podłoża przepuszczalnego – ziemię uniwersalną można zmieszać z drobno zmieloną korą i perlitem. Może rosnąć w temperaturze pokojowej, choć woli nieco niższą temperaturę 10–15 st. C. Powinno się ją sadzić do przyciasnych doniczek, wtedy odwdzięczy się bujnymi liśćmi.
Aspidistrę wyniosłą rozmnaża się najczęściej wegetatywnie przez podział rośliny – każda część powinna zawierać fragment kłącza z korzeniami oraz co najmniej jeden liść. Dzielić można jedynie starsze, dobrze rozrośnięte rośliny, a zabieg ten najlepiej wykonywać podczas wiosennego przesadzania.
Roślinę należy przesadzać na wiosnę, co 4 lata.