Październik od wielu lat jest w Europejskim Centrum Solidarności zdominowany przez wielowątkową, wielorodzajową i wielobarwną opowieść o wolności. Wydawać by się mogło, że powiedziano o niej już wszystko, ale co roku odkrywamy jej nowe, często dla nas zaskakujące wymiary. I o ile filmy, które będziemy oglądać podczas festiwalu odnoszą się do wolności na całym świecie, niezależnie od położenia geograficznego, to w tym roku proponujemy też Państwu ulokalnienie wolności.

AAFF, Patrycja Medowska, Fot Grzegorz Mehring
AAFF, Patrycja Medowska, Fot Grzegorz Mehring

Patrycja Medowska, zastępczyni dyrektora ECS ds. kultury obywatelskiej, Fot. Grzegorz Mehring / Archiwum ECS

Co to znaczy? To znaczy, że chcemy razem z Państwem – tu i teraz – wspólnie nadawać jej znaczenie, dla każdego z nas osobno i dla nas jako wspólnoty, zastanawiać się nad jej sensem, a nade wszystko wolności doświadczać.
W nowej definicji muzeum, którym przecież też jest ECS, pojawiły się takie pojęcia, jak „rozrywka” i „przyjemność”, na które w muzeach powinno być miejsce. Jak to jedna pogodzić z prowadzoną przez nas, często bardzo trudną, debatą na temat kryzysów, jakich doświadczamy. Pandemia, wojna w Ukrainie, imperialistyczna polityka Rosji, kryzys klimatyczny, brutalizacja debaty publicznej, wzajemna wrogość i mowa nienawiści – z tym się mierzymy na co dzień. I nie jest to oczywiście doświadczenie przyjemne – wywołuje poczucie przytłoczenia i budzi naturalny lęk. Wyzwania globalne odbierają nam lokalnie naszą wolność do przyjemności, do komfortu, do dobrostanu.
Z czym mierzymy się jeszcze? Ze skutkami rozwoju współczesnych technologii – sztuczna inteligencja kształtuje nowe relacje między ludźmi, prowadząc do rozproszenia, fragmentacji społecznej i alienacji. Przez nią tracimy też nasze kompetencje kulturowe. Na to wyzwanie chcemy odpowiedzieć, oferując bezpieczną, realną, nie wirtualną przestrzeń do bycia razem, do wspólnego przeżywania sztuki, do wspólnego oswajania lęków, do wspólnego doświadczania przyjemności. Tu i teraz. Chcemy dać nam wolność do regeneracji, aby mieć siłę do reakcji, do sprawstwa, do psychicznej odporności.
Do niedawna w ogrodzie zimowym ECS stała łódź, którą uchodźcy z Afryki przypłynęli na włoską wyspę Lampedusę, narażając swoje życie w poszukiwaniu wolności. Dziś stoją w nim przyjazne i bezpieczne wyspy odpoczynku dla publiczności. Będziemy tam doświadczać naszej wolności do przyjemności, wiedząc, że nie każdy ma do niej równy dostęp, że jest przywilejem, że ma swoją cenę.
Przyjrzyjmy się wspólnie światu w wersji 2023. Globalnie i lokalnie. Tu i teraz. I życzmy sobie wielu bezpiecznych i przyjaznych wysp dla tych, którzy wolności są pozbawieni.
Zapraszamy na ALL ABOUT FREEDOM FESTIVAL 2023.