Najpierw zdobywali wiedzę i umiejętności praktycznie, a teraz chcą dzielić się nimi ze zwiedzającymi wystawę stałą ECS. Wystawa mówiona to projekt realizowany przez wolontariuszki i wolontariuszy ECS. Zatrzymaj się przy eksponacie, a podzielą się z Tobą autorską opowieścią o jednym z eksponatów.

– Korzystając z entuzjazmu i energii wolontariuszy ECS, a jednocześnie dając im kolejną okazję do działania i rozwoju, umożliwiamy zwiedzającym zdobycie dodatkowych informacji ponad te, które są tradycyjną opowieścią wystawy stałej – mówi Adam Czubaszek z Działu Archiwum i Organizacji Wystaw ECS. – Wiemy, że goście wystawy czerpią radość z kontaktu z żywym człowiekiem, doceniają możliwość zadania dodatkowych pytań, a nasi wolontariusze zdobywają nowe umiejętności i poszerzają wiedzę historyczną swoją i zwiedzających.

Kup bilet na wystawę stałą, a podczas zwiedzania zatrzymaj się przy stanowisku pracy wolontariusza. Rozpoznasz go po niebieskiej koszulce z napisem: Wolontariusz.

/ List 59, sala B (1 piętro)
opowiada | Krzysztof Ciosłowski
Krzysztof jest licencjonowanym przewodnikiem ECS, a jednocześnie uczestnikiem wolnościowej rewolucji. W PRL był aktywnym członkiem Niezależnego Zrzeszenia Studentów w Szczecinie (1980–1981), dzięki czemu miał honor poznać kilkoro członków KOR, m.in. Halinę Mikołajską, Jacka Kuronia, Stanisława Barańczaka i Mirosława Chojeckiego. Działał w nauczycielskim NSZZ „Solidarność” (1981) i Duszpasterstwie Nauczycieli w Gdańsku (1983–1987). W pierwszej połowie lat 80. uczył historii i wiedzy o społeczeństwie w Zespole Szkół Handlowych w Sopocie. W 1984 roku, pomimo pozytywnej oceny pracy pedagogicznej, nie przedłużono z nim umowy o pracę, co potraktował jako ewidentną szykanę. Powodem było bowiem to, że odmówił roli chorążego pochodu pierwszomajowego. Krzysztof jest miłośnikiem odpoczynku na działce. Sam mówi o sobie: „Od ubiegłego roku stypendysta ZUS”. Opowie o Liście 59, nazywanym również Memoriałem 59. Grupa intelektualistów 5 grudnia 1975 roku wystosowała do władz list otwarty, sprzeciwiając się nowelizacji konstytucji PRL, zwłaszcza wpisaniu do niej kierowniczej roli PZPR i wieczystego sojuszu z ZSRR.

To już trzecia edycja projektu Wystawa mówiona, który jest realizowany w ramach programu Wolontariat w ECS. Wolontariuszki i wolontariusze na co dzień współpracują z ECS, wspierając instytucję w rozwoju i realizacji działań. W bazie programu WOLONTARIAT W ECS widnieje 497 nazwisk.

/ Chcesz dołączyć do grona wolontariuszy i wolontariuszek? Wypełnij formularz na stronie, a potem weź udział w spotkaniu informacyjnym.

Zapraszamy do wysłuchania kolejnych opowieści
 ⮕ 20/04/2024
/ Kurtka Ludwika Piernickiego, sala B (1 piętro)
opowiada | Kazimiera „Kate” Dybikowska
/ Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, sala F (2 piętro)
opowiada | Artur Opaliński
4/05/2024
/ KOR a rola kobiet, sala B (1 piętro)
opowiada | Krzysztof Ciosłowski
/ Plakaty propagandowe stanu wojennego, sala D (2 piętro)
opowiada | Artur Opaliński