Wystawa Stocznia nie dokumentuje historii przemysłu czy innowacji technologicznych. Za przewodnika nie ma też kalendarza, w centrum opowieści jest człowiek. Prezentowane są fakty mniej znane, niekiedy przemilczane, a nawet wstydliwe – zapraszamy na spacer z przewodnikiem, to pasjonująca historia.

Zespół kuratorski długo dyskutował na przykład o tym, czy zaprezentować model U-Boota U-9, niegdyś produkowanego w stoczni w Gdańsku, a dziś oferowanego modelarzom przez niemiecką firmę.
Wątpliwości nie są bezzasadne. U-Boot U-9 zapisał się w dziejach jako okręt, który w krótkim czasie zatopił trzy brytyjskie pancerne krążowniki, zginęło wówczas 1443 członków załóg. To wydarzenie było potem wykorzystywane przez niemiecką propagandę, a dowódca U-Boota, Otto Weddigen, został wojennym bohaterem Niemiec. Do ilustracji tego wydarzenia na wystawie posłużono się propagandową pocztówką niemiecką, przyrównującą dokonania okrętu do „zabicia trzech much za jednym zamachem”. Podczas I wojny światowej propaganda niemiecka tak bardzo akcentowała ten wątek, że scenę zatopienia rysowały nawet dzieci.
I to właśnie kartę pocztową zestawiono ze współcześnie produkowanym modelem tego U-Boota, w który może się zaopatrzyć każdy hobbysta modelarz. Intrygujący jest sposób, w jaki producent chciał zadbać o atrakcyjność produktu – akcentując na opakowaniu jego rolę jako narzędzia wojennego zniszczenia, pokazując triumfalny moment zatopienia trzech krążowników, podobnie jak to robiono na starszej o ponad 100 lat pocztówce.
– Zaskoczył nas również fakt, że logo firmy produkującej model nawiązuje do neonazistowskiej typografii, a jednocześnie kolorowa, atrakcyjna grafika na pudełku zachęca do zakupu, traktując wojnę jako zabawę – opowiada dr Konrad Knoch, członek zespołu kuratorskiego wystawy Stocznia | Człowiek. Przemysł. Miasto.

I to właśnie dr Konrad Knoch – historyk specjalizujący się w tematyce XX wieku, wykłada na Uniwersytecie Gdańskim, który kierował pracą zespołu tworzącego wystawę stałą ECS – poprowadzi zwiedzających po wystawie Stocznia.

Stocznia | Człowiek. Przemysł. Miasto to największa wystawa czasowa, jaką zespół ECS zorganizował od chwili otwarcia wystawy stałej o rewolucji Solidarności w siedzibie przy pl. Solidarności 1. A jednocześnie, pierwsza kompleksowa wystawa o historii państwowego przemysłu stoczniowego w Gdańsku.

/ spacer adresowany jest do wszystkich osób powyżej 16 roku życia
/ bilet kosztuje tylko 10 zł
/ spotykamy się przy kasach biletowych ECS (parter)
/ oprowadzanie potrwa ok. 75–90 minut

Zapraszamy na pozostałe spacery
/ każdy przewodnik to inna opowieść

27/10/2024
oprowadza | dr Magdalena Staręga
Historyczka sztuki zajmująca się zagadnieniem architektury nowoczesnej oraz dziedzictwem kulturowym Stoczni Gdańskiej, wykładowczyni Uniwersytetu Gdańskiego, kuratorka merytoryczna wystawy STOCZNIA

 ⮕ 24/11/2024
oprowadza | dr Konrad Knoch
Historyk specjalizujący się w tematyce XX wieku, wykłada na Uniwersytecie Gdańskim, kierował pracą zespołu tworzącego wystawę stałą ECS, współkurator wystawy STOCZNIA