Wystawa Stocznia nie dokumentuje historii przemysłu czy innowacji technologicznych. Za przewodnika nie ma też kalendarza, w centrum opowieści jest człowiek. Prezentowane są fakty mniej znane, niekiedy przemilczane, a nawet wstydliwe – zapraszamy na spacer z przewodnikiem, to pasjonująca historia.

Na 470 metrach kw. sali wystaw czasowych wybudowano stocznię ze stali i blachy, czyli materiałów, jakie królowały w stoczni. Zwiedzający w trakcie oglądania ekspozycji przechodzi trasę od bramy przez burtę statku w doku i dźwigi aż po pochylnie.

W roli przewodnika wystąpi dr Magdalena Staręga – historyczka sztuki, która na co dzień zajmuje się w ECS dziedzictwem kulturowym Stoczni Gdańskiej, wykładowczyni Uniwersytetu Gdańskiego, kuratorka merytoryczna wystawy Stocznia.

Zilustrowano ponad 150 lat dziejów miasta – od połowy XIX wieku, kiedy powstała pierwsza stocznia państwa pruskiego w Gdańsku, poprzez historię dwóch wojen światowych, Stoczni Gdańskiej w czasach komunizmu, aż do współczesności. Jednocześnie wystawa opowiada z perspektywy doświadczenia przemysłu stoczniowego w Gdańsku polityczną, społeczną i kulturową historię Polski i Europy.
Narracja wystawy świadomie odchodzi od modelu chronologicznego. Kuratorzy wybrali najważniejsze zjawiska odnoszące się do historii stoczniowej w Gdańsku. Wchodzą one ze sobą w rozmaite relacje, budują sieć wzajemnych powiązań.
To pasjonująca historia.

/ spacer adresowany jest do wszystkich osób powyżej 16 roku życia
/ bilet kosztuje tylko 10 zł
/ spotykamy się przy kasach biletowych ECS (parter)
/ oprowadzanie potrwa ok. 75–90 minut

Zapraszamy na ostatni spacer w tym roku
/ każdy przewodnik to inna opowieść

 ⮕ 24/11/2024
oprowadza | dr Konrad Knoch
Historyk specjalizujący się w tematyce XX wieku, wykłada na Uniwersytecie Gdańskim, kierował pracą zespołu tworzącego wystawę stałą ECS, współkurator wystawy STOCZNIA