Markus Meckel – protestancki teolog i pacyfista, protagonista pokojowych przemian w Niemczech Wschodnich, ostatni minister spraw zagranicznych Niemieckiej Republiki Demokratycznej, rzecznik pojednania polsko-niemieckiego, laureat Medalu Wdzięczności (2014) – przybędzie do ECS, aby promować swoją książkę „Osobista historia wolności. Wspomnienia”. Publikację można pobrać bezpłatnie online, a w trakcie spotkania zaopatrzyć się w tradycyjny tom. Wstęp wolny.

– Wspomnienia Markusa Meckela, które w polskim tłumaczeniu ukazują się w dramatycznym momencie brutalnej napaści Rosji na Ukrainę, przypominają wspólne doświadczenie Polaków i Niemców w walce z sowieckim imperium, przywołują wspólnotę losów oraz wspólny obywatelski sojusz w 1989 roku – mówi Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności. – Warto pamiętać o tym, co nas łączyło w najnowszej historii. Warto pamiętać szczególnie teraz, w czasach rosnącego populistycznego nacjonalizmu w Europie. Warto o tym pamiętać w roku, w którym obchodzimy 35 rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce i upadku muru berlińskiego, a także świętujemy 25 lat naszej obecności w NATO i 20 lat w Unii Europejskiej.

Dzięki tej publikacji polski czytelnik, śledząc losy jej głównego bohatera, poznaje m.in. złożoność losów Kościoła ewangelickiego w NRD jako ostoi niezależnego myślenia i swobody dyskusji w komunistycznej dyktaturze. Markus Meckel wniósł istotny wkład w organizację demokratycznej opozycji we wczesnych latach 80. XX wieku, a następnie do upadku reżimu Socjalistycznej Partii Jedności Niemiec (SED). Jego życie było ukształtowane przez edukację poza systemem komunistycznym, odwagę i zmysł organizacyjny. Jako współzałożyciel wschodnioniemieckiej Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) i minister spraw zagranicznych demokratycznego rządu NRD, współkształtował proces zjednoczenia Niemiec i uznania granicy polsko-niemieckiej. Działał również na rzecz polsko-niemieckiego pojednania jako poseł do Bundestagu. Biografia Meckela zawiera cenne spojrzenie świadka historii na stosunki polsko-niemieckie z rzadko zauważanej w Polsce wschodnioniemieckiej perspektywy.

Książka Markusa Meckela „Osobista historia wolności. Wspomnienia” (red. naukowa Łukasz Jasiński, tłum. Agnieszka Grzybkowska) jest trzecim tomem w serii – Przełomy i ludzie dialogu. Z historii polsko-niemieckiego porozumienia, wydawanej przez Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie. Przedstawieni w niej ludzie – zarówno postaci pierwszoplanowe, jak i drugoplanowe – wnieśli istotny wkład w dzieło porozumienia polsko-niemieckiego po II wojnie światowej. Publikacja ukazała się w 2023 roku

Spotkanie będzie tłumaczone na język polski.

Goście
Markus Meckel | Pastor ewangelicki, były opozycjonista i niemiecki polityk (SPD), były poseł do Bundestagu (1990–2009). Wychowywał się w NRD, od lat 70. działał w opozycji. Kierował uczelnią ekumeniczną Kościoła ewangelickiego pod Magdeburgiem (1988–1990). W 1989 roku zainicjował powołanie Partii Socjaldemokratycznej w NRD. Uczestniczył w obradach Centralnego Okrągłego Stołu, a po wolnych wyborach w 1990 roku został posłem i ostatnim ministrem spraw zagranicznych NRD. Brał udział w konferencji Dwa plus cztery, prowadzącej do zjednoczenia Niemiec. Był przewodniczącym Komitetu Doradczego Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność (2015–2019). Obecnie pełni funkcję m.in. przewodniczącego Rady Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Rady Federalnej Fundacji Badań nad Dyktaturą SED w Niemczech. Laureat licznych niemieckich i europejskich nagród.

Cornelia Pieper | Polityczka, od 2014 roku konsul generalna Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku. Posłanka do Bundestagu XIV, XV, XVI i XVII kadencji, wiceprzewodnicząca FDP (2005–2013), wiceminister spraw zagranicznych ds. kontaktów kulturalnych z zagranicą w rządzie Angeli Merkel (2009–2013). W 2015 roku zainicjowała Trójkąt Weimarski Kobiet, którego celem jest promowanie współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy Niemkami, Polkami i Francuzkami.

Prowadzący
Basil Kerski | Menadżer kultury, redaktor, politolog i eseista, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności

organizatorzy | Europejskie Centrum Solidarności i Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku
partner | Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie

Markus Meckel . Osobista historia wolności - okładka książki