Zapraszamy na spotkanie z książką – „Irlandia wstaje z kolan” (Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2023) i jej autorką – Martą Abramowicz. Publikacja zdobyła nominację do nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej za najlepszą książkę minionego roku. Została również zakwalifikowana do nagrody wydawniczej Ambasador Nowej Europy, której współorganizatorem jest ECS.

„Ta książka nie powstała z pasji do Irlandii. Wręcz przeciwnie, trudno mi było zaprzyjaźnić się z tym krajem o chłodnym klimacie i jego nieskorymi do zwierzeń mieszkańcami” – pisze we wstępie autorka. – „A jednak irlandzka surowość okazała się fascynująca. Klimat i historia wyrzeźbiły ludzi, którzy nieugięcie dążą do celu. Bohaterowie i bohaterki tej książki to ludzie, którzy powiedzieli »nie« systemowi i go rozwalili. Szczerze ich za to podziwiam”.
Książka Marty Abramowicz o irlandzkości jest żywa, pełna pasji, zapisów rozmów, osobistych świadectw, przywoływania wydarzeń i toczonych przez dekady dyskusji o tożsamości panoramą świata tej celtyckiej krainy. Niczym w szkiełkach kalejdoskopu jawi się naszym oczom burzliwy, częściowo ponury, a częściowo wielobarwny, portret katolicyzmu w Irlandii. Autorka precyzyjnie odzwierciedla scenerię sojuszu irlandzkiego państwa z irlandzkim Kościołem. Organizacja państwa była właściwie wzorcowym przykładem katolickiego państwa wyznaniowego.
A jednak coś się zmieniło, coś pękło. Wszystko zaczęło się od ogłoszenia encykliki „Humanae Vitae” zakazującej antykoncepcji, która rozpoczęła bunt irlandzkich kobiet i walkę o prawo do samostanowienia o swoim życiu. Pod koniec lat 70. udało się wywalczyć antykoncepcję na receptę: lekarze mogli przepisywać m.in. prezerwatywy, ale tylko małżonkom. Po referendum w 1995 roku zakaz rozwodu został usunięty z konstytucji. Potem rozliczono Kościół z nadużyć – przemocy w instytucjach prowadzonych przez zakony, takich jak szkoły przemysłowe czy pralnie magdalenek, a także z pedofilii, której sprawcami byli księża.
Irlandczycy zdystansowali się od Kościoła, ale pozostali katolikami. W 2015 roku zagłosowali w referendum za małżeństwami dla osób tej samej płci, a trzy lata później za prawem do aborcji.

Książka o Irlandii jest tak naprawdę książką o Polsce. Można znaleźć wiele podobieństw, przede wszystkim z obszaru wpływu religii i instytucji Kościoła katolickiego na życie obu społeczeństw. W Irlandii dokonała się głęboka przemiana. Czy w Polsce też jest ona możliwa? W którym kierunku podążamy? Jak będzie wyglądać polskie społeczeństwo za 10 czy 20 lat? Na te ważne pytania postaramy się wspólnie poszukać odpowiedzi.

Gościni
dr Marta Abramowicz | Dziennikarka, badaczka, psycholożka i reportażystka. Reportażu uczyła się pod okiem Hanny Krall. Prowadzi badania społeczne najczęściej o ludziach społecznie wykluczonych. Od lat współpracuje z organizacjami pozarządowymi, szukając sposobów na zmianę świata. Jest m.in. autorką reportaży „Zakonnice odchodzą po cichu” i „Dzieci księży. Nasza wspólna tajemnica”, które wzbudziły ogromne emocje. Jej książki doceniane są za bezkompromisowe ujawnianie prawdy i za empatię, z jaką pisze o swoich bohaterkach i bohaterach. Jest jedną z dwunastu Superbohaterek Wysokich Obcasów 2019.

Prowadzący
dr Arkadiusz Smagacz | Historyk, pracownik Działu Naukowego i Biblioteki ECS, dyrektor Biblioteki Pomorskiej Szkoły Wyższej.

/ Książkę w dniu promocji będzie można nabyć w bibliotece ECS (w godz. 17.30-19.00) w cenie 50 zł, płatność kartą płatniczą