Europejska Liga Sądowa to projekt edukacyjny, adresowany do osób uczących się w szkołach ponadpodstawowych. Jego celem jest popularyzacja wiedzy o prawach i wolnościach człowieka, gwarantowanych przez Europejską Konwencję Praw Człowieka oraz pokazanie ich praktycznego znaczenia, jak również upowszechnienie wiedzy o Europejskim Trybunale Praw Człowieka jako organie stojącym na straży praw podstawowych.

Na Europejską Ligę Sądową składają się trzy etapy rozgrywek. W ramach eliminacji, zadaniem uczestników było przygotowanie krótkiego filmu, zawierającego rozwiązanie kazusu w oparciu o akty gwarantujące ochronę praw człowieka, w tym Europejską Konwencję Praw Człowieka. Jury konkursowe wyłoniło szesnaście drużyn, które przeszły do następnego etapu – półfinału.

Półfinał odbył się 8 stycznia 2024 roku w Łodzi. Uczestnicy wzięli udział w symulacjach rozpraw przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Rozgrywki między drużynami pozwoliły wyłonić finalistów:

/ Law For Hope z VII Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Warszawie
/ Lex Chrobry z Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bolesława Chrobrego w Gryficach
/ Młodzieżowi (nie)Poradni z LXXXI Liceum Ogólnokształcące im. Aleksandra Fredry w Warszawie/21 Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Jerzego Grotowskiego
/ Mickiewicz Kluczbork z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Adama Mickiewicza w Kluczborku.

W finale, który zaplanowano w Gdańsku, odbędą się cztery symulacje rozpraw przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Jurorami będą eksperci i autorytety w dziedzinie prawa, m.in. Wojciech Hermeliński – sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, Michał Laskowski – sędzia Sądu Najwyższego, Agnieszka Niklas-Bibik – sędzia Sądu Okręgowego oraz adwokacji – Romana Orlikowska-Wrońska i Jacek Taylor.

W 2023 roku obchodziliśmy 30-lecie ratyfikacji przez Polskę Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, a w tym roku przypada 75-lecie Rady Europy.

Polska jest członkiem Rady Europy — organizacji międzynarodowej skupiającej prawie wszystkie Państwa europejskie, której celem jest osiągnięcie jedności między członkami oraz postęp społeczny. Podstawowym aktem prawnym gwarantującym prawa i wolności w państwach Rady Europy jest Europejska Konwencja Praw Człowieka. Chroni ona takie prawa, jak wolność słowa, prawo do życia prywatnego i rodzinnego, prawo do sądu, zakaz dyskryminacji.

Na straży przestrzegania Konwencji stoi organ sądowniczy: Europejski Trybunał Praw Człowieka. Od czasu akcesji Polski do Rady Europy polskie obywatelki i polscy obywatele są chronieni przez ten system ochrony praw człowieka, który uznawany jest za jeden z najefektywniejszych. Członkostwo w Radzie Europy zapewnia wspólnotę, która chroni nas w czasie wyzwań i kryzysów ochrony praw człowieka.

Finał uzyskał patronat honorowy prezydenta Gdańska.

Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie im. prof. Zbigniewa Hołdy i fundację Wolne Sądy ze środków otrzymanych w ramach grantów przyznanych przez Fundację im. Heinricha Bölla i Dexis Consulting Group (Dexis) działający w imieniu Agencji Stanów Zjednoczonych ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID).