Ogłaszamy dwunastą edycję konkursu wydawniczego AMBASADOR NOWEJ EUROPY. Poszukujemy publikacji z 2024 roku, które podejmują ważne pytania o współczesną tożsamość Europy – o to, czym jest dzisiaj, na czym opiera się jej siła, co ją kształtuje, a co stawia przed nią wyzwania. Na zgłoszenia od wydawców czekamy do 28 lutego 2025.

zgłoszenia | e-mail: ambasador@ecs.gda.pl

Każdy wydawca może zgłosić do konkursu maksymalnie 5 tytułów wydanych w 2024 roku. Za rok wydania uznaje się również wznowienia, wydania kolejne, wydania uzupełnione i poprawione. Konkurs otwarty jest na różnorodne formy wydawnicze i literackie – reportaże, eseistykę, biografie, beletrystykę, książki naukowe i popularnonaukowe – historyczne i politologiczne, również wydawnictwa w postaci komiksów. W konkursie nie biorą udziału przewodniki turystyczne, wydawnictwa albumowe i krajoznawcze.

– Europa jak nigdy w jej dziejach potrzebuje poważnej i pogłębionej refleksji nad swoją tożsamością oraz rolą we współczesnym świecie. Dotychczasowy pozimnowojenny porządek rozpada się na naszych oczach. Na przyszłe losy naszego kontynentu spoglądamy z coraz większym niepokojem. Uzdrowienia dla Europy musimy szukać na wielu płaszczyznach. Jedną z nich jest literatura, która bada, analizuje, opisuje, nie pozwala zapomnieć, przestrzega i uczy. Literatura w swojej wielości form jest pamięcią kontynentu i zarazem lustrem, w którym każda Europejka i każdy Europejczyk powinien odnaleźć własne odbicie, skonfrontować się z przeszłością i teraźniejszością, by z odwagą i mimo wszystko nadzieją spojrzeć w przyszłość – mówi dr Arkadiusz Smagacz z Działu Naukowego i Biblioteki ECS, sekretarz kapituły nagrody. – Jesteśmy przekonani o nieprzemijalnej roli literatury, która jest kluczem do zrozumienia i odkrywania unikalnego kulturowego kodu Europy. Chcemy, poprzez wskazanie najlepszych publikacji, na nowo opowiedzieć o Europie i o nas samych.

Nagrodą dla autora jest tytuł AMBASADORA NOWEJ EUROPY, a także medal, nagroda finansowa oraz dyplom. Honorujmy również wydawców. Nagrodą dla wydawcy jest medal oraz dyplom, jako wyraz uznania za wprowadzenie do obiegu wartościowej literatury. Doceniamy wysiłek wydawców w promowaniu autorów i publikowanie literatury, która przyciąga uwagę czytelników swoją oryginalnością i ważnością tematu.
Szczegółowe zasady udziału w konkursie zawarte są w regulaminie.
Organizatorami konkursu są Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku oraz Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka Jeziorańskiego we Wrocławiu.

Kapituła konkursu
Basil Kerski | przewodniczący, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności
dr Arkadiusz Smagacz | sekretarz kapituły, Dział Naukowy i Biblioteki ECS
dr Jakub Kufel | kierownik Działu Naukowego i Biblioteki ECS
Piotr Leszczyński | redaktor „Przeglądu Politycznego”, Magazynu Polsko-Niemieckiego DIALOG oraz portalu Forum Dialogu
dr Kamila Łabno-Hajduk | Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu
Magdalena Madey | Dział Naukowy i Biblioteki ECS
dr Iwona Reichardt | członkini zarządu Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu
dr Przemysław Ruchlewski | zastępca dyrektora ECS ds. naukowych i zbiorów
Iwona Szymichowska | Dział Naukowy i Biblioteki ECS