Tę historię trzeba wreszcie opowiedzieć inaczej. Dziś wszystko jest oczywiste: poprzedni system upadł, więc tak właśnie musiało być. Polacy z 1986 roku nie byli jednak świadomi tego, że żyją w schyłkowym komunizmie. Zapraszamy na spotkanie autorskie z dr. Michałem Przeperskim, autorem książki „Dziki Wschód. Transformacja po polsku 1986–1993”.

„Dziki Wschód. Transformacja po polsku 1986–1993” to znakomicie napisany reportaż historyczny. Michał Przeperski nie poucza bohaterów tamtych wydarzeń, ale próbuje ich zrozumieć. Rozbraja mity i uproszczenia, pokazując, że schyłkowy PRL wcale nie był taki szary, a wczesne lata 90. takie kolorowe.

Autor przekonuje, że transformacja to więcej niż zmiana polityczna wynegocjowana przy okrągłym stole. Podważa obiegowe opinie zaskakującymi danymi liczbowymi, a sięgając po badania socjologiczne z tamtych czasów, kreśli fascynujące portrety zbiorowe. Przede wszystkim jednak interesuje go to, co działo się wtedy na polskich ulicach i w polskich domach. Oddaje głos zwykłym ludziom, również tym, których transformacja nie oszczędziła. Co wtedy myśleli, jakie mieli plany, czego chcieli i czego się bali? Jak przeszli z epoki załatwiania, dwóch kanałów w telewizji, kolejki jako podstawowej formy życia społecznego i radzieckich baz wojskowych w erę dzikiego kapitalizmu, eksplozji małych biznesów i wielkich przekrętów, stadionowego handlu i mantry o gonieniu Zachodu? Dziki Wschód to wyprawa do dziwnego, ale i fascynującego kraju, jakim na przełomie lat 80. i 90. była Polska.

„Dziki Wschód…” tylko pozornie jest opowieścią o przeszłości, bo nie sposób zrozumieć współczesnej Polski bez tego, co zdarzyło się w tamtych czasach. Jak pisze autor: „podoba nam się to, czy nie, wszyscy jesteśmy z transformacji”.

Z dr. Marcinem Przeperskim rozmawiać będzie dr Przemysław Ruchlewski.
Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego, premiera odbyła się 22 maja 2024.

Gość
dr Michał Przeperski | Historyk, pracownik Instytutu Historii PAN oraz rzecznik prasowy Muzeum Historii Polski. Specjalizuje się w dziejach Europy Środkowej w XX wieku, zwłaszcza w procesach transformacji politycznej i społecznej. Autor m.in. książek „Gorące lata trzydzieste. Wydarzenia, które wstrząsnęły Rzeczpospolitą” (2014), „Nieznośny ciężar braterstwa. Konflikty polsko-czeskie w XX wieku” (2016) i „Mieczysław F. Rakowski. Biografia polityczna” (2021). Laureat nagrody „Nowych Książek” dla najlepszej książki (2017), a w 2021 roku – Nagrody Naukowej tygodnika „Polityka”, Nagrody Specjalnej Fundacji Identitas oraz Nagrody KLIO.

Prowadzący
dr Przemysław Ruchlewski | Historyk, wykładowca akademicki, zastępca dyrektora ds. naukowych i zbiorów ECS

/ W dniu spotkania książka będzie dostępna w bibliotece ECS (16.3017.30) w cenie 59,90 zł, płatność tylko kartą płatniczą
/ W następne dni książkę będzie można nabyć w sklepie muzealnym, płatność kartą płatniczą lub gotówką