Mija 11 lat od napaści Rosji na Ukrainę oraz trzy lata od pełnowymiarowej wojny.
W rocznicę agresji chcemy być z Ukrainkami i Ukraińcami, wyrazić solidarność i nadzieję na pokój.
Atak Rosji Putina na Ukrainę nad ranem 24 lutego 2022 roku dowiódł, że obywatelskie rewolucje lat 1989–1991 jeszcze nie osiągnęły swojego ostatecznego celu: budowy pokojowego europejskiego ładu opartego na współpracy demokratycznych, niepodległych narodów w całej Europie Środkowej i Wschodniej. W świecie zmieniających się wartości, coraz silniejszych głosów populistycznych i groźby powrotu nacjonalizmów, izolacjonizmu wykluczającego solidarność chcemy stanąć po stronie wolności i demokracji. Wojna w Ukrainie i jej rozstrzygnięcie jest decydujące dla przyszłości Europy. Solidarni z Ukrainą!
organizatorzy | Europejskie Centrum Solidarności, miasto Gdańsk, Samorząd Województwa Pomorskiego, Konsulat Ukrainy w Gdańsku, Fundacja Gdańska, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Gdański Teatr Szekspirowski, inicjatywa Węzły Zwycięstwa, Fundacja RC, Biblioteka Ukraińska w Gdańsku, Press Club, Stowarzyszenie Zjednoczeni Gdańsk, fundacja Zupa na Monciaku, Komitet Obrony Demokracji Region Pomorski, Baba z Wrzeszcza, WL4 Mleczny Piotr, chór Vyrij
21/02/2025 piątek
całodzienna
Oczy wojny | wystawa fotograficzna Press Club Polska
/ Długi Targ przy Zielonej Bramie
/ skwer Bohaterskich Obrońców Mariupola
Od początku inwazji Rosji, w Ukrainie obecni są polscy fotografowie i dziennikarze, stanowiąc najliczniejszą grupę wśród zagranicznych korespondentów. Opowiadają zarówno o działaniach wojennych, exodusie uchodźców, jak i życiu codziennym w strefie wojny. W swoich archiwach mają kilkadziesiąt tysięcy zdjęć.
Autorami prezentowanych prac są m.in. nagradzani w najważniejszych konkursach fotografowie. Zdjęcia krótkimi tekstami opatrzyła Magdalena Rigamonti.
Wystawa będzie eksponowana do 14 marca 2025.
/ języki: polski, angielski
18.00
To, co widzę | wernisaż wystawy czasowej
/ ECS, ogród zimowy (parter)
/ wstęp wolny
Wojna zabrała im dzieciństwo, ale nie odebrała głosu. Dzieci ze studia plastycznego w Charkowie już w pierwszych dniach rosyjskiej inwazji znalazły schronienie w podziemiach metra, gdzie powstała prowizoryczna pracownia. Co malują i rysują? – zapraszamy na wernisaż, przybędą mali artyści i Mykoła Kolomieć, twórca i nauczyciel, prowadzący od 2012 roku w Charkowie pracownię pod szyldem Aza Nizi Maza.
Wystawa będzie eksponowana do 9 marca 2025.
/ języki: polski, ukraiński i angielski
19.00
Skąd dokąd | pokaz filmu
/ ECS, audytorium (parter)
/ wstęp wolny
Dokument (reż. Maciej Hamela) to poruszający zapis zbiorowej narracji uchodźców, dla których symbolem przetrwania stał się van.
/ napisy w języku polskim
/ po projekcji zapraszamy na spotkanie z reżyserem filmu i Aleksandrą Kamińską z Fundacji Zupa na Monciaku, która organizuje i dystrybuuje pomoc dla ofiar wojny, żołnierzy i ludności cywilnej
22/02/2025 sobota
17.00
10 lat wojny | polska premiera filmu
/ ECS, audytorium (parter)
/ wstęp wolny
Fascynujący dramat historyczny, w którym losy wybitnych Ukraińców – działacza Romana Ratusznego, dziennikarki i aktywistki Tetiany Czornowoł oraz założycielki ochotniczego pogotowia ratunkowego Julii „Tairy” Pajewskiej – splatają się z kluczowymi wydarzeniami ostatniej dekady historii Ukrainy.
/ film: język ukraiński, napisy w języku polskim; wprowadzenie: język polski
23/02/2025 niedziela
10.00–17.00
Węzły zwycięstwa | wspólne tkanie siatki maskującej
/ ECS, pod antresolą obok audytorium (parter)
/ wstęp wolny
Od ponad dwóch lat w Gdańsku wspólnota ukraińska spotyka się, aby ręcznie wyplatać siatki maskujące dla ukraińskich żołnierzy. Co weekend całe rodziny przez ich oka przetykają skrawki tkanin, tworząc niezbędny na froncie materiał. Ten rytuał zbliża do siebie wszystkich solidarnych z Ukrainą. Już po raz trzeci spotkanie odbędzie się w ECS. Do dzieła, każda para rąk się przyda!
organizatorzy | inicjatywa Węzły Zwycięstwa, miasto Gdańsk i ECS
12.00–15.30
To, co widzę | warsztaty arteterapeutyczne
/ sala wielofunkcyjna
/ wstęp wolny
Efektem warsztatów będzie mural, jaki pojawi się na terenie stoczni. Zdobędziecie też wielu ciekawych informacji o różnych technikach arteterapii i ich zastosowaniu w codziennym życiu. Zapraszamy młodzież powyżej 15 roku życia i dorosłych, w tym osoby z doświadczeniem migracji i korzystające w pracy z arteterapii. Zajęcia nie mają charakteru terapii grupowej, lecz stanowią przestrzeń do nauki i indywidualnej ekspresji.
Wydarzenie towarzyszy wystawie „To, co widzę”, eksponowanej w ogrodzie zimowym ECS.
/ język polski
15.00
Okruchy wojny | wystawa
/ galeria WL4 Mleczny Piotr (I piętro), Stocznia Cesarska
/ wstęp wolny
„Okruchy wojny” to wystawa o przedmiotach mówiących więcej niż słowa.
Artefakty, które będą prezentowane, podarowali ukraińscy żołnierze fundacji Zupa na Monciaku podczas jej 32 wypraw z pomocą humanitarną dla Ukrainy. Korpusy rakiet, ułamki pocisków spadających na ukraińskie miasta, gilzy po nabojach, elementy ekwipunku – przedmioty, które opowiadają prawdziwą historię wojny. Obok nich zdjęcia i nagrania z archiwum fundacji.
Po wernisażu odbędzie się koncert. Wystąpią: Dovi, PELYKH, Sanya, Szkło
Wystawa potrwa do 2 marca (piątki – niedziele, godz. 12.00–16.00; w pozostałe dni tygodnia po uprzednim umówieniu się, tel. 663637132).
16.00
Stańmy solidarnie z Ukrainą! | wiec solidarności
/ ECS, ogród zimowy (parter)
/ wstęp wolny
Symbolicznie zaznaczymy 11 lat wojny: okrucieństwo konfliktu, ofiary cywilne,
ogrom zniszczeń, ale też zaangażowanie społeczności międzynarodowej, mieszkańców Gdańska i Pomorza w udzielanie solidarnego wsparcia. Na zakończenie zapalimy znicze na pl. Solidarności.
hymny Polski, Ukrainy i Unii Europejskiej | chór Vyrij
organizatorzy | miasto Gdańsk, Konsulat Ukrainy w Gdańsku, ECS
transmisja | gdansk.pl, ecs.gda.pl, FB/ecsgdansk
/ język polski
17.00
Byliśmy rekrutami | gdańska premiera filmu dokumentalnego
/ ECS, audytorium (parter)
/ wstęp wolny
Walczą na wojnie, bo chcą, aby przyszłość zależała od nich – zapraszamy na gdańską premierę dokumentalnego filmu o legendarnych ukraińskich szturmowcach. Poznamy żołnierzy nie tylko jako profesjonalnych wojskowych, ale także jako ludzi, filozofów, zwykłych chłopaków, którzy marzą o rodzinach i spokojnym życiu w swojej ojczyźnie.
Po filmie odbędzie się spotkanie z reżyserem, Lubomyrem Levytskim.
/ film: język ukraiński, napisy w języku polskim; rozmowa: tłumaczenie symultaniczne
24/02/2025 poniedziałek
7.30
Zapalenie zniczy
/ skwer Bohaterskiego Mariupola, róg ulic Partyzantów i Matki Polki
/ wstęp wolny
Spotkajmy się nad ranem, w trzecią rocznicę wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie i niczym nieusprawiedliwionego zbrodniczego ataku Rosji. Trzy lata temu też o poranku wielu z nas z niedowierzaniem i rosnącym przerażeniem wpatrywało się w ekrany telewizorów, komputerów i telefonów. Słuchaliśmy doniesień, nie wierząc, że to możliwe. Kiedy minął pierwszy szok, rozlała się fala solidarności, wielu ruszyło z pomocą. Wspominając ten poranek, pamiętajmy o zobowiązaniu i dalszej solidarności z Ukrainą. Walka trwa.
/ język polski
12.00–18.00
Ukraina pod rakietami | zgromadzenie organizacji pozarządowych
/ Długi Targ, przed Dworem Artusa
/ wstęp wolny
Podczas zgromadzenia organizacji pozarządowych przemówienia będą przeplatane występami artystów i czytaniem poezji. Zaproszenie przyjęli: Vira Duda, Rybonka i Sanya.
W programie jest również wystawa fotografii (Stowarzyszenie Zjednoczeni Gdańsk). A także serwowany będzie barszcz (fundacja Zupa na Monciaku i restauracja Winne Grono).
/ języki: polski, ukraiński
18.00
Głośniej od bomb | spotkanie w trzecią rocznicę agresji Rosji na Ukrainę
/ Nadbałtyckie Centrum Kultury, Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35
/ wstęp wolny
Wydarzenie będzie wyrazem solidarności z narodem ukraińskim, a jednocześnie wsparciem
dla tamtejszego środowiska artystycznego. Zaprezentowany zostanie zwiastun filmu „Louder than bombs”, po czym odbędzie się spotkanie z jego reżyserem – Markiem Wilkinsem. Koncert dadzą Anna Solovei, utalentowana artystka i bandurzystka oraz Fusion Jams, młodzi jazzmani z Kijowa. Obejrzeć będzie można również wystawę plakatu Nikity Titova, ukraińskiego artysty, ilustratora i grafika.
więcej | https://nck.org.pl/pl/wydarzenie/6541/glosniej-od-bomb-wydarzenie-w-3-rocznice-agresji-rosji-na-ukraine
19.00
Alaska – sztuka o poszukiwaniu szczęścia w opresyjnym świecie | spektakl
/ Gdański Teatr Szekspirowski, ul. Wojciecha Bogusławskiego 1
/ wstęp biletowany
Spektakl (reż. Evangelos Kosmidis) opiera się na relacjach dzieci, które doświadczyły wojny, przeszły przez traumę konfliktu zbrojnego, straciły bliskich, były zmuszone opuścić swoje domy i stać się uchodźcami. Projekt powstał we współpracy artystów pracujących przed wojną w studium teatralnym w Mariupolu i młodych mieszkańców Trójmiasta.
„Alaska” niesie przesłanie pokoju i ostrzeżenie dla świata.
Spektakl przeznaczony jest dla widzów powyżej 12 roku życia.
więcej | https://teatrszekspirowski.pl/event/alaska-sztuka-o-poszukiwaniu-szczescia-w-opresyjnym-swiecie/
/ napisy w języku polskim
14.00–21.00
wARTo. Olga Yatsechko | finisaż wystawy
/ Gdański Teatr Szekspirowski, ul. Wojciecha Bogusławskiego 1
/ wstęp wolny
Seria obrazów „W stroju ludowym, którego nigdy nie miałam” powstała pod wpływem pierwszej od dwóch lat podróży artystki do Ukrainy. Olga Yatsechko urodziła się w Równem w Ukrainie, dziesięć lat temu przeprowadziła się do Polski, ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku. Artystka łączy to, co usłyszała od rodziny, przyjaciół, a także obcych osób z własnymi wspomnieniami z młodości spędzonej w Ukrainie. – Ilustrując opowieści bliskich oraz swoje wspomnienia, staram się ukazać ulotność czasu i zbadać kruchość więzi między tym, skąd pochodzimy, a tym kim się stajemy – mówi Olga Yatsechko.
więcej | https://teatrszekspirowski.pl/event/warto-olga-yatsechko/
26/02/2025 środa
16.30
Wystawa Nikity Titova | wernisaż i oprowadzenie kuratorskie
/ Biblioteka Ukraińska w Gdańsku, ul. Wita Stwosza 23
/ wstęp wolny
Nikita Titov to ceniony ukraiński artysta i plakacista, którego twórczość stała się symbolem oporu i pamięci historycznej. Prace, które poruszają, skłaniają do refleksji i dokumentują współczesną historię Ukrainy.
Wystawa potrwa do 20 kwietnia 2025.
więcej | https://fb.me/e/GenajjVdo i https://fb.me/e/babl7vbyp
/ języki: polski, ukraiński
17.00
Kryptonim dla Hioba | spotkanie autorskie z Ołeksandrem Mychedem
/ Biblioteka Ukraińska w Gdańsku, ul. Wita Stwosza 23
/ wstęp wolny
Bohaterem spotkania będzie ukraiński pisarz i członek PEN Clubu – Ołeksander Myched. Autor zaprezentuje swoją książkę „Kryptonim dla Hioba. Kroniki inwazji”, poruszający zapis pierwszego roku rosyjskiej napaści, dokumentujący to, czego nie można zapomnieć, ani wybaczyć. Wydawcą jest Czarne, przekładu dokonał Jerzy Czech.
Premiera wydawnicza odbyła się 29 stycznia 2025.
więcej | https://www.facebook.com/events/1144705264024004
/ języki: polski, ukraiński