Drodzy Widzowie – witajcie w ECS na osiemnastej już edycji filmowego ALL ABOUT FREEDOM FESTIVAL!

Magda Fryze-Seroka i Marta Szymańska Fot. Izabela Lemańczyk / Archiwum ECS
Magda Fryze-Seroka i Marta Szymańska Fot. Izabela Lemańczyk / Archiwum ECS

Marta Szymańska i Magda Fryze-Seroka
Fot. Izabela Lemańczyk / Archiwum ECS

W tegorocznej edycji oswajamy pojęcie „domu” i przyglądamy mu się w każdym aspekcie. Nasza selekcja filmów obejmuje m.in. kwestie związane z ochroną domu przed zagrożeniami i obawami o jego utratę, co ma wpływ na poczucie bezpieczeństwa i przynależności. W ogrodzie zimowym ECS, który zmieniamy w Ogród Powolności, stworzymy przytulną i domową atmosferę, aby stała się festiwalowym azylem. Przestrzeń dopełnią kameralne rozmowy po dwóch filmach z zespołem Fundacji Widzialne, a Magdalena Szwabowicz zapewni chwilę wytchnienia dzięki jodze Nidra. O oprawę muzyczną zadba Konstanty Kostka, komponując autorskie otoczenie dźwiękowe festiwalu w rytmie bałtyckiego funku. Tegoroczną edycję wzbogaciliśmy o program adresowany do młodzieży, która stoi przed wyzwaniami dorosłości, poszukuje własnego miejsca w tym świecie.

Wiosną zorganizowaliśmy konkurs na opracowanie motywu graficznego tegorocznej edycji AAFF. Zaprosiliśmy do współpracy artystów wizualnych, którzy twórczo odnieśli się do wartości przewodnich naszego festiwalu – otwartości, równości w różnorodności, wolności i praw człowieka. Do udziału w konkursie zgłoszono 87 prac, a zwycięzcą został grafik Jan Kowalski. Jak sam mówi, jego celem było wzmocnienie hasło FREE | DOM, wskazując zarówno na wolność, jak i dom, który wyraża potrzebę azylu, gdzie człowiek jest bezpieczny i wolny.

Słowo „dom” dla nas, zespołu ECS, ma w tym roku szczególny wydźwięk. Dziesięć lat temu nasza instytucja zyskała dom – budynek przy placu Solidarności 1. Wcześniej przez sześć lat byliśmy instytucją korzystającą z gościnności naszych przyjaciół. I tak od 10 lat staramy się, aby ECS był miejscem, które przypomina drugi dom, w którym każdy czuje się mile widziany, chętnie wraca, tęskni, wnosi coś od siebie. Dom oprócz swojego materialnego wymiaru, stanowi także schronienie dla naszych relacji. Jest miejscem rozmów, wspólnych działań i pielęgnowania więzi. To tu – parafrazując Levinasa – w spotkaniach z innymi i innym, odkrywamy swoją etyczną odpowiedzialność i wzajemne zobowiązania. Pochodzimy z różnych miejsc i kultur, ale to wspólne wartości tworzą fundament naszej solidarności, współpracy i przyjaźni.

Corocznie gościmy przy placu Solidarności ok. miliona osób. W tym gronie jesteście również Wy – uczestniczki i uczestnicy festiwalu. Wasza obecność, czas i uwaga są dla nas bardzo ważne. To miejsce, które staramy się uczynić domowym oraz ten festiwal są dla Was, więc korzystajcie z nich w pełni i bawcie się dobrze!
Cieszmy się wspólnie tym czasem.

Magda Fryze-Seroka
Marta Szymańska
koordynatorki AAFF