23 historie zwykłych ludzi, którzy za marzenie o wolności są gotowi oddać zdrowie i życie. W czwartą rocznicę sfałszowanych wyborów prezydenckich na Białorusi, Europejskie Centrum Solidarności przygotowało nową odsłonę wystawy poświęconej pokojowej walce o wolną i demokratyczną Białoruś. Przypominamy o tysiącach więzionych i bezprawnie sądzonych.

Od sierpnia 2020 do lipca 2024 roku w procesach politycznych wyroki usłyszało 5472 przeciwników Łukaszenki, również nieletnich. Życie straciło przynajmniej 12 osób.

– Kiedy w 2021 roku otwieraliśmy wystawę mówiliśmy o solidarności z tymi, których wolność jest warunkiem naszej wolności. To przesłanie jest niezmienne – mówi Basil Kerski, dyrektor ECS. – Bez solidarności międzynarodowej, europejskiej, bez takiej formy solidarności, która przeciwstawia się autorytaryzmowi nie będzie pokoju w Europie. Jesteśmy razem z obywatelkami i obywatelami Białorusi, którzy od czterech lat niezłomnie walczą z postępującym zbrodniczym reżimem Łukaszenki.

Walka trwa od sierpnia 2020 roku. Niebawem po wyborach prezydenckich Alaksandr Łukaszenka, który sprawuje władzę nieprzerwanie od 1994 roku, ogłosił ponowne zwycięstwo. Ulice Mińska i innych miast zapełniły się nieznanymi dotąd tłumami protestujących, według których prawowitą zwyciężczynią wyborów była Swiatłana Cichanouska.

Autorytarny reżim odpowiedział represjami na niewyobrażalną skalę. Zatrzymano 30 tys. osób. Tysiące ludzi trafiło do więzień, dziesiątki tysięcy pozbawiono pracy i prawa do zatrudnienia, a setki tysięcy zmuszono do emigracji. Od sierpnia 2020 do lipca 2024 roku w procesach politycznych wyroki usłyszało 5472 przeciwników Łukaszenki, również nieletnich. Życie straciło przynajmniej 12 osób.

Prześladowania trwają. Ludzie codziennie są zatrzymywani, zaocznie sądzeni, tracą majątki i obywatelstwo.

PODZIĘKOWANIA
Dla Centrum Praw Człowieka „Viasna”, Białoruskiego PEN, BTK „Chatka”, białoruskiej społeczności Gdańsk 23.34, a także przyjaciół Białorusinek i Białorusinów, których imiona
ze względów bezpieczeństwa muszą pozostać anonimowe, a wsparli nas w organizacji tej ekspozycji.

zespół kuratorski | Basil Kerski, Magdalena Charkin-Jaszcza, Karolina Lejczak, Tatyana Zelenko, Kacper Dziekan, Monika Krzencessa-Ropiak, Agnieszka Bacławska-Kornacka
produkcja wystawy | Tatyana Zelenko, Włodzimierz Polikhun
scenografia i projekt graficzny | Mirosław Miłogrodzki
promocja | Joanna Czauderna-Szreter, Ewa Szpiek, Magdalena Brzeska, Izabela Lemańczyk
fotografie | Biełsat TV, Archiwum ECS, PAP, RFE/RL, Agencja Gazeta, Centrum Praw Człowieka „Viasna”, gdansk.pl, zerkalo.io, Pasza Krytczko, Pavel Batuyeu
redakcja | Katarzyna Żelazek
tłumaczenia | język angielski: Dorota Górak, Arkadiusz Janczyło, język białoruski: Raman Shcherbau, Maryna Wolat
korekta | język polski: Izabela Zin, język angielski: Piotr Łuba