Co łączy tę kobietę z Pierwszym, Setem i Derekiem? Może to miłość? Każdy kolejny jest na podobieństwo pierwszego, chociaż doskonalszy. Mimo że wiadomo, iż nie będą razem dłużej niż cztery lata, to finału tej historii nie pomyśli nawet najbardziej wybujała wyobraźnia. Czy taka czeka nas przyszłość?
czytanie performatywne | Justyna Bartoszewicz, Maciej Konopiński, Jakub Kornacki
muzyka | Cezary Paciorek
rozmowa | prof. Jacek Rumiński
gospodyni | Katarzyna Żelazek
tłumaczenie na PJM | Aleksandra Bednarek, Justyna Miłczak
Opowiadanie Bory Chung „Żegnaj, kochanie moje”, które zaprezentujemy tego wieczoru, pochodzi z tomu tej koreańskiej pisarki pod tytułem „Przeklęty królik”.
„Przeklęty królik” to globalny fenomen – anglojęzyczny przekład Antona Hura znalazł się wśród finalistów Międzynarodowego Bookera (2022). W Polsce ukazał się jesienią 2023 roku nakładem wydawnictwa Tajfuny w przekładzie Marty Niewiadomskiej.
Tytuł „Żegnaj, kochanie moje” – może sugerować, że niemal dwa tygodnie po Walentynkach opowiemy historię niespełnionej miłości. Nie, nie tego się spodziewajcie. Będzie o bliskości, uważności, samotności i jej zapełnianiu, ale tak, jak trudno sobie wyobrazić i nie tylko dlatego, że to czworokąt. Takie są opowiadania Bory Chung – śmieszne i przerażające jednocześnie, pełne czułości i hiperrealistycznego okrucieństwa, aktualne i prorocze. Nie pozwalają o sobie zapomnieć, a pamięć ludzka je przywraca w najmniej przewidywalnym momencie.
Opowiadanie „Żegnaj, kochanie moje” rozgrywa się w futurystycznej scenerii. Kiedy możemy spodziewać się tej przyszłości? Może jutro, może za dziesięć lat, a może nigdy?
Skoro literatura patrzy w przyszłość i my porozmawiamy o przyszłości. Zaproszenie na ten wieczór przyjął wybitny specjalista tematu – prof. Jacek Rumiński, który zajmuje się inżynierią biomedyczną, inżynierią komputerową i informatyką, słowem uczy maszyny tego, co może nas uratować, a równie dobrze strącić do piekieł.
Bora Chung (rocznik 1976) – autorka opowiadania „Żegnaj, kochanie moje” – jest koreańską pisarką, tłumaczką i aktywistką. Ukończyła studia rosyjskie i wschodnioeuropejskie na Uniwersytecie Yale, a później obroniła doktorat w dziedzinie literatury słowiańskiej na Uniwersytecie Indiana. Przez jakiś czas wykładała literaturę rosyjską na Uniwersytecie Yonsei, obecnie tłumaczy dzieła literatury nowoczesnej z rosyjskiego i polskiego na koreański. Działa na rzecz praw grup zmarginalizowanych: robotników, kobiet oraz społeczności LGBTQ+.
Dziękujemy wydawnictwu Tajfuny za użyczenie praw do zaprezentowania tekstu.
czytanie performatywne
Justyna Bartoszewicz | Aktorka. Pochodzi z Białegostoku, ale już od lat czuje się wrzeszczanką. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Debiutowała w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu, współpracowała m.in. z Operą Wrocławską, Teatrem im. Norwida w Jeleniej Górze, Teatrem Pieśni Kozła, Teatrem Osterwy w Lublinie, Teatrem Trubleyn Jana Fabre w Antwerpii oraz Teatrem BOTO w Sopocie, gdzie również jest częstą uczestniczką Teatru przy stole. Od dziewiętnastu lat gra na deskach Teatru Wybrzeże. Współpracuje z Gdyńską Szkołą Filmową i prowadzi warsztat aktorski na Uniwersytecie Gdańskim. Prywatnie matka, entuzjastka windsurfingu oraz kultury hiszpańskiej.
Maciej Konopiński | Aktor Teatru Wybrzeże i pedagog aktorstwa Studium Wokalno-Aktorskiego w Gdyni. Równolegle do teatru poszerzał swoje umiejętności, grając w wielu filmach i serialach. Interesują go eksperyment i poszukiwania. Jest prekursorem improwizacji aktorskiej w nauczaniu aktorstwa w Polsce. Okazjonalnie reżyseruje spektakle, wydarzenia teatralne i widowiska dotyczące najnowszej muzyki klasycznej. W swojej twórczości chętnie łączy z teatrem elementy sztuki eksperymentalnej i wizualnej. Prywatnie mąż, ojciec i działacz na rzecz nowej męskości.
Jakub Kornacki | Aktor, scenarzysta i reżyser. Pochodzi z Lublina. Już w czasach licealnych był w rodzinnym mieście aktorem Teatru Panopticum. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Występuje m.in. na orłowskiej Scenie Letniej Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni. Wykładowca Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Aktorskie im. D. Baduszkowej w Gdyni. Realizuje się również w filmie i muzyce. Animator wokalny corocznego Kolędowania w ECS. Grał w Teatrze Współczesnym w Szczecinie i Teatrze Muzycznym w Gdyni, udzielał się w Piwnicy przy Krypcie i Operze na Zamku. Nałogowo tłumaczy piosenki Stinga, na co ma jego osobistą zgodę, szykuje się wielka premiera.
muzyka
dr Cezary Paciorek | Akordeonista, pianista, kompozytor i aranżer, autor tekstów. Współpracuje z wybitnymi muzykami jazzowymi, koncertuje w Polsce i poza granicami. Cztery płyty z jego udziałem otrzymały nominację do nagrody Fryderyki. Ma na swoim koncie wiele dużych realizacji, m.in. skomponował muzykę do części Misterium Męki Pańskiej odbywającego się corocznie na Kalwarii Wejherowskiej i do pięciu wejherowskich edycji Verba Sacra, w trakcie których Danuta Stenka czytała biblijne Psalmy w języku kaszubskim. Od trzynastu lat pedagog Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.
rozmowa
prof. Jacek Rumiński | Naukowiec, inżynier, nauczyciel i specjalista w dziedzinie inżynierii biomedycznej, inżynierii komputerowej i informatyki. Od trzydziestu lat związany z Politechniką Gdańską. Kierownik Katedry Inżynierii Biomedycznej na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG. Koordynator projektów badawczych dotyczących zastosowań sztucznej inteligencji w medycynie, finansowanych z funduszy europejskich i krajowych. Dotyczą przykładowo m.in. zdalnej diagnostyki medycznej na podstawie sekwencji wideo twarzy, rozwoju cyfrowych bliźniaków w medycynie czy zastosowań generatywnej sztucznej inteligencji w analizie obrazów medycznych. Członek Komitetu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej Polskiej Akademii Nauk. Przewodniczący Rady Naukowej Polskiego Stowarzyszenia Sztucznej Inteligencji. Prezes klubu Zatoka Sztucznej Inteligencji AI Bay w PG. Kreuje współpracę naukowców, przedsiębiorców i odbiorców nowoczesnych technologii.
gospodyni
Katarzyna Żelazek | Dziennikarka, redaktorka, animatorka kultury, kuratorka wydarzeń literackich.
partner