Najpierw zdobywali wiedzę i umiejętności praktyczne, a teraz chcą dzielić się nimi ze zwiedzającymi ekspozycję stałą ECS. Wystawa mówiona to projekt realizowany przez wolontariuszki i wolontariuszy ECS. Zatrzymaj się przy eksponacie i wsłuchaj ich w autorskich opowieści.

– Korzystając z entuzjazmu i energii wolontariuszy ECS, a jednocześnie dając im kolejną okazję do działania i rozwoju, umożliwiamy zwiedzającym zdobycie dodatkowych informacji ponad te, które są tradycyjną opowieścią wystawy stałej – mówi Adam Czubaszek z Wystaw ECS. – Wiemy, że goście ekspozycji czerpią radość z kontaktu z żywym człowiekiem, doceniają możliwość zadania dodatkowych pytań, a nasi wolontariusze zdobywają nowe umiejętności i poszerzają wiedzę historyczną swoją i zwiedzających.

Kup bilet na wystawę stałą, a podczas zwiedzania zatrzymaj się przy stanowisku pracy wolontariusza. Rozpoznasz go po niebieskiej koszulce z napisem: Wolontariusz.

/ Kurtka Ludwika Piernickiego, sala B (1 piętro)
opowiada | Kazimiera „Kate” Dybikowska
Kate pierwszy raz działała w ECS w wolontariacie, gdy otwieraliśmy nową siedzibę przy placu Solidarności. Od tej chwili minęło już 10 lat. To wulkan energii. Wspiera wiele wydarzeń, m.in. śpiewa w okazjonalnym chórze, podczas corocznego Kolędowania w ECS.
Wolontariuszka przybliży poruszającą historię 20-letniego Ludwika Piernickiego, robotnika, który w Grudniu ‘70 nie dotarł do pracy. Prezentowaną na wystawie kurtkę miał na sobie w momencie śmierci. Zginął od ran postrzałowych podczas masakry w tzw. czarny czwartek, czyli 17 grudnia 1970 roku. W kieszeniach kurtki znaleziono różaniec i książeczkę honorowego dawcy krwi z maksymą „Oddanie krwi jest najwyższym czynem humanitarnym, świadczącym o wielkiej solidarności społecznej”. Kurtkę przekazała do ECS rodzina zabitego robotnika.
Skąd pochodził Ludwik Piernicki? W jakich okolicznościach rodzina dowiedziała się o jego śmierci i jak wyglądał pochówek? Co działo się z kurtką, zanim trafiła na wystawę ECS? – tego wszystkiego zwiedzający dowiedzą się od Kazimiery „Kate” Dybikowskiej.
Kurtka z dziurami po kulach jest przejmującym świadectwem tragicznej karty polskiej historii.

/ Przemówienie T. Mazowieckiego z 24 sierpnia 1989, sala E (2 piętro)
opowiada | Krzysztof Ciosłowski
Krzysztof jest licencjonowanym przewodnikiem ECS, miłośnikiem odpoczynku na działce. Sam mówi o sobie: „Od ubiegłego roku stypendysta ZUS”.
Nasz wolontariusz dobrze pamięta czasy, o których będzie opowiadał. Wybory 4 czerwca 1989, wygrane przez demokratyczną opozycję, były przełomowym wydarzeniem. Po ciemnych latach komunizmu ludzie Solidarności wzięli odpowiedzialność za rządzenie Polską. Musieli budować demokratyczne państwo niemal od podstaw. Pierwszym premierem w tej nowej Polsce został Tadeusz Mazowiecki, do niedawna opozycjonista.
Krzysztof Ciosłowski opowie o przemówieniu, które Tadeusz Mazowiecki wygłosił przed tzw. sejmem kontraktowym w dniu zaprzysiężenia na urząd premiera, 24 sierpnia 1989. Podczas wystąpienia premier poruszył wiele kluczowych dla ówczesnej Polski zagadnień – relacje z ZSRR i Zachodem, kwestie gospodarcze, sprawę inflacji. Z tego wystąpienia pochodzi legendarna „gruba kreska” – choć w rzeczywistości była to „gruba linia” – wyrażająca postawę wobec przeszłości.
W jakich okolicznościach premier wygłosił to przemówienie? Jak wtedy wyglądał krajobraz polityczny kraju i regionu? O co chodziło z tą „grubą kreską”? – zapraszamy do wysłuchania opowieści.

To już trzecia edycja projektu Wystawa mówiona, który jest realizowany w ramach programu Wolontariat w ECS. Wolontariuszki i wolontariusze na co dzień współpracują z ECS, wspierając instytucję w rozwoju i realizacji działań. W bazie programu WOLONTARIAT W ECS widnieje 497 nazwisk.

/ Chcesz dołączyć do grona wolontariuszy i wolontariuszek? Wypełnij formularz na stronie, a potem weź udział w spotkaniu informacyjnym.

Zapraszamy do wysłuchania kolejnych opowieści
4/05/2024
/ Kurtka Ludwika Piernickiego, sala B (1 piętro)
opowiada | Kazimiera „Kate” Dybikowska
/ KOR a rola kobiet, sala B (1 piętro)
opowiada | Krzysztof Ciosłowski