Wspólnie wysłuchamy poematu dokumentalnego Rity Jankowskiej „Wyjście z Ur”, zrealizowanego z Chórem Społecznym Kobiet i udziałem Khedi Alievy, udźwiękowionego przez Maję Miro. A potem zapraszamy na moderowaną rozmowę.

Kluczową postacią jest Khedi Alieva, której historia jest kanwą poematu „Wyjścia z Ur”. Khedi Alieva jest uchodźczynią z Czeczeni, gdańszczanką z wyboru, działaczką na rzecz integracji międzykulturowej, prezeską fundacji Kobiety Wędrowne. Przez dwie kadencje pracowała w Radzie Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku, została nagrodzona Gdańską Nagrodą Równości im. Pawła Adamowicza.

Wiele w tekście poematu mowy o poczuciu straty, ale i o kobiecej solidarności, dumie z kobiecości.
– Historia Khedi Alievy to osobista opowieść o wyjściu ze świata przemocy, żałoby, uchodźctwa, obcości. O odnalezieniu własnej mocy, przynależności, bliskości, a przede wszystkim o tryumfie życia nad śmiercią – opowiada Rita Jankowska, autorka tekstu i reżyserka teatralna, dramaturżka, pedagożka dramy, animatorka społeczna, prezeska fundacji Zróbmy Sztukę oraz założycielka teatru Błękitna Sukienka.

W projekt zaangażowana jest również dr Maja Miro – flecistka specjalizująca się w instrumentach historycznych, improwizatorka, kompozytorka, autorka projektów intermedialnych, współzałożycielka i prezeska Fundacji SILVA RERUM, z którą m.in. organizuje autorski festiwal CAPPELLA ANGELICA w bazylice Mariackiej, pedagożka Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Po odsłuchu zapraszamy na moderowaną rozmowę dotyczącą doświadczenia traumy i transformacji traumy, procesu naprawy i zdrowienia, uchodźstwa i straty, końca przemocy i relacji: obcości i bliskości. A także na temat kobiecej siły i sprawczości; wpływie kobiecego pierwiastka na proces równoważenia społeczeństw i kultury.

Twórcy
tekst i reżyseria | Rita Jankowska
muzyka | Maja Miro

wykonanie | Khedi Alieva i Chór Społeczny Kobiet: Olenia Barczewska, Karolina Bartoszewska, Anna Chmielewska-Wilska, Karolina Durlik, Rita Jankowska, Katarzyna Korolczuk, Beata Mokosz, Agnieszka Mos, Polina Nikorowicz, Agnieszka Pawlikowska, Olga Sowińska, Małgorzata Zielińska, Magda Zakrzewska Duda
nagrania | Paweł Osicki i Maja Miro
organizator | Fundacja Zróbmy Sztukę
partnerzy | Gdańsk Miasto Literatury, Instytut Kultury Miejskiej, Europejskie Centrum Solidarności, Goyki 3 Art Inkubator, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku
dofinansowanie | ze środków miasta Gdańska i Funduszu Popierania Twórczości ZAIKS