Kilkanaście kobiet odpowiedziało na zaproszenie do czytania performatywnego. Po dwóch tygodniach prób, w ogrodzie zimowym ECS odbędzie się premiera poematu „Wyjście z Ur”. Wstęp wolny, zapraszamy.

Agnieszka, urzędniczka, przyszła z ciekawości, na początku zdeprymowana, teraz jest przeszczęśliwa. Karolina, pracuje w szkole, chciała wspólnoty z kobietami. Polina, Ukrainka, która mieszkam w Gdańsku od dziesięciu lat, wie co to strata. Trwa kolejna próba. Kobiety, zachowując rytm tekstu, wprawiają powietrze w silne wibracje. Inspiracją poematu – spisanego, a teraz reżyserowanego przez Ritę Jankowską, jest historia Khedi Alievy – uchodźczyni z Czeczeni, gdańszczanki z wyboru, działaczki na rzecz integracji międzykulturowej, członkini I i II kadencji Rady Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku, prezeski fundacji Kobiety Wędrowne, , nagrodzonej Gdańską Nagrodą Równości im. Pawła Adamowicza.

Autorką tekstu i reżyserką zarazem jest Rita Jankowska – reżyserka teatralna, dramaturżka, pedagożka dramy, animatorka społeczna, prezeska fundacji Zróbmy Sztukę oraz założycielka teatru Błękitna Sukienka, która ma na swoim koncie wiele projektów teatralnych i teatralno-społecznych.

– Historia Khedi Alievy to osobista opowieść o wyjściu ze świata przemocy, żałoby, uchodźctwa, obcości. O odnalezieniu własnej mocy, przynależności, bliskości, a przede wszystkim o tryumfie życia nad śmiercią – opowiada Rita Jankowska.

Wiele w tekście poematu mowy o poczuciu straty, ale i o kobiecej solidarności, dumie z kobiecości.

– Moja strata to opuszczenie rodzinnego miasta, Poznania i utrata najstarszej córki – mówi Beata, nauczycielka, jedna z kobiet zaangażowanych w przedsięwzięcie. – Znając od sześciu lat samą Khedi i wiedząc to przez co przeszła, chciałam tu być niejako razem z nią i przy tym, co jest dla niej ważne. Jestem zadowolona, że my wszystkie kobiety, możemy jednym głosem mówić, że kobiety, które tu przyjeżdżają, są takie same jak my.

W projekt będzie również zaangażowana dr Maja Miro – flecistka specjalizująca się w instrumentach historycznych, improwizatorka, kompozytorka, autorka projektów intermedialnych, współzałożycielka i prezeska Fundacji SILVA RERUM, z którą m.in. organizuje autorski festiwal CAPPELLA ANGELICA w bazylice Mariackiej, pedagożka Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Organizatorami przedsięwzięcia są Europejskie Centrum Solidarności i fundacja Zróbmy Sztukę. Czytanie jest częścią wydarzenia (S)PRAWA CZŁOWIEKA, które odbędzie się z okazji 5-lecia SOLIDARNOŚCI CODZIENNIE, wyjątkowej przestrzeni w ECS dla aktywistek i aktywistów, otwartej i bezpiecznej dla dialogu, porozumienia, rozwoju. Szczegółowy program całego wydarzenia znajdziesz tu: