Zapraszamy osoby gotowe do działania i skupienia na rozwiązaniach, które nie będą pomijać potrzeb wszystkich mieszkańców i mieszkanek.

Warsztaty będą okazją do zaobserwowania i wzmocnienia potencjału społecznego. A ten jest ważny w dobie kryzysów wywołanych niespodziewanymi zjawiskami przyrodniczymi i społeczno-gospodarczymi.
Gdańsk to miasto, które jak w soczewce skupia wyzwania miejskie. Stąd wybierzemy jedno z nich, aby wyobrazić sobie moment, kiedy następuje weryfikacja siły relacji społecznych i potencjału dzielnicy.
Będziemy pracować grupowo i indywidualnie, twórczo i kreatywnie, obserwować siebie i innych, opisywać fakty. Wszystko po to, żeby na koniec wyjść ze spotkania do wspólnej, sąsiedzkiej pracy z własnymi pomysłami.

osoba prowadząca
Sylwia Widzisz-Pronobis | Urbanistka i architektka wykorzystująca animację kultury do działań partycypacyjnych w projektowaniu przestrzeni miejskich oraz opracowywaniu planów strategicznych i operacyjnych. Właścicielka firmy doradczo-szkoleniowej Prooper, współwłaścicielka pracowni projektowej Pronobis Studio i doktorantka na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej. Bada narzędzia partycypacyjne i szuka takich metod angażowania społecznego, aby przynosiły one wymierne efekty oraz dawały satysfakcję mieszkańcom i urzędnikom. W swojej pracy wykorzystuje dorobek antropologii, psychologii, ekonomii i informatyki, nie lubi szufladkować architektury w sztywne rzemieślnicze ramy otwierając ją na inne obszary życia. Wierzy w wymianę wiedzy i budowanie sieci społecznych, w związku z tym często uczestniczy w konferencjach i spotkaniach praktyków i teoretyków, zajmujących się tematyką miasta w Polsce i za granicą. Poza pracą żona, matka, rękodzielniczka i od niedawna bokserka.

Wydarzenie jest częścią projektu STOCZNIA. MIASTO (wcześniej pod nazwą ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ), w którym odnosimy się do terenów postoczniowych i szeroko rozumianego sąsiedztwa ECS. Nasze otoczenie zmienia się, dlatego wspólnie z mieszkańcami pragniemy oswajać zachodzące przemiany. Chcemy zachować w pamięci historie miejsc i ludzi, obserwować i wzmacniać podejmowane przez nich działania. Jesteśmy współodpowiedzialni za ten teren, za tworzenie nowej tkanki miejskiej.