Spacery subiektywne po wystawie stałej ECS to prawdziwy hit, ścieżkami wspomnień oprowadzają twórcy i świadkowie polskiej wolności. Każdy spacer jest inny, bo inne są drogi życiowe przewodników. O wyborach 4 czerwca 1989 w Święto Wolności i Praw Obywatelskich opowiedzą: Artur Balazs, Janusz Onyszkiewicz, Anna Maria Mydlarska i Grzegorz Grzelak.

4 czerwca 1989 roku był symbolicznym końcem komunizmu w Polsce. Tego dnia odbyły się pierwsze po II wojnie światowej częściowo wolne wybory. Komitet Obywatelski „Solidarność” zdobył 99 miejsc w Senacie (na 100 możliwych) i wszystkie 161 mandatów w Sejmie, o które rozgrywała się walka wyborcza. Choć wojska sowieckie wciąż stacjonowały w naszym kraju, a działacze Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej jeszcze nie ogłosili rozwiązania organizacji, to czerwcowe wybory na zawsze zmieniły polską rzeczywistość. Chcąc podtrzymać pamięć o tych wydarzeniach co roku zapraszamy do ECS na Święto Wolności i Praw Obywatelskich.

Spacery odbywają się pod hasłem „W samo południe” na wspomnienie słynnego afiszu z wyborów 4 czerwca 1989. Rewolwerowiec z amerykańskiego czterokrotnie oscarowego westernu „W samo południe” (reż. Fred Zinnemann, 1952) stał się inspiracją dla Tomasza Sarneckiego. Tak powstał plakat z Garym Cooperem. Nasz szeryf trzymał jednak w ręku kartę do głosowania zamiast rewolweru i popierał Solidarność. Victoria & Albert Museum w Londynie uznało tę realizację za jeden ze stu najważniejszych plakatów XX wieku. Podczas spaceru odwiedzimy też szeryfa!

Zapraszamy na spacery po wystawie stałej ECS z uczestnikami wydarzeń sprzed 36 lat.

/ Wydarzenie jest adresowane do młodzieży i dorosłych
/ Bilet w promocyjnej cenie kosztuje 12 zł
/ Spacer rusza z holu głównego, spotykamy się vis-à-vis kas biletowych (parter)
/ Zwiedzanie trwa ok. 90 minut

Program wydarzenia

w roli przewodnika | Artur Balazs

Był członkiem Komitetu Obywatelskiego przy przewodniczącym „Solidarności” Lechu Wałęsie. Po latach wspomniał o przedwyborczym braku zaufania do ówczesnej władzy: „Nie za bardzo wierzyliśmy, że dokona się przełom, że wybory będą w miarę uczciwe i komuniści je zaakceptują”. W wyborach 1989 zdobył mandat posła.
Absolwent Akademii Rolniczej w Szczecinie. Zaangażowany w działalność związkową od sierpnia 1980, gdy powstał ruch Solidarność. Działał na rzecz zjednoczenia rolniczych związków zawodowych i powstania NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Internowany w stanie wojennym, został zwolniony na czas żniw, po czym znów aresztowany pod zarzutem wydawania podziemnego pisma „Solidarność Wiejska”. Uczestnik obrad Okrągłego Stołu w zespole ds. pluralizmu związkowego i ustawodawstwa o związkach zawodowych rolników indywidualnych. Współtwórca reform ustrojowych lat 90., później doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Sprawował wiele funkcji publicznych: poseł na Sejm, senator, minister rolnictwa i gospodarki żywnościowej, a następnie minister rolnictwa i rozwoju wsi.

kup bilet

w roli przewodnika | Janusz Onyszkiewicz

5 czerwca 1989 w oglądanym przez miliony ludzi Dzienniku Telewizyjnym wystąpili: rzecznik Solidarności – Janusz Onyszkiewicz i rzecznik Komitetu Centralnego PZPR – Jan Bisztyga. Ten ostatni przyznawał, że PZPR poniosło w wyborach porażkę i podkreślił, że partia akceptuje te wyniki. Onyszkiewicz zapewniał, że Solidarność weźmie odpowiedzialność za kraj.
Ukończył Wydział Matematyczno-Fizyczny Uniwersytetu Warszawskiego. Ma tytuł doktora nauk matematycznych. Aktywnie uczestniczył w protestach na Uniwersytecie Warszawskim w Marcu ’68. Współpracował z Komitetem Obrony Robotników. Po powstaniu NSZZ „Solidarność” pełnił funkcję rzecznika prasowego, a potem członka prezydium. Internowany w stanie wojennym. Wielokrotnie trafiał do aresztu i przed sąd, jak np. za organizację obchodów 40 rocznicy powstania w Getcie Warszawskim. Założyciel Solidarności Polsko-Węgierskiej (1989). W trakcie obrad Okrągłego Stołu był rzecznikiem prasowym strony opozycyjnej. Poseł, pierwszy cywilny wiceminister obrony narodowej i szef MON. Jeden z architektów polskiej akcesji do sojuszu NATO. Eurodeputowany i wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego. Doświadczony alpinista i speleolog, zdobywca wielu szczytów w Himalajach, Karakorum, Pamirze i Hindukuszu.

kup bilet

w roli przewodniczki | Anna Maria Mydlarska

Rok 1989 był dla niej osobistym przełomem. Współtworzyła niezależny od władz pierwszy w Polsce zespół, który na zlecenie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” zbadał opinię publiczną, by dowiedzieć się co o przyszłych wyborach myślą ludzie, na chwilę przed narodzinami polskiej demokracji.
Ukończyła filologię polską, ale biegle władała językiem angielskim, co sprawiło, że podczas I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” pracowała w Biurze Tłumaczy Komisji Krajowej oraz redakcji Biuletynu „Solidarności”. W stanie wojennym i później, także podczas strajków 1988, nadal tłumaczyła wywiady Lecha Wałęsy. Po przełomie ustrojowym wyjechała do Wielkiej Brytanii do Cardiff na dziennikarskie stypendium fundacji Thompsona i rządu Margaret Thatcher oraz na praktykę w telewizji BBC w Londynie, a potem do Stanów Zjednoczonych na wykłady o polskiej transformacji. Po powrocie podjęła pracę w Telewizji Polskiej.
Scenarzystka i reżyser ponad 40 filmów dokumentalnych, m.in. o Solidarności, o Grudniu ’70, o kobietach z gdańskiego Ruchu Młodej Polski, o emigracji, paryskiej „Kulturze”… Członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich, wiceprzewodnicząca Koła Trójmiejskiego. Przez 15 lat kierowała Działem Dokumentacji Filmowej ECS, współtworzyła filmy prezentowane na wystawie stałej ECS. Odznaczona medalem Gloria Artis.

kup bilet

w roli przewodnika | Grzegorz Grzelak

Był członkiem Komitetu Obywatelskiego przy przewodniczącym „Solidarności” Lechu Wałęsie, o tym gremium z perspektywy czasu mówił: „przedziwne i cudowne zjawisko”.
Politolog, doktor nauk społecznych, nauczyciel akademicki, samorządowiec. Działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL. Współpracował z Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela, był jednym z założycieli Ruchu Młodej Polski. W 1980 roku przystąpił do Solidarności. W stanie wojennym uniknął internowania, ukrywając się. Przez lata był bliskim doradcą Lecha Wałęsy.
W 1991 roku pełnił funkcję sekretarza stanu ds. samorządu terytorialnego w Kancelarii Prezydenta RP. Dalsze lata poświęcił samorządności, m.in. jako radny Gdańska, przewodniczący Sejmiku Samorządowego Województwa Gdańskiego, wiceprzewodniczący Krajowego Sejmiku Samorządu Terytorialnego, wicemarszałek Województwa Pomorskiego, przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego.
Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Wolności i Solidarności.

kup bilet