Dla dzieci spotkanie autorskie i warsztaty, a dla młodzieży i dorosłych spacer po mieście pod hasłem „Głuchy Gdańsk w historii Polski” – zapraszamy do ECS z okazji Międzynarodowego Dnia Głuchych i Języka Migowego. To wydarzenie zarówno dla osób G/głuchych, słabosłyszących, jak i słyszących.

Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego ma już 65-letnią tradycję. Uchwaliła go Światowa Federacja Głuchych. To okazja, aby każdego roku w ostatnią niedzielę września zwracać uwagę na wyzwania i problemy, z którymi osoby niesłyszące mierzą się w życiu codziennym, a jednocześnie honorować ich osiągnięcia w różnych dziedzinach.
Staramy się w ECS wzmacniać podmiotowości osób g/Głuchych w dostępie do kultury i umożliwiać jej współtworzenie.

Program wydarzenia

„Migające dzieci” spotkanie autorskie z Karoliną Bocian

/ zapraszamy przedszkolaki, starszaki i uczniów klas 1–3 szkoły podstawowej
Każde dziecko w tej książce znajdzie interesujące słowa migowe, m.in. nazwy zwierząt czy emocji. To pierwsza z serii książek popularyzujących naukę polskiego języka migowego wśród najmłodszych. Publikację wydało Centrum Polskiego Języka Migowego (2023).
Wydarzenie będzie tłumaczone na polski język migowy. Tłumaczy: Marta Jaroń.
/ biblioteka ECS (1 piętro)
/ wstęp wolny

Warsztaty dla dzieci na podstawie książki „Migające dzieci”

/ zapraszamy przedszkolaki, starszaki i uczniów klas 1–3 szkoły podstawowej
Czy wiesz, że w trakcie migania mózg pracuje na pełnych obrotach, ponieważ zaangażowane są w tę czynność obie półkule? Warsztaty poprowadzi Karolina Bocian, autorka książki „Migające dzieci” (Centrum Polskiego Języka Migowego (2023).
Wydarzenie będzie tłumaczone na polski język migowy. Tłumaczy: Marta Jaroń.
/ biblioteka ECS (1 piętro)
/ wstęp wolny

Spacer po mieście: Głuchy Gdańsk w historii Polski

/ zaproszenie dla młodzieży i osób dorosłych
Taki spacer odbędzie się pierwszy raz w historii Gdańska! W roli przewodnika – Tomasz Świderski, G/głuchy od urodzenia, z powołania i wykształcenia historyk, genealog i archiwista. Założyciel Instytutu Historii Głuchych „Surdus Historicusˮ oraz nauczyciel historii w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Głuchych w Warszawie. Inicjator stworzenia nowej dziedziny nauki: historia Głuchych w Polsce.
Spacer odbędzie się w polskim języku migowym z tłumaczeniem na polski język foniczny. Tłumacze z PJM na język foniczny: Igor Siekierka, Julia Jakubowska.
/ zbiórka: ECS, hol główny przy kasach
/ wstęp wolny