W rocznicę strajkowych dni z sierpnia 1980 roku zapraszamy na spacery subiektywne po wystawie stałej ECS. Dlaczego „subiektywne”? Bo przewodnikami są uczestnicy wydarzeń sprzed lat, którzy oprowadzą ścieżkami, jakie wyznaczają ich pamięć i osobista perspektywa.
Z całą pewnością zatrzymamy się przy oryginalnych Tablicach 21 Postulatów, najważniejszym obiekcie eksponowanym na wystawie stałej ECS. W Sierpniu ’80 spisano na nich żądania strajkujących i wywieszono przy stoczniowej Bramie nr 2, aby stały się publiczne. W sali A odtwarzamy ducha sierpniowej stoczni. Prezentujemy m.in. plan zakładu, na którym przedstawiono przebieg protestu, oryginalną suwnicę stoczniową – miejsce pracy opozycjonistki Anny Walentynowicz, wózek akumulatorowy służący w czasie strajku za mównicę i film przywołujący moment, gdy Lech Wałęsa ogłosił podpisanie Porozumienia Gdańskiego oraz powstanie wolnych, niezależnych związków zawodowych.
Tablice 21 Postulatów wpisano na listę programu Pamięć Świata UNESCO, promującego dokumenty o światowym znaczeniu historycznym lub cywilizacyjnym (2003).
To nasza wspólna pamięć.
/ spacer adresowany jest do osób powyżej 16 roku życia
/ bilet kosztuje tylko 12 zł → zaopatrz się online
/ spotykamy się vis-à-vis kas biletowych ECS (parter)
/ oprowadzanie potrwa ok. 60 minut
Technik okrętowy. W Sierpniu ’80 brał udział w strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, współorganizował strajkową drukarnię.
Z opozycją współpracował od połowy lat 70. XX wieku, działał w Komitecie Obrony Robotników (KOR), Komitecie Samoobrony Społecznej „KOR”, Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela oraz trójmiejskim Studenckim Komitecie Solidarności. Był współzałożycielem Ruchu Młodej Polski, jednym z założycieli, a następnie głównym koordynatorem działalności niezależnego wydawnictwa gdańskiej opozycji demokratycznej Młoda Polska. Od jesieni 1980 współpracował z Biurem Informacji Prasowej NSZZ „Solidarność” w Gdańsku. W trakcie I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” (wrzesień i październik 1981), współorganizował zjazdową gazetę „Głos Wolny”. Po wprowadzeniu stanu wojennego uniknął internowania i ukrywał się do lata 1982. Brał udział w przygotowywaniu, drukowaniu i kolportażu pisma Regionu Gdańskiego „Solidarność”. Pracował jako robotnik i szef rady nadzorczej Spółdzielni Pracy „Świetlik” w Gdańsku (1983–1990). Został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2009).
Aktor, piosenkarz, bard. W trakcie sierpniowego strajku w Stoczni Gdańskiej skomponował muzykę do ballady „Piosenka dla córki”, nieoficjalnego hymnu powstającej „Solidarności”. Rok później, wbrew sprzeciwom cenzury, wykonał ją na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, a także w filmie Andrzeja Wajdy „Człowiek z żelaza”.
Absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (1968). Występował w filmach i sztukach Teatru Telewizji. Współzałożyciel zespołu Old Stars, który powstał spontanicznie po występie w programie Telewizyjny Ekran Młodych, gdzie debiutowali z przebojem pt. „Co jest”.
Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Fotograf, dokumentalista Solidarności.
Czynny zawodowo od 1962. W zbiorach ECS znajduje się 2,5 tys. jego zdjęć dokumentujących życie NSZZ „Solidarność” (1980–1981) i stan wojenny. Jego spektakl wizualny (diaporama) poświęcony stanowi wojennemu, prezentowany była podczas koncertu Jean Michel Jarre’a na terenach postoczniowych (2005). Publikował zdjęcia w wielu albumach i książkach historycznych, a także w tygodniku „Der Spiegel” i dzienniku „Flensburger Tageblatt”.
Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego, oraz międzynarodowej organizacji diaporamistów AV-Dialog.