W rocznicę wybuchu wielkiego strajku w Stoczni Gdańskiej, który 42 lata temu zakończył się podpisaniem rewolucyjnego Porozumienia Gdańskiego i powstaniem Solidarności, wyruszymy na spacer po terenach stoczniowych. Na zakończenie zapraszamy na kanapkę i kawę. Start o godz. 6.00, czyli w godzinie, gdy robotnicy odeszli od stanowisk pracy – rezerwuj bezpłatny bilet, liczba miejsc ograniczona.

 

14 sierpnia 1980 o godz. 6 rano robotnicy ze Stoczni Gdańskiej im. Lenina – pod wodzą Bogdana Borusewicza, Jerzego Borowczaka, Bogdana Felskiego i Ludwika Prądzyńskiego – ogłosili strajk. Domagali się powrotu do pracy Anny Walentynowicz i Lecha Wałęsy, powstania pomnika ofiar Grudnia ’70, wyższych płac i zagwarantowania bezpieczeństwa strajkujący. Na czele protestu stanął Lech Wałęsa.
Historyczny strajk zakończono po długich negocjacjach z przedstawicielami rządu. 31 sierpnia podpisano w Sali BHP Porozumienie Gdańskie, które zapoczątkowało przemiany ustrojowe w Polsce. Władza zapowiedziała wprowadzenie w życie postulatów strajkujących, w tym najważniejszego o utworzeniu niezależnego samorządnego związku zawodowego.

14/08/2022 NIEDZIELA

/ 6.00
przewodnik / Jarosław Żurawiński
W sierpniu ’80 był nastolatkiem, trafił pod Bramę nr 2 strajkującej Stoczni Gdańskiej, gdy na placu nie było jeszcze tłumów. Z kolegami rozwoził pod wskazane adresy listy od protestujących do rodzin i dowoził zakupy ze sklepu. Już jako uczeń trzy lata później rozpoczął w stoczni praktykę, po czym po szkole pracował na Wydziale Prefabrykacji Kadłubów.
Obecnie jest prezesem Morskiej Fundacji Historycznej. Dziennikarz, autor książek i publikacji o tematyce gdańskiej. Pasjonat historii Gdańska i popularyzator tematyki stoczniowej. Autor scenariuszy filmowych o historii Stoczni Gdańskiej. Przewodnik turystyczny z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem, również certyfikowany przewodnik ECS. Animator kultury i przestrzeni stoczniowej, zaangażowany m.in. w takie projekty, jak Subiektywna linia autobusowa (2009–2010) czy Szlak Stoczni Cesarskiej (od 2018).

termin | 14 sierpnia 2022, niedziela, godz. 6.00
czas | spacer potrwa ok. 2 godzin
miejsce | tereny stoczniowe
zbiórka | przed historyczną Bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej, od strony pl. Solidarności
wstęp | pobierz bezpłatny bilet
lista obecności | UWAGA! Wydrukuj bilet lub okaż go na ekranie telefonu