Co łączy bucik małej dziewczynki z okrętem podwodnym, okręt podwodny z kukiełką z szopki bożonarodzeniowej w pasiastym drelichu, ten drelich z kufajką stoczniowca, a wszystko razem z modelem U-Botta dla hobbysty modelarza? Na te i wiele innych pytań padną odpowiedzi podczas spaceru po wystawie STOCZNIA, który poprowadzi dr Magdalena Staręga – historyczka sztuki, która na co dzień zajmuje się w ECS dziedzictwem kulturowym Stoczni Gdańskiej, wykładowczyni Uniwersytetu Gdańskiego, kuratorka merytoryczna wystawy STOCZNIA | Człowiek. Przemysł. Miasto.

Na 470 metrach kw. sali wystaw czasowych wybudowano stocznię ze stali i blachy, czyli materiałów, jakie królowały w stoczni. Zwiedzający w trakcie oglądania ekspozycji przechodzi trasę od bramy przez burtę statku w doku i dźwigi aż po pochylnie.
Zilustrowano ponad 150 lat dziejów miasta – od połowy XIX wieku, kiedy powstała pierwsza stocznia państwa pruskiego w Gdańsku, poprzez historię dwóch wojen światowych, Stoczni Gdańskiej w czasach komunizmu, aż do współczesności. Jednocześnie wystawa opowiada z perspektywy doświadczenia przemysłu stoczniowego w Gdańsku polityczną, społeczną i kulturową historię Polski i Europy.

– Historia Stoczni Gdańskiej jest pełna sprzeczności. To tutaj narodziła się pokojowa rewolucja Solidarności, ale przed 1945 rokiem było to także miejsce realizujące imperialistyczne dążenia II i III Rzeszy Niemieckiej – opowiada dr Magdalena Staręga. – Podczas zwiedzania pokażę wielowymiarowe dziedzictwo stoczni, nie uciekając od trudnych i bolesnych kart jej historii.

STOCZNIA | Człowiek. Przemysł. Miasto to największa wystawa czasowa, jaką zespół ECS zorganizował od chwili otwarcia wystawy stałej o rewolucji Solidarności w siedzibie przy pl. Solidarności 1. A jednocześnie, pierwsza kompleksowa wystawa o historii państwowego przemysłu stoczniowego w Gdańsku.

  • spacer adresowany jest do wszystkich osób powyżej 16 roku życia
  • bilet kosztuje tylko 10 zł
  • spotykamy się przy kasach biletowych ECS (parter)
  • oprowadzanie potrwa ok. 75–90 minut