INTERWENCJA ARTYSTYCZNA

Obywatelki i obywatele Ukrainy doświadczają boleśnie, czym jest utrata wolności i bezpiecznego miejsca na ziemi. Festiwal SOLIDARITY OF ARTS – w odmiennej formule – odbędzie się na ulicach Gdańska, w miejscach publicznych, gdzie wydaje się, że wojna jest daleko. Wystąpią artystki i artyści z Ukrainy, strąceni przez wojnę ze scen swoich teatrów, filharmonii, oper, którzy znaleźli tymczasowe przyjazne miejsce w Gdańsku. Podzielą się sztuką, symbolicznie dodadzą siły swoim braciom i siostrom, a nam nie pozwolą przywyknąć do wojny i zobojętnieć.

SKWER HEWELIUSZA | KRUCHA SZTUKA

Dlaczego krucha? Bo do swego świata zapraszają nas dwie kobiety doświadczone stratą, uciekinierki z ogarniętej wojną Ukrainy. Jedna pracuje z kruchym szkłem, farbami i światłem, a druga głosem, który – bywa i tak – że się łamie.

WARSZTATY MALOWANIA NA SZKLE FARBAMI WITRAŻOWYMI
Szkło, farby i światło – piękno rezultatu wynagradza wysiłek i precyzję procesu twórczego. Tylko uważność i troska pozwalają osiągnąć finałowy efekt.

prowadząca | Iryna Kabanowa
/ przed wojną uciekła z Kijowa do Polski,
w Gdańsku znalazła schronienie w marcu 2022
Ukraińska artystka. Posługuje się wieloma technikami – od malarstwa pastelowego i akwarelowego po mozaikę. Szczególnie upodobała sobie malarstwo farbami witrażowymi, które doskonali od 10 lat. Stosuje kilka swoich własnych metod autorskich, na przykład złocenie wewnętrzne, dzięki któremu niektóre elementy wyłapują najmniejszy promień światła, świecąc nawet w ciemności. Zegarki, latarnie, dekoracyjne wisiorki – tworzą wyjątkową grę światła i barwy.
Jej prace trafiają w najdalsze zakątki świata, od Japonii po Australię.

ŚPIEW SOLO Z GITARĄ
Jedna z najpowszechniejszych form uprawiania sztuki ulicznej. Nic nie oddziela Cię od artystki. Śpiewem, muzyką i emocjami – tym dzieli się z nami.

wykonawczyni | Hanna Tiekuczewa
/ pochodzi z miasta Antracyt w obwodzie Ługańskim,
w Gdańsku mieszka od 2017 roku, gdy Rosja zaatakowała wschód jej ojczyzny
Ukraińska piosenkarka i kompozytorka. Przez lata pracowała w wielu zespołach i chórach, współpracowała z Filharmonią Ługańską. Już w Gdańsku śpiewała w chórze Music Everywhere oraz w zespole Słowiańska Dusza. Założycielka chóru Vyrij. Niedawno uruchomiła swój własny projekt muzyczny – rockowy zespół HANNA, który już wystąpił razem z takimi gwiazdami polskiej sceny muzycznej, jak zespół llusion czy Dawid Kwiatkowski, a także podczas JarmaRock FEST w Gdańsku.

RATUSZ STAROMIEJSKI | WNĘTRZA

Goście z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Gdańsku, mają twarze kobiet i dzieci, ale to prace kobiet są centrum staromiejskiej opowieści. Niewidzialna, wykonywana w intymnej przestrzeni, odważna – nasze gościnie podzielą z nami swoimi historiami opowiedzianymi sztuką.

YA TAKA ODWAŻNA | WYSTAWA FOTOGRAFICZNA
12 poruszających portretów-opowieści silnych ukraińskich kobiet, które w wyniku wojny zostały zmuszone przejść trudną drogę przymusowej ewakuacji z rodzinnych stron do Polski, ratując siebie i swoje dzieci. ODWAGA to ukraiński atrybut narodowy.
Autorem projektu jest Wszechukraińska Organizacja Społeczna YA TAKA.

producentka, fotografka | Maria Kuraszkina, Kijów, Ukraina
managerka projektu, copywriterka | Polina Solianko, Kijów, Ukraina
kuratorka projektu | Marta Zwarycz, Drohobycz, Ukraina
copywriterka | Anastazja Poltawec, Dniepr, Ukraina
tłumacze | Anna Kniaz, Chersoń, Ukraina (angielski) / Roman Mychajliuk, Kijów, Ukraina (angielski) / Wiktoria Singajewska, Nowogród Wołyński, Ukraina (polski)
tłumaczka, korektorka | Lilia Mychajlenko, Dniepr, Ukraina (angielski)

UKRAIŃSKA DUSZA | RECYTACJE WIERSZY I ŚPIEW LUDOWY
„nie ofiara nie uczestniczka / nie obrończyni nie obserwatorka / nie osoba postronna kto w takim razie / wojna rozdała wszystkim role – jaka jest twoja? / zatykać dłonią usta?” – napisała Iryna Szuwałowa, ukraińska poetka, chwilę po rozpoczęciu wojny w Ukrainie (przekład: Aneta Kamińska). Posłuchaj, co gra w ukraińskiej duszy.

artystka | Maria Demenko
/ w Gdańsku mieszka od marca 2022
Ukraińska aktorka teatralna i filmowa, prezenterka, nauczycielka techniki mowy, wykonawczyni ukraińskich pieśni ludowych. Aktorka Odeskiego Akademickiego Teatru im. Wasyla Wasylka. Odtwórczyni głównych ról w wielu spektaklach. Współpracowała z czołowymi reżyserami Ukrainy.

NIEWIDZIALNA PRACA | EKSPOZYCJA RĘKODZIEŁA
Ceramika, tekstylia, wyroby z drewna, dywany, detale plecione – prezentowane elementy wyposażania wnętrz wyprodukowali ukraiński twórcy zrzeszeni w Studio Lito.Lito Store. Studio założyły Eugenia Nieczajiewa i Dana Jakymczuk, artystki z Ukrainy, które przebywały w Gdańsku między marcem a czerwcem 2022 roku. Teraz wróciły do Ukrainy, a ich studio reprezentuje Fundacja Sawczenko, która powstała w lutym 2021 roku w Gdańsku.

PLAC IM. DARIUSZA KOBZDEJA | JEDNA OPOWIEŚĆ. WSPÓLNE MALOWANIE

Powodzenie tej interwencji artystycznej będzie zależeć od otwartości i zaangażowania przechodniów. Dwie utalentowane artystki zainicjują proces twórczy, po czym zaproszą nas do wspólnego malowania tego, co czujemy w obliczu wojny.

artystka | TETIANA KOLESNIKOWA
/ pochodzi z Zaporoża,
w Gdańsku znalazła schronienie przed wojną w marcu 2022
Przez ponad 20 lat pracowała jako nauczycielka sztuk pięknych w szkole artystycznej dla dzieci. Dwa lata temu rozpoczęła aktywną działalność twórczą. Zajmuje się grafiką abstrakcyjną. Poszukuje środków graficznych, by wyrazić to, czego nie da się ubrać w słowa. Wiosną 2022 roku, już na terenie Polski, powstała jej seria czterech prac – „Konsekwencje wojny”.

artystka | POLINA KOLESNIKOWA
/ pochodzi z Charkowa,
w Gdańsku znalazła schronienie przed wojną w marcu 2022
Już jako dziecko wybierała książki na podstawie obrazków znajdujących się w środku. W dorosłym życiu postanowiła zostać ilustratorką książek, a teraz studiuje na Akademii Sztuk Pięknych w Charkowie. Uwielbia pracować z tekstem i przedstawiać swoją wizję znanych fabuł. Brała udział w konkursach na ilustrację książkową i wykonała jedną z ilustracji do książki „100 wybitnych Ukraińców”, która – ma nadzieję – ukaże się w Polsce.

PRZED WEJŚCIEM DO DWORU ARTUSA | INTERWENCJA MUZYCZNA

Niespodziewany alians artystyczny chórzystów i choreografki powstał po to, by zwrócić naszą uwagę i podzielić się energią. Daj się zaskoczyć!

IRYNA SZTONDA
/ pochodzi z Odessy, w Gdańsku znalazła schronienie przed wojną w marcu 2022
Choreografka. Pracowała w instytucjach kultury i show biznesie jako choreografka i reżyserka. Organizowała i prowadziła festiwale, konkursy, seminaria i warsztaty. Wystawiała kompozycje choreograficzne. W Odeskim Regionalnym Centrum Kultury Ukraińskiej zajmowała się folklorem i etnografią regionu, a także organizowała i prowadziła imprezy masowe według własnych scenariuszy.

CHÓR VYRIJ
Powstał w 2019 roku z inicjatywy Hanny Tiekuczewej. Zrzesza artystów z Ukrainy mieszkających w Gdańsku. W kwietniu 2022 roku zespół śpiewał razem z Grzegorzem Markowskim, Abradabem i orkiestrą Rebel Babel podczas koncertu w NOSPR, Katowice. Przystanią chóru jest Gama Gdańskiego Archipelagu Kultury na Letnicy.
dyrygent

Mapa interwencji artystycznych SOFA Wolność

 

Mapa interwencji artystycznych SOFA Wolność

Lech Wałęsa

Zdjęcie: 7355Lech Wałęsa

Program wydarzenia