Czas na podsumowanie działalności Strefy Młodzi Wiedzą w 2024 roku. Gdzie byliśmy? Kogo poznaliśmy? Na jakie tematy chcieli rozmawiać młodzi? – zapraszamy wszystkich biorących udział w projekcie, ale również tych, którzy chcieliby więcej dowiedzieć się o tym przedsięwzięciu i do nas dołączyć.

Tematykę wydarzenia osadziliśmy w obszarze zdrowia psychicznego, kompetencji psychospołecznych, samoświadomości i budowania zdrowych relacji, zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami zgłaszanymi nam przez młodych.
Wydarzenie dzieli się na dwie części – w pierwszej wysłuchamy energicznych prelekcji, a w drugiej będziemy debatować. Dodatkowo w przestrzeni ogrodu zimowego dostępne będą organizacje, które działają na rzecz zdrowia psychicznego, edukacji, młodych ludzi.
Dla chętnych bonus w postaci zwiedzenia wystawy stałej ECS wraz z przewodnikiem! Decyduje kolejność zgłoszeń, a liczba miejsc jest ograniczona.

Projekt STREFA MŁODZI WIEDZĄ powstał z myślą o młodych i aktywnych z województwa pomorskiego, a także o tych, którzy nie działają jeszcze publicznie, ale chcą się rozwijać. Wydarzenia odbywają się dwa razy w miesiącu, za każdym razem w innym ośrodku regionalnym. To wspólne przedsięwzięcie Europejskiego Centrum Solidarności i Samorządu Województwa Pomorskiego.

Uwaga!
/ Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale obowiązują imienne bądź grupowe zapisy
/ Jeśli chcesz indywidualnie zapisać się na wydarzenie i jesteś osobą poniżej 18 roku życia, pobierz formularz zgłoszeniowy i podpisany przez opiekuna prawnego prześlij pod adres e-mail: smw@ecs.gda.pl

Program wydarzenia

Rejestracja uczestników, odbiór identyfikatorów

Stanowiska organizacji dostępne w przestrzeni ogrodu zimowego

Fundacja Pozytywni, fundacja Metapomoc, fundacja Dobra Porażka, fundacja Można Zwariować, Wojewódzki Szpital Psychiatryczny im. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku.

Otwarcie wydarzenia

Głos zabiorą: Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego, Basil Kerski – dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności.

Podsumowanie działalności Strefy Młodzi Wiedzą 2024

Aktywność Strefy Młodzi Wiedzą zaprezentuje Angelika Potracka, koordynatorka projektu Strefa Młodzi Wiedzą. Uczestniczki i uczestnicy otrzymają też harmonogram przyszłych inicjatyw.

Współcześni młodzi. Zrozum i wspieraj | wystąpienia

10.45–11.15
prelekcja | dr Marcin Szulc: Co to się teraz wyprawia, kto to słyszał? O zdrowiu psychicznym nastolatków, kompetencjach społecznych i budowaniu mostów międzypokoleniowych
Dr Marcin Szulc opowie o współczesnych nastolatkach w kontekście różnic pokoleniowych, a także kompetencji społecznych, emocjonalnych, które dziś mają kolosalne znaczenie. Z perspektywy badawczej zwróci uwagę na pokolenie Z, przedstawi wyniki badań i obali stereotypy. Omówi, co psuje relacje międzypokoleniowe i jak skupiać się na tym, co nas łączy.
Dr Marcin Szulc jest profesorem Uniwersytetu Gdańskiego, nauczycielem akademickim oraz psychologiem w Zakładzie Psychologii Osobowości i Psychologii Sądowej. Zainteresowania naukowe koncentruje wokół problematyki zagrożeń społecznych ze szczególnym wskazaniem mechanizmów powstawania uzależnień, leczenia nałogów, resocjalizacji nieletnich sprawców przestępstw oraz problemów okresu dorastania. Prowadzi spotkania edukacyjne dla rad pedagogicznych i rodziców. Jest autorem publikacji z zakresu psychologii zagrożeń społecznych.

11.15–11.45
prelekcja | dr Wojciech Glac: Młody mózg, plusy dodatnie i plusy ujemne
Czym różni się mózg nastolatka od mózgu dorosłej osoby? Jakie są plusy, a jakie minusy bycia młodym? Jakie są przyczyny i objawy depresji? Dr Wojciech Glac skupi się na ukazaniu perspektywy neurobiologicznej.
Dr Wojciech Glac jest profesorem Uniwersytetu Gdańskiego. Naukowo zajmuje się tematyką uzależnień, natomiast jego największą pasją jest uczenie oraz popularyzacja nauki. Ma na swoim koncie ponad 600 wykładów popularnonaukowych i warsztatów dla dzieci, młodzieży
i dorosłych. Od ponad 10 lat organizuje Dni Mózgu w Trójmieście, które są największą w Polsce akcją popularyzatorską odbywającą się w ramach Brain Awareness Week. Za swoją działalność otrzymał prestiżową nagrodę Popularyzatora Nauki w konkursie Serwisu Nauka w Polsce PAP i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Pytania młodych do dr. Marcina Szulca i dr. Wojciecha Glaca

Lunch

debata | Wspólnie z młodymi o zdrowiu psychospołecznym

Zaproszenie do debaty przyjęli: Paulina Filipowicz, dr Wojciech Glac, dr Anita Sumiła, dr Marcin Szulc. Rozmowę będzie moderować Anna Cyklińska – psycholożka, psychoterapeutka, autorka bestsellera „Przewodnik po emocjach”, twórczyni fundacji Można Zwariować.

Dr Anita Sumiła jest psychiatrą dzieci i młodzieży, psychoterapeutką Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, psychotraumatolożką, specjalistką psychoterapii dzieci i młodzieży. Od ponad dwudziestu lat zajmuje się diagnozą i terapią dzieci, młodzieży oraz ich rodzin. Autorka licznych publikacji z zakresu psychopatologii rozwojowej, prowadzi szkolenia i wykłady z zaburzeń psychicznych u dzieci i adolescentów. Kieruje Poradnią Zdrowia Psychicznego w Sopocie, ośrodkami psychologicznym i psychiatrycznym w Gdyni oraz Fundacją Wspierania Dzieci i Rodzin w Gdańsku.
Paulina Filipowicz jest psycholożką, aktywistką, najmłodszą radną Sejmiku Województwa Pomorskiego, twórczynią Szczerej Sfery – przestrzeni edukacyjnej poruszającej temat zaburzeń odżywiania oraz skomplikowanych relacji człowieka z jedzeniem.

Pytania od młodych do uczestników debaty

Zakończenie forum

Zwiedzanie wystawy stałej ECS

Oferta dla uczestników wydarzenia, którzy z wyprzedzeniem zapiszą się na oprowadzanie, kontakt: smw@ecs.gda.pl