Kryzys wieku dorastania. Stany lękowe. Smutek, niechęć wobec świata i brak energii… – coraz częściej i coraz głośniej mówi się o psychicznych problemach młodzieży. Jak sobie z nimi radzić? A przede wszystkim, jak im przeciwdziałać?

Przy współpracy z dr Marcinem Szulcem – profesorem Uniwersytetu Gdańskiego, nauczycielem akademickim oraz psychologiem w Zakładzie Psychologii Osobowości i Psychologii Sądowej – STREFA MŁODZI WIEDZĄ przygotowała dla uczennic i uczniów szkół ponadpodstawowych serię spotkań o stanie zdrowia psychicznego młodzieży.
Zapraszamy na pierwsze z serii wydarzeń!

Projekt STREFA MŁODZI WIEDZĄ powstał z myślą o młodych i aktywnych z województwa pomorskiego, a także o tych, którzy nie działają jeszcze publicznie, ale chcą się rozwijać. Wydarzenia odbywają się dwa razy w miesiącu, za każdym razem w innym ośrodku regionalnym. To wspólne przedsięwzięcie Europejskiego Centrum Solidarności i samorządu województwa pomorskiego.
Uwaga! Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale obowiązują imienne zapisy.
Liczba miejsc ograniczona.

partner spotkania | Centrum Zdrowia Psychicznego w Starogardzie Gdańskim

Program wydarzenia

Prezentacja i rozmowa | Co myślimy o naszym regionie?

Badanie prowadzone przez IBRIS – „Postawy i zachowania mieszkańców województwa pomorskiego w kontekście budowania tożsamości Pomorzan” ukazuje obszary, w których Pomorzanie i mieszkańcy powiatu starogardzkiego odnieśli sukces, ale także sfery wymagające poprawy. Najpierw zaprezentujemy wyniki badań. Dowiesz się m.in. jak mieszkańcy powiatu starogardzkiego oceniają jakość swojego życia, jakimi kierują się wartościami, jaki styl życia wybierają… A później porozmawiamy. Czy młodzi tak samo postrzegają rzeczywistość? Co widzą inaczej? Jak praktycznie można wykorzystać wyniki badań społecznych?
W roli gospodyń: Wiktoria Krezymon i Magdalena Lesiewicz.

Przerwa

Prelekcja | Psychologiczna apteczka pierwszej pomocy, czyli co zrobić, żeby nie zmiotło nas z planszy

Czy wiesz, że problemy ze snem mogą skutkować skłonnością do podejmowania zachowań ryzykownych? – porozmawiamy o tym, czym jest zdrowie psychiczne i jak o nie zadbać. Omówimy także bezpieczne sposoby wspierania innych w sytuacjach problemowych.
Celem prelekcji jest zapoznanie słuchaczy z charakterystyką funkcjonowania obwodów neuronalnych w okresie dorastania, pojawiających się w tym czasie kryzysów i sposobów ich konstruktywnego rozwiązywania.
Na koniec uczestnicy będą mieli możliwość zadawania pytań.
Prelekcję poprowadzi dr Marcin Szulc, psycholog.

Lunch

rozmowa | Gdzie szukać pomocy w powiecie starogardzkim?

W ostatniej części naszego spotkania, uczestnicy będą mieli szansę dowiedzieć się, gdzie mogą szukać pomocy i wsparcia w powiecie starogardzkim. Poznają placówki i zakres świadczonej przez nie pomocy, a także uzyskają dane kontaktowe. Uczestniczki i uczestnicy spotkają się z przedstawicielkami Centrum Zdrowia Psychicznego, które dodatkowo podadzą telefony zaufania, infolinię kryzysową, czy też linię telefoniczną ze wsparciem dla osób z myślami samobójczymi.
Rozmowę poprowadzą psycholożki – Marlena Falińska i Izabela Sprengel-Glaza.