Klub Myśli Obywatelskiej im. Tadeusza Mazowieckiego

W debacie uczestniczyć będą

prof. Jerzy Auksztol | dyrektor Urzędu Statystycznego w Gdańsku

dr Joanna Stępień | Zakład Geografii Społeczno-Ekonomicznej Uniwersytetu Gdańskiego

dr Piotr Zbieranek | Zakład Antropologii Społecznej Uniwersytetu Gdańskiego

moderator
dr Radomir Matczak | Uniwersytet SWPS w Warszawie

W imieniu Klubu Myśli Obywatelskiej im. Tadeusza Mazowieckiego zaprasza prof. dr hab. inż. Janusz Rachoń, autor poniższego wprowadzenia.

Po co nam spis powszechny, skoro prowadzona jest bieżąca rejestracja narodzin, zgonów, migracji? Co wynika z wiedzy o powierzchni naszych nieruchomości czy sposobie ich ogrzewania? Czemu, mimo rejestrów administracyjnych prowadzonych przez różne instytucje, nadal potrzebne jest zbieranie statystycznych informacji o ludności?

Spis ludności jest szczególnym badaniem demograficznym i statystycznym. Jego historię tworzą spisy organizowane już w starożytnych Chinach, Persji, Egipcie czy Cesarstwie Rzymskim, głównie dla celów militarnych, podatkowych czy religijnych. W Polsce pierwszy spis ludności odbył się w 1789 roku, zarządzony przez Sejm Czteroletni. Po odzyskaniu niepodległości pierwszy spis powszechny zorganizowano w 1921 roku, kolejny dziesięć lat później.

Po II wojnie światowej pierwszy spis powszechny odbył się w 1946 roku, co m.in. umożliwiło oszacowanie strat wojennych. Kolejne spisy zarządzono w 1988, 2002, 2011 i 2021 roku. Informacje uzyskane dzięki tym spisom, stanowią podstawę wielowymiarowej oceny skali przeobrażeń demograficznych i społecznych. Ponadto oferują unikalną możliwość jednoczesnej oceny tych przemian.

Dzisiaj chcemy w gronie ekspertów porozmawiać na temat wyników ostatniego spisu powszechnego, a przede wszystkim dowiedzieć się, jak w ich świetle jawi się przyszłość województwa pomorskiego.