Zaprezentujemy pierwszy wywiad-rzekę z Aleksandrem Kwaśniewskim, który ukazał się w maju tego roku – „Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z Aleksandrem Kaczorowskim” (Znak Literanova, 2023). W spotkaniu wezmą udział: bohater książki – Aleksander Kwaśniewski oraz jej autor, tłumacz, eseista i dziennikarz – Aleksander Kaczorowski.

W 1995 roku Aleksander Kwaśniewski wystartował w wyborach prezydenckich jako kandydat SLD z hasłami „Wybierzmy przyszłość” i „Wspólna Polska”. Miał wówczas 41 lat, za sobą członkostwo w Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, udział w obradach Okrągłego Stołu po stronie rządowej, próbę zdobycia mandatu senatora w wyborach 4 czerwca 1989 roku (przegrał z kandydatami Komitetu Obywatelskiego, ale procentowo zdobył najwięcej głosów w kraju spośród wszystkich kandydatów PZPR do Senatu) i dwukrotne sprawowanie mandatu posła. W drugiej turze wyborów zmierzył się z ubiegającym się o reelekcję Lechem Wałęsą. Wygrał, zdobywając 51,7 proc. głosów.
Drugą kadencję kończył jako jeden z najbardziej cenionych i lubianych polityków w kraju. Współtworzył Konstytucję oraz wprowadził Polskę do NATO i Unii Europejskiej.

Dziś Aleksander Kwaśniewski jest bardziej dyplomatą niż politykiem, co pozwala mu spojrzeć z dystansem i głębią nie tylko na własną drogę, ale też na zmiany, przez które przeszły zarówno Polska, jak i cały świat.
Przybliża kulisy przemian po 1989 roku oraz wyjaśnia zawiłości przyjaźni łączącej go z Millerem, Oleksym i Michnikiem. Zdradza, jak to jest być prezydentem i ojcem nastolatki jednocześnie, a także jaki ma przepis na udane małżeństwo. Wspomina swoje rozmowy z Putinem o Ukrainie, a także dzieli się znaną dotąd nielicznym wiedzą, jak kształtował się obecny układ sił na polskiej i globalnej scenie politycznej.

Moderatorem spotkania będzie Basil Kerski, dyrektor ECS.

Wydarzenie tłumaczone na polski język migowy

/ Książkę „Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z Aleksandrem Kaczorowskim” (Znak Literanova, 2023) można nabyć w sklepie muzealnym ECS (parter)