Dwudniowe wydarzenia zaplanowano w szóstą rocznicę śmierci Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska. W ogrodzie zimowym ECS odsłonimy tablicę pamięci pomysłodawcy naszej instytucji. Odbędą się również m.in. uroczystości przy tablicy w miejscu zamachu i celebry religijne, powstanie serce ze zniczy, a także zostanie ogłoszone nazwisko laureatki lub laureata Nagrody im. Pawła Adamowicza.

13/01/2024 poniedziałek
13.00
Odsłonięcie tablicy pamiątkowej
/ ogród zimowy ECS

17.00
Nagroda im. Pawła Adamowicza
/ Instytut Kultury Miejskiej

19.00
Złożenie kwiatów przy tablicy pamiątkowej
/ plac pomiędzy Katownią a Złotą Bramą

19.30
Modlitwa międzywyznaniowa
/ Bazylika Mariacka

14/01/2025 wtorek
10.00
Dzień Patrona
/ Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące im. Pawła Adamowicza

14.00–16.30
Gdańskie serce dla prezydenta
/ plac Solidarności

18.00
Msza święta w intencji śp. Pawła Adamowicza
/ Bazylika Mariacka

Tablica w ECS
Tablica pamięci Pawła Adamowicza zostanie odsłonięta w ogrodzie zimowym ECS.
Basil Kerski, dyrektor ECS, przyznaje, że dzień zamachu i śmierci Pawła Adamowicza to najtrudniejsze daty dla całego zespołu ECS.
– W tym roku chcemy w ciszy wspomnieć tę tragedię.. Zapraszamy do skromnego odsłonięcia tablicy, która upamiętni to, że nie byłoby ECS bez Pawła Adamowicza. Nasz budynek został otwarty w 2014 roku, ale ideę utworzenia miejsca pamięci rewolucji Solidarności Paweł Adamowicz po raz pierwszy przedstawił w 1998 roku. Tą przestrzeń stworzył on, wziął na siebie odpowiedzialność – mówi Basil Kerski.
Tablica pamiątkowa, jak tłumaczy dyrektor instytucji, to m.in. odpowiedź na wiele pytań stawianych przez młodych dziennikarzy z Europy, którzy odwiedzają ECS.
– Każdy szuka nowych liderów politycznych nie tylko na własnym podwórku, ale też szerzej na kontynencie. Pytają: Kim był Paweł Adamowicz? Dlaczego był odważny, dlaczego był w ten sposób odważny? Dlaczego przekraczał granice, interesując się jako samorządowiec nie tylko swoim miastem, ale też krajem i Europą? – cytuje Basil Kerski.
Uroczystość odbędzie się 13 stycznia o godz. 13.00.

Wydarzenia wspólnotowe
Tego samego dnia wieczorem, dopełni się coroczny rytuał.
O godz. 19.00 przy tablicy pamiątkowej znajdującej się w miejscu, gdzie doszło do zamachu –przy ul. Bogusławskiego, między Katownią a Złotą Bramą – złożone zostaną kwiaty i zapalone znicze. Potem zgromadzeni przejdą do grobu prezydenta w Bazylice Mariackiej. Z carillonu Ratusza Głównego Miasta zabrzmi „The Sound of Silence” w wykonaniu miejskiej carillionistki Moniki Kaźmierczak. W świątyni odbędzie się modlitwa międzywyznaniowa.
Następnego dnia, 14 stycznia o godz. 18.00, również w Bazylice Mariackiej odprawiona zostanie msza w intencji prezydenta Pawła Adamowicza.
Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, zapowiedziała, że w uroczystościach upamiętniających tragedię sprzed sześciu lat udział wezmą prezydenci największych miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich. UMP, której patronem jest Paweł Adamowicz, będzie miała robocze obrady w Gdańsku.

Nagroda im. Prezydenta Adamowicza
To wspólna inicjatywa ICORN (Międzynarodowa Sieć Miast Schronienia), Europejskiego Komitetu Regionów oraz miasta Gdańska.
– Bardzo cieszy mnie fakt, że już po raz czwarty ta nagroda jest przyznawana, że staje się niezwykle prestiżowym wyróżnieniem dla tych wszystkich, którzy odważnie i bezkompromisowo zwalczają zło dobrem – mówi Magdalena Adamowicz, europosłanka, wdowa po prezydencie. – Ustanowienie tej nagrody jest hołdem i wyrazem uznania dla wszystkich, którzy w odważny i prawy sposób przeciwdziałają nietolerancji, radykalizacji postaw, mowie nienawiści, uciskowi i ksenofobii. Dla tych, którzy promują równość szans, integrację społeczną i prawa podstawowe. Dla tych, którzy czerpią inspirację z działań mojego męża Pawła Adamowicza i je kontynuują.

W tej edycji nominowani zostali:
/ Bassam Aramin, Palestyńczyk i Rami Elhanan, Izraelczyk – ojcowie, przedstawiciele Parents Circle – Families Forum (PCFF), organizacji rodziców, którzy stracili dzieci w konflikcie izraelsko-palestyńskim, a mimo to przez dialog i edukację chcą zaprowadzać pokój
/ Alain Chouraqui – prezes Fundacji Pamięci i Edukacji Camp des Milles (Francja), która przekształciła dawny obóz internowania w międzynarodowe centrum pamięci i edukacji o Holokauście, gdzie realizowane są programy edukacyjne, badania i inicjatywy promujące krytyczne myślenie, aktywność obywatelską, tolerancję i równość
/ Alexei Gorinov – rosyjski polityk, miejski samorządowiec krasnosielskiego rejonu w Moskwie, obecnie aresztowany przez reżim rosyjski za zaangażowanie na rzecz praw człowieka, pokoju i lokalnej samorządności w Rosji
/ Kamira – Narodowa Federacja Stowarzyszeń Kobiet Romskich (Hiszpania), która jednoczy 23 stowarzyszenia kobiet romskich z ośmiu regionów Hiszpanii, aby promować ich włączenie społeczne, ochronę kultury i tradycji oraz walkę z dyskryminacją
/ Witalij Kliczko – burmistrz Kijowa, niezwykły przywódca promujący zaangażowanie obywatelskie, broniący praw człowieka i demokracji w obliczu ekstremalnych wyzwań wojny
/ Andrij Sadowyj – burmistrz Lwowa, przywódca w dobie rosyjskiej agresji na Ukrainę, skupiający się na wsparciu ofiar wojny i prawach człowieka

Uroczystości szkolne
O swoim patronie pamiętają również szkoły, które noszą imię Pawła Adamowicza – Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące przy ul. Traugutta 92 oraz szkoła na Przymorzu prowadzona przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.
We wtorek, 14 stycznia, w ULO odbędzie się Dzień Patrona. W programie m.in. wręczenie wyróżnienia im. Pawła Adamowicza dla absolwenta i dyskusja z elementami debaty oksfordzkiej pod hasłem – Rola sztucznej inteligencji w procesie edukacji szkolnej.

Serce ze zniczy
Na placu Solidarności 14 stycznia o godz. 14.00 rozpocznie się formowanie wielkiego serca ze zniczy dla Pawła Adamowicza. Akcję koordynować będzie młodzież Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego im. Pawła Adamowicza oraz przedstawiciele Komitetu Obrony Demokracji Region Pomorze. Gdańscy uczniowie dołączą z akcją sprzeciwu wobec nienawiści – Nie chcemy hejtu.
Finał zaplanowano na godz. 16.30.