Dla uczennic i uczniów Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lęborku przygotowaliśmy spotkanie, skupione wokół tematyki sprawstwa i przedsiębiorczości. Dzięki prelekcji o sprawstwie oraz warsztatowi z podstaw prezentacji i negocjacji, damy uczestniczkom i uczestnikom narzędzie do działania, zarówno na czas egzaminu maturalnego, jak i stawiania pierwszych kroków w świecie biznesu.
Projekt Strefa Młodzi Wiedzą powstał z myślą o młodych i aktywnych z województwa pomorskiego, a także o tych, którzy nie działają jeszcze publicznie, ale chcą się rozwijać. Wydarzenia odbywają się dwa razy w miesiącu, za każdym razem w innym ośrodku regionalnym. To wspólne przedsięwzięcie Europejskiego Centrum Solidarności i Samorządu Województwa Pomorskiego.
UWAGA! Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale obowiązują imienne zapisy. Liczba miejsc ograniczona. Uczestniczki i uczestnicy poniżej 18 roku życia potrzebują pisemnej zgody opiekuna prawnego. Druk pobierz z naszej strony: https://ecs.gda.pl/mlodzi-wiedza/. Podpisaną zgodę na przetwarzanie danych osobowych i udział w wydarzeniu prześlij e-mailem: smw@ecs.gda.pl, a oryginał koniecznie zabierz ze sobą na wydarzenie.
grupa I
10.00–10.15
rozmowa | Parę słów o naszym projekcie
Na początek krótko opowiemy Wam o projekcie Strefa Młodzi Wiedzą. Do kogo jest skierowany, jakie ma założenia i cele? Jednak najważniejszy jest dla nas dialog z Wami. Z chęcią dowiemy się… Jak oceniacie dostępność w Waszej miejscowości i okolicy wydarzeń adresowanych do młodych? Czego Wam brakuje? Co jest dla Was ważne i co możemy dla Was zrobić?
Rozmowę poprowadzi Angelika Potracka, koordynatorka projektu Strefa Młodzi Wiedzą.
10.15–11.45
prelekcja | Wiem. Umiem. Zrobię to!
Na samą myśl o egzaminie maturalnym robi Ci się słabo, czujesz ucisk w żołądku i niepewność? Wątpisz w siebie? Zastanawiasz się, czy dasz radę? Chcę, żebyś wiedział i wiedziała, że to, co teraz czujesz, jest naturalne i normalne. Stres towarzyszy każdemu ważnemu wyzwaniu, nie jesteś w tym sam ani sama.
Nie powiem Ci, że na pewno zdasz maturę na 100 procent. Nie powiem Ci też, że na Twojej drodze nie staną żadne przeszkody. Podczas naszego spotkania przypomnę Ci, że masz w sobie wszystko, czego potrzebujesz, aby sprostać i zmierzyć się z każdym trudnym wyzwaniem. Porozmawiamy o tym, jak spojrzeć na stres z innej perspektywy, jak odnaleźć w sobie odwagę i pewność, by zacząć działać. Skupimy się na tym, co już umiesz, co wiesz i jak możesz wykorzystać swoje zasoby, aby krok po kroku zmierzyć się z tym zadaniem.
Wiem. Umiem. Zrobię to. I Ty też możesz. Przyjdź i przekonaj się, jak wielki posiadasz potencjał i zasoby.
prowadząca | Marta Młyńska
Filolożka, trenerka, szkoleniowczyni, edukatorka, coachka, wykładowczyni, twórczyni kreatywnych warsztatów i szkoleń, przyszła psycholożka. Finalistka konkursu Nauczyciel Pomorza 2018. Propagatorka programu Dove Self-Esteem – Budowanie pozytywnej samooceny. Ambasadorka Fundacji Kosmos dla Dziewczynek, programów Fundacji Digital University: Be. Eco i Be. Net. Członkini Kolegium Ekspertów Instytutu Strategie 2050.
grupa II
12.00–12.15
rozmowa | Parę słów o naszym projekcie
Na początek krótko opowiemy Wam o projekcie Strefa Młodzi Wiedzą. Do kogo jest skierowany, jakie ma założenia i cele? Jednak najważniejszy jest dla nas dialog z Wami. Z chęcią dowiemy się… Jak oceniacie dostępność w Waszej miejscowości i okolicy wydarzeń adresowanych do młodych? Czego Wam brakuje? Co jest dla Was ważne i co możemy dla Was zrobić?
Rozmowę poprowadzi Angelika Potracka, koordynatorka projektu Strefa Młodzi Wiedzą.
12.15–13.45
warsztat | Podstawy prezentacji i negocjacji – pierwsze kroki w świecie biznesu
Podczas warsztatu uczestnicy będą mieli okazję wcielić się w rolę przedsiębiorcy i zmierzyć się z realnymi wyzwaniami świata biznesu. Dowiedzą się, jak nawiązywać współpracę z partnerami biznesowymi, skutecznie prezentować swoje pomysły inwestorom oraz prowadzić negocjacje. Prowadzący podzielą się praktycznymi wskazówkami, jak budować pewność siebie podczas wystąpień publicznych i rozmów z potencjalnymi inwestorami. Uczestnicy poznają również techniki rozwiązywania sporów w trakcie negocjacji. Wyposażeni w kluczową wiedzę, będą pracować nad rzeczywistymi case’ami, odzwierciedlającymi problemy, z jakimi mierzą się osoby stawiające pierwsze kroki w biznesie.
Zadania obejmą m.in. przygotowanie biznesplanu, który zostanie oceniony przez jury, czy też prowadzenie negocjacji w celu stworzenia bardziej atrakcyjnej oferty niż konkurencja. Praktyczne podejście do warsztatów pozwoli uczestnikom lepiej poznać i wykorzystać swoje zasoby oraz zdobyć umiejętności niezbędne do realizacji planów biznesowych – zarówno w najbliższej, jak i dalszej przyszłości.
prowadzący
Nikola Krzosek | Fundatorka oraz wiceprezeska fundacji Nexus Biznesu. Była dyrektorka działu marketingu w Studenckim Klubie Biznesu. Studentka trzeciego roku psychologii na Uniwersytecie SWPS w Sopocie. Organizatorka konferencji biznesowych skierowanych do osób, rozpoczynających swoją karierę. Obecnie aktywnie działająca w branży nieruchomości.
Mikołaj Wargowski | Fundator i prezes Fundacji Nexus Biznesu. Aktywnie wspiera rozwój młodej przedsiębiorczości poprzez prowadzenie fundacji i konsultacje z młodymi ludźmi, chcącymi postawić swojego pierwsze kroki w świecie biznesu. Wiceprezes Lavatio, founder i CEO startupu SVC Systems, tworzącego platformę do zarządzania paszportami cyfrowymi produktów w branży modowej.