Animacje na wystawie stałej, spacer po wystawie Stocznia z dawnym stoczniowym socjologiem w roli przewodnika, warsztaty dla rodzin z dziećmi i miłośników rękodzieła, silent disco, DJ i chillout music, projekcje filmowe i bookcrossing – to tylko niektóre atrakcje w Noc Muzeów 2024 w Europejskim Centrum Solidarności. Hasło wywoławcze wieczoru brzmi Corten Night (corten nocą). Sprawicie nam prawdziwą radość, gdy zadbacie o akcenty modowe inspirowane bryłą budynku ECS lub jego kolorem.
Nieprzypadkowo corten – rdzawa blacha, która pokrywa budynek – jest bohaterem tej nocy. W tym roku świętujemy jubileusz 10 lat obecności ECS przy placu Solidarności 1.
Bilety na wystawę stałą i wystawę Stocznia tej nocy w superpromocyjnej cenie 1 zł.
Reszta atrakcji – wstęp wolny.
Spędź Noc Muzeów 2024 w Gdańsku, w ECS!
/ kasy: 18.30–23.59
/ zwiedzanie i inne atrakcje: 19.00–1.00
/ bezpłatny parking podziemny: 18.00–2.00
/ rozkład komunikacji miejskiej
/ bilet na każdą z wystaw: 1 zł
W ECS prezentujemy najnowszą historię Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, uniwersalną opowieść o spełnionym marzeniu wolności. Dzięki mnóstwu zdjęć, filmów, materiałów interaktywnych oraz rekwizytów, zwiedzający doświadczają atmosfery przeszłości.
Tej nocy na wystawie stałej będą czekać na zwiedzających atrakcje, bo do akcji wkroczą wolontariuszki i wolontariusze ECS z projektem Wystawa mówiona (20.00–23.00). Poznacie ich po niebieskich koszulkach, a znajdziecie przy niektórych eksponatach, gdzie będą dzielić się autorskimi opowieściami.
Na wystawie Stocznia gratka – spacer z przewodnikiem, w rolę którego wcieli się dawny socjolog stoczniowy (szukaj w programie, 19.30).
Uwaga! Czas oczekiwania w kolejce do kasy biletowej umilimy Wam filmem o powstawaniu budynku ECS, koniecznie obejrzyjcie!
/ ogród zimowy, drewniana wyspa obok Wydziału Zabaw (parter)
Zrób sobie zdjęcie, umieść na swoim profilu, dodaj hasztag #ecsgdansk.
Sesję fotograficzną będzie umilał DJ So So Black i chillout music (19.00–23.00).
/ ogród zimowy, obok miejsca warsztatowego (parter)
Zapraszamy do akcji-animacji. Dokończ zdanie:
Jestem w ECS, bo…
Jak widzę ECS, to…
ECS kojarzy mi się z…
Z kartek z odpowiedziami powstanie cortenowa tablica.
/ ogród zimowy przy windach (parter)
Dla pasjonatów historii i czytelnictwa dostępne będą książki, które czekają na nowego właściciela. Wybieraj do woli i daj im nowe życie!
/ ogród zimowy (parter)
To miejsce pomyślane jako atrakcja dla rodzin z dziećmi i wszystkich miłośników rękodzieła, niezależnie od wieku. Podczas warsztatów będziemy przygotowywać nakrycia głowy, maski, broszki, breloczki i inne precjoza inspirowane bryłą i kolorem budynku ECS.
Na zakończenie, czyli o godz. 21.00 – cortenportret, wspólne zdjęcie z modowymi akcesoriami w stylu ECS.
/ wystawa Stocznia (parter)
Takiego spaceru jeszcze u nas nie było! Specjalnie z okazji Nocy Muzeów w rolę przewodnika po wystawie Stocznia | Człowiek, Przemysł. Miasto wcieli się Zbigniew Szczypiński – dawny stoczniowy socjolog, szef Biura ds. Osobowych i Analiz Społecznych Stoczni Gdańskiej, który w zakładzie przepracował 18 lat, a dziś jest prezesem zarządu Stowarzyszenia Strażników Pamięci Stoczni Gdańskiej.
/ audytorium (parter)
Zapraszamy na dokument zmontowany z archiwalnych kadrów stoczniowych, przechowanych od 1945 roku w archiwum Stoczni Gdańskiej. Film ukazuje historię Stoczni Gdańskiej, począwszy od powojennej kondycji zakładu na tle zniszczonego Gdańska, poprzez okres pełnej prosperity Stoczni Gdańskiej w latach 70., kiedy to zakład stał się chlubą narodowej gospodarki i jednym z największych producentów statków na świecie, aż po historyczny strajk w sierpniu 1980 roku.
realizacja | Anna Maria Mydlarska, Andrzej Trzeciak i Piotr Tomaszkiewicz
muzyka | Irek Wojtczak
czas trwania | 30 minut
godziny emisji | 19.30, 20.30, 21.30, 22.30, 23.30, 00.30
/ biblioteka (1 piętro)
Wpadnij na imprezę taneczną, okazja niepowtarzalna, bo Corten party zaplanowaliśmy w scenografii pięknej biblioteki. Na każdą uczestniczkę i każdego uczestnika będą czekać słuchawki bezprzewodowe. Z trzech ścieżek dźwiękowych samodzielnie wybierzesz jedną, na którą przyjdzie Ci ochota. Będziesz mógł przenieść się do lat 70. i 80. XX wieku, albo zajrzeć nieśmiało do lata 90. Co wybierzesz – polskie piosenki, zagraniczne przeboje minionych dekad czy rockowe hity?