Wzmocnieniom i zasileniom poświęcona będzie kolejna edycja Muzealnego think-tanku współorganizowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Europejskie Centrum Solidarności. Zaproszenie ma charakter ogólnopolski, jest otwarte dla osób pracujących w muzeach i galeriach sztuki, w innych instytucjach i centrach kultury, a także osób akademickich, artystycznych i aktywistycznych współpracujących z muzeami. Zgłoszenia nadsyłać można do 8 maja 2025.

W projekcie weźmie udział ok. 30 osób. Przed nami trzy zjazdy, dwa w Warszawie i jeden w Gdańsku. Pierwszy odbędzie się w drugiej połowie czerwca 2025, a ostatni z końcem listopada 2025. Organizatorzy zapewniają posiłki i materiały warsztatowe, ale nie zwracają kosztów dojazdu i noclegu.

zgłoszenia |> pod tym linkiem <

To już dwunasta edycja projektu. Wzmocnienia się i zasilać chcemy czerpiąc z różnorodnych strategii działania i formatów z obszaru aktywizmu, facylitacji, praktyk artystycznych. Wybrane strategie i narzędzia z tych obszarów staną się inspiracją do wzmocnień i zasileń tak zespołów, jak i jednostek, a także zachętą do eksperymentowania i pogłębiania jakości w muzealnych, instytucjonalnych ekosystemach pracy.

Zapoznamy się z narzędziami, które mogą nas, jako osoby pracujące w muzeach, instytucjach i organizacjach kultury, wesprzeć w testowaniu i wprowadzaniu niestandardowych praktyk działania, pogłębianiu kompetencji i poszerzaniu wyobraźni – zarówno w wewnętrznych pracach naszych zespołów, jak i w kontakcie z publicznościami. W Muzealnym think-tanku interesują nas zawsze podejścia i strategie będące w fazie osadzania się, oswajania, odpowiadają na potrzeby i wyzwania współczesności oraz szukają dla siebie języka i miejsca w praktykach muzealnych czy obszarze kultury.

Weźmiemy pod lupę nasze zespoły. Czy nieoczywiste formaty organizacyjne i płaskie struktury mają szansę zaistnieć w instytucjonalnych realiach? Jak możemy budować włączającą kulturę współodpowiedzialności i zaangażowania? Jak wzmacniać oddolne sprawstwo?

Przyjrzymy się sposobom budowania współpracy zewnętrznej. Co to znaczy dobra współpraca i jak ją budować? Jak, korzystając z doświadczeń zwrotu partycypacyjnego i postpartycypacji, demokratyzować przestrzeń dialogu z publicznością i współdecydowania? Jakie metody, dotychczas nieupowszechnione, możemy zastosować w naszych działaniach? Jak robić to w trosce o siebie i innych? Jak wyciągać wnioski na przyszłość?

Zastanowimy się także nad oddziaływaniem naszych instytucji. Jakiego typu liderstwa potrzebujemy w muzeach, a wreszcie, jakich muzeów potrzebujemy?

Podczas zjazdów będziemy eksplorować te i inne zagadnienia, poznamy inspirujące interdsycyplinarne podejścia i narzędzia, podzielimy się doświadczeniami, zachęcimy do budowania sojuszy. Program think-tanku powstaje zarówno w oparciu o zamysł kuratorski, jak i potrzeby czy propozycje, które ujawniają się w zgłoszeniach osób uczestniczących. W planie zjazdów dbamy o przestrzeń wytchnieniową i wspólne spędzanie czasu.
Zapraszamy do udziału!

Zjazdy
I | 23–24 czerwca 2025, POLIN, Warszawa
II | 22–23 września 2025, Europejskie Centrum Solidarności, Gdańsk
III | 27–28 listopada 2025, POLIN, Warszawa

Zasady uczestnictwa
/ Liczba miejsc jest ograniczona do ok. 30. W przypadku większej liczby zgłoszeń zastrzegamy sobie prawo wyboru na podstawie aplikacji
/ Przy wyborze staramy się uwzględnić: motywację i potencjalny wkład osób uczestniczących w projekcie, różnorodność grupy (w tym w zakresie identyfikacji płciowej, doświadczenia zawodowego, reprezentacji dużych i małych ośrodków), uczestnictwo we wcześniejszych edycjach (think-tank jest projektem otwartym; chętnie witamy nowych kandydatów, ale cieszymy się też ze zgłoszeń osób powracających i im również zapewniamy pulę miejsc)
/ Zjazdy Muzealnego think-tanku są grupowym procesem. Osoby zgłaszające chęć udziału deklarują tym samym, że nie opuszczą w ramach projektu więcej niż jednego dnia
/ Zapewniamy osobom uczestniczącym posiłki i materiały warsztatowe, nie zwracamy kosztów dojazdu i noclegu
/ Zjazdy będą obejmowały maksymalnie 8 godzin dziennie (w tym przerwy kawowe i obiadowe)

Kontakt
Alicja Kaczmarek-Poławska | Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN , e-mail: apolawska@polin.pl

Muzealny think-tank jest realizowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN od 2014 roku, od kilku lat we współpracy z innymi instytucjami. Jego celem jest tworzenie nieformalnej sieci pracowniczek i pracowników muzeów, galerii oraz organizacji i jednostek wspierających rozwój muzealnictwa. Think-tank jest platformą wymiany inspiracji, praktyk i doświadczeń, a także przestrzenią na wspólną dyskusję wokół wątpliwości i pytań. Każda edycja jest poświęcona innemu tematowi, zazwyczaj są to zagadnienia nieomawiane na innych muzealnych forach lub dopiero rodzące się w refleksji muzealnej i wymagające zmapowania. Program think-tanku jest współtworzony przez osoby uczestniczące, a kolejne spotkania i wytwarzanie wiedzy mają charakter kolektywny i procesowy.

Publikacje z wcześniejszych edycji projektu
/ Muzea i sąsiedztwo
/ Umiar w muzeach
/ Przyjemność: Nowy Wyraz

Współorganizatorzy

Zespół projektowy

Ewa Chomicka i Alicja Kaczmarek-Poławska | Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Magdalena Fryze-Seroka i Bartosz Rief | Europejskie Centrum Solidarności