Zapraszamy na 15 odsłonę Dialogów Świętojańskich, tym razem wyjątkowo w ramach III Forum OBECNI W KOŚCIELE, odbywającego się w ECS, a organizowanego przez Kongres Katoliczek i Katolików.

Czy religia staje się coraz bardziej obojętna dla człowieka naszej epoki? Odpowiedź twierdząca byłaby chyba nieprawdziwa. Nawet jeśli uważamy się za ludzi niereligijnych, pytania o sprawy ostateczne poruszają wrażliwość i wyobraźnię każdej myślącej osoby. Jedną z fundamentalnych kwestii w tym obszarze jest wizja Boga lub przekonanie o bezprzedmiotowości poszukiwania Absolutu. Żeby wspólnie podyskutować o tych metafizycznych problemach zaprosiliśmy do Gdańska znanego amerykańskiego religioznawcę. Reza Aslan – autor głośniej książki zatytułowanej „Bóg. Ludzka historia religii” (Znak 2021) jest nie tylko badaczem, ale również sam doświadcza ewolucji w myśleniu i osobistych postawach religijnych.

Chcemy z naszym gościem spróbować odpowiedzieć na fundamentalne pytania dotyczące ludzkiej egzystencji w odniesieniu do sfery sacrum i potrzeby transcendencji. Postawić pytania o sens, źródła i cel ludzkiej religijności. Czy człowiek jest stworzony na obraz i podobieństwo wyższego boskiego bytu? A może jest tak, że idea Boga została wykreowana przez człowieka? Czy uniwersalne religie przetrwają w sekularyzującym się świecie? I w końcu, czy istnieje jakieś ostateczne przeznaczenie człowieka, które wykraczałoby poza ramy czasu i historii?

Spotkanie wyjątkowo odbędzie się w ramach III Forum OBECNI W KOŚCIELE organizowanym przez Kongres Katoliczek i Katolików, czytaj więcej: https://obecniwkosciele.pl/home/forum-2024/.

Program
16.30–18.00 | wykłady gości
18.00–18.15 | przerwa
18.15–19.30 | debata z udziałem publiczności

goście
dr Reza Aslan | Irańsko-amerykański religioznawca, badacz kultury, komentator polityczny oraz pisarz. Producent telewizyjny nominowany do nagród Emmy i Peabody. Laureat prestiżowej nagrody Jamesa Joyce’a. Ukończył religioznawstwo na kalifornijskim Santa Clara University i teologię na Uniwersytecie Harvarda. Tytuł doktora socjologii religii uzyskał na Uniwersytecie Kalifornijskim. W wieku 15 lat nawrócił się na chrześcijaństwo ewangeliczne, jednak kilka lat później wrócił do swojej pierwotnej religii, którą jest islam, co miało wpływ na jego późniejszą ścieżkę kariery. Większość jego książek poświęcona jest bowiem różnym religiom. W języku polskim ukazały się: „Nie ma Boga oprócz Allaha. Powstanie, ewolucja i przyszłość islamu” (2011), „Zelota. Życie i czasy Jezusa z Nazaretu” (2014) oraz bestsellerowa pozycja „Bóg. Ludzka historia religii” (2021). Reza Aslan aktywnie udziela się w mediach. Od lat pojawia się w telewizji jako specjalista i komentator zagadnień związanych z różnymi religiami. Oprócz tego zrealizował serial dokumentalny dla CNN „Believer”, a także współpracował z HBO przy powstawaniu serialu „Pozostawieni”. Doczekał się własnego talk show, w którym rozmawiał m.in. ze znanymi pisarzami i osobami związanymi z branżą filmową. Z Rainnem Wilsonem prowadzi podcast Metaphysical Milkshake.

Zbigniew Nosowski | Dziennikarz i publicysta. Redaktor „Więzi” od 1989 roku, redaktor naczelny od 2001 roku. Był świeckim audytorem Synodu Biskupów w Watykanie (2001 i 2005) i konsultorem Papieskiej Rady ds. Świeckich (2002–2008). Dyrektor programowy Laboratorium „Więzi”, współtwórca Inicjatywy „Zranieni w Kościele”. Był chrześcijańskim współprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów (2007–2009 i 2017–2023), obecnie członek zarządu Rady. Przewodniczący Społecznego Komitetu Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich. Doktor honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego. Laureat Nagrody Muzeum POLIN 2021 i Nagrody Tischnera 2022. Autor książek: „Parami do nieba. Małżeńska droga świętości” (2004, 2010), „Polski rachunek sumienia z Jana Pawła II” (2010), „Szukanie nadziei” (2012), „Krytyczna wierność. Jakiego katolicyzmu Polacy potrzebują” (2014), „Szare a piękne. Rekolekcje o codzienności” (2024). Współautor książki i cyklu telewizyjnego „Dzieci Soboru zadają pytania” (1996). Autor podcastu „Półprzewodnik po nocy ciemnej”.

dr Patrycja Sasnal | Politolożka i arabistka, a także absolwentka filozofii. Kieruje Biurem Badań i Analiz w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych i prowadzi Akademię Migracji w Kolegium Europejskim w Natolinie. Jest wizytującą profesorką na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles oraz ekspertką Komitetu Doradczego Rady Praw Człowieka ONZ, członkinią rady European Council on Foreign Relations i eksperckiej komisji ds. migracji przy Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Zajmuje się polityką na Bliskim Wschodzie, radykalizacją, migracjami i filozofią polityki. Publikowała m.in. w „The Guardian”, „Le Monde” i „Polityce”. Była stypendystką Fulbrighta na SAIS, Johns Hopkins University w Waszyngtonie. Autorka książki „Arendt, Fanon and Political Violence in Islam” (2019).

prowadzący
Basil Kerski | menadżer kultury, redaktor, politolog i eseista, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności
dr Krzysztof Niedałtowski | duchowny rzymskokatolicki, teolog i religioznawca, duszpasterz środowisk twórczych archidiecezji gdańskiej, rektor kościoła św. Jana

/ transmisja: www.gdansk.pl, ecs.gda.pl, kanały ECS i Duszpasterstwa Środowisk Twórczych Gdańsk na FB i YouTube
/ spotkanie będzie tłumaczone na język polski