Basil Kerski, dyrektor ECS: Żyjemy jeszcze w epoce Lecha Wałęsy, człowieka niezwykle odważnego. Ryzykował swoim życiem, aby przeciwstawić się imperium zbudowanym na zbrodniach, kłamstwie i kradzieży. Walczył bez broni o demokratyczną Polskę, wspólną Europę i pokój na świecie. Historia jego życia to opowieść o sile wolnego człowieka i poświęceniu dla dobra innych. Epoka Wałęsy była czasem solidarności, pojednania i porozumienia. Nadchodzi nowa epoka. Oby narodziła nowych Wałęsów.
Lech Wałęsa z okazji 40 rocznicy przyznania Pokojowej Nagrody Nobla został uhonorowany uchwałą Senatu RP, w której ten wyraża szacunek wybitnemu działaczowi związkowemu, współzałożycielowi NSZZ „Solidarność”, represjonowanemu i oczernianemu przez władze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, pierwszemu demokratycznie wybranemu prezydentowi RP.
W uroczystości wezmą udział Lech Wałęsa i Tomasz Grodzki, marszałek Senatu.
/ Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46
/ transmisja: gdansk.pl
Wernisaż wystawy fotograficznej z udziałem, m.in. Lecha Wałęsy, Aleksandry Dulkiewicz, Tomasza Grodzkiego. Wojciech Lauer wykona utwór „Memento” na carillon Ratusza Głównego Miasta, skomponowany przez Krzysztofa Meyera. Miasto Gdańsk zadedykowało kompozycję Lechowi Wałęsie z okazji 80 urodzin.
/ przedproże Dworu Artusa, Długi Targ 43–44
/ wstęp wolny
/ transmisja: gdansk.pl
Benefisem uczcimy 80 urodziny Lecha Wałęsy i 40 rocznicę przyznania mu Pokojowej Nagrody Nobla. Na widowni zasiądą bliscy, przyjaciele i współpracownicy z różnych etapów życia.
gość specjalny | Lech Wałęsa
wspomnienia, anegdoty i dykteryjki | Adam Bodnar, Jan Krzysztof Bielecki, Jacek Fedorowicz, Władysław Frasyniuk, Bożena Grzywaczewska, Bronisław Komorowski, Henryka Krzywonos-Strycharska, Aleksander Kwaśniewski, Adam Michnik, Monika Olejnik, Jacek Taylor, Jarosław Wałęsa, Robert Więckiewicz, Krystyna Zachwatowicz-Wajda
prowadzenie | Maciej Stuhr
śpiewa | Natalia Szroeder
/ ECS, audytorium (parter)
/ wstęp na podstawie imiennych zaproszeń
/ transmisja: TVN24, onet.pl, gdansk.pl, ecs.gda.pl. gdansk.pl, FB ECS, YT ECS
Debata o prawie człowieka do pokoju i bezpiecznej przyszłości. Kontekstem rozmowy będzie wojna w Ukrainie i krytyczna sytuacja na południu Europy, dokąd przez Morze Śródziemne przybywają uchodźcy z Afryki, narażając swoje życie w poszukiwaniu bezpieczeństwa. O tym, jak realizować ideę solidarności tu i teraz, a jednocześnie budować Europę otwartą i bezpieczną będą debatować noblistka i noblista: Ołeksandra Matwijczuk, Ukraina – Centrum Wolności Obywatelskich, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla (2022) i Lech Wałęsa, Polska – lider rewolucji Solidarności, laureat Pokojowej Nagrody Nobla (1983). Będą z nami również goście z Włoch: Luca Benini – komendant Urzędu Celnego na Lampedusie, zaangażowany w projekt dający drugie życie drewnu pochodzącemu z łodzi migrantów, które włoscy więźniowie zamieniają w instrumenty muzyczne, by przez muzykę wyrazić ból i nadzieje migrantów oraz Gaia Parisi Asaro – funkcjonariuszka Urzędu Celnego w Palermo. Z Lampedusy połączy się z nami Pietro Bartolo – lekarz niosący pomoc uchodźcom na wyspie Lampedusa i poseł do Parlamentu Europejskiego.
Gospodarzami Forum Młodych będą aktywistki na rzecz praw człowieka – Aleksandra Łoboda, Fundacja Widzialne i Helsińska Fundacja Praw Człowieka oraz Patrycja Błaszkowska, Klub Myśli Obywatelskiej im. Tadeusza Mazowieckiego. Na widowni młodzi z województwa pomorskiego, aktywni w środowiskach lokalnych.
Przyjdź i posłuchaj – SOLIDARNOŚĆ TU I TERAZ.
partner debaty | Fundacja Signum
/ ECS, ogród zimowy (parter)
/ wstęp wolny
/ transmisja online: TVN 24, ecs.gda.pl. gdansk.pl, FB ECS, YT ECS
Bohaterką popołudnia będzie nowość wydawnicza, książka Kamila Dziubki i Janusza Szwertnera pt. „Wałęsa’80”, która ukazuje się nakładem wydawnictwa Znak.
goście | Lech Wałęsa, Kamil Dziubka i Janusz Schwertner
prowadzenie | Magdalena Rigamonti
/ ECS, biblioteka (1 piętro)
/ wstęp wolny
/ transmisja online: ecs.gda.pl. gdansk.pl, FB ECS, YT ECS
„Wałęsa. Człowiek z nadziei” (2013) to ostatni film z tryptyku Andrzeja Wajdy, po „Człowieku z marmuru” (1976) i „Człowieku z żelaza” (1981).
Scenariusz napisał Janusz Głowacki, autorem zdjęć jest Paweł Edelman, a wystąpiła w nim plejada wybitnych aktorów. W rolach głównych Robert Więckiewicz (Lech Wałęsa) i Agnieszka Grochowska (Danuta Wałęsa) oraz Maciej Stuhr, Mirosław Baka, Zbigniew Zamachowski i Cezary Kosiński.
Po projekcji rozmowa, wśród gości:
Krystyna Zachwatowicz-Wajda | historyk sztuki oraz scenograf teatralna i filmowa, profesor sztuk plastycznych
Michał Kwieciński | producent filmowy, reżyser, scenarzysta
Robert Więckiewicz | aktor, odtwórca roli Lecha Wałęsy
prowadzenie | Magdalena Rigamonti, dziennikarka prasowa i radiowa, autorka książek
/ ECS, audytorium (parter)
/ wstęp wolny
/ transmisja online rozmowy: ecs.gda.pl. gdansk.pl, FB ECS, YT ECS
Wydarzenie performatywne wokół łodzi z włoskiej wyspy Lampedusa, mobilnego pomnika uchodźców. Scenariusz wydarzenia powstał poprzez listowną korespondencję dwojga myślicieli i pisarzy zaangażowanych w problematykę uchodźczą, etosu gościnności i etyki solidarności.
tekst | Krzysztof Czyżewski, Tadeusz Sławek
głos pierwszy | Tadeusz Sławek
głos drugi | Krzysztof Czyżewski
śpiew | Joanna Kściuczyk-Jędrusik
muzyka | Bogdan Mizerski
instalacja | łódź z Lampedusy, mobilny pomnik uchodźców
organizator wydarzenia | Fundacja Signum
/ ECS, ogród zimowy (parter)
/ wstęp wolny