W Polsce rodziła się demokracja, a na ulicach w Chińskiej Republice Ludowej lała się krew demonstrantów. 4 czerwca 1989 roku chińska armia wjechała czołgami na plac Tiananmen w Pekinie, dokonując masakry na kilku tysiącach osób, głównie studentach. Fakt, że pierwsza tura częściowo wolnych wyborów nad Wisłą zbiegła się z tym tragicznym wydarzeniem na ulicach Pekinu, nie był bez znaczenia. Tempo prodemokratycznych zmian w PRL zostało spowolnione, ale na szczęście nie zatrzymane.

Autorem książki „Kryzys w komunistycznych Chinach w 1989 roku i jego wpływ na sytuację w PRL oraz stosunki dwustronne. Przyczyny, przebieg, konsekwencje” (IPN, 2022) jest dr Przemysław Benken z Instytutu Pamięci Narodowej. Rozmowę z nim poprowadzi dr Przemysław Ruchlewski, zastępca dyrektora ECS ds. naukowych.
To już kolejne spotkanie z cyklu ECS Historia, który został zainaugurowany we wrześniu 2018 roku.

gość
dr Przemysław Benken | Historyk wojskowości i politolog, pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Szczecinie. Autor m.in. takich książek, jak: „Wypadki gryfickie 1951” (2014), „Ofensywa Tet 1968. Studium militarno-polityczne” (2014) i „Tajemnica śmierci Jana Rodowicza »Anody«” (2016).

prowadzący
dr Przemysław Ruchlewski | Historyk, zastępca dyrektora ECS ds. naukowych. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół najnowszej historii Polski. Koordynuje projekty naukowe, edukacyjne i wydawnicze. Jest redaktorem pisma „Wolność i Solidarność”. Ma na swoim koncie wiele publikacji naukowych.

/ Książkę w dniu promocji będzie można nabyć w bibliotece ECS w cenie 34 zł, płatność gotówką lub kartą płatniczą